Kışın Peyzaj Üzerine Neler Yapabilirisiniz?

Kış ayları bahçe işlerine bir ara vermek için mükemmel bir zaman gibi görünebilir. Ancak bu zaman akıllıca kullanılırsa bahçenizde geniş ve kapsamlı iyileştirmeler için önemli bir başlangıç olabilir.

Peyzaj üzerine düşünme vakti
Sıcak mevsimlerde bahçelerin malçlama, ayıklama, dikim, ve budama gibi günlük bakım işleri ile meşgul oluyoruz. Kışın ise zihinlerimizi temizlemek, nefes almak, etrafa bakmak  ve fikir toplamak için daha çok zaman oluyor. İşte bu kış ayları bahçelerimizin ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında nasıl görünmesini istediğimizi düşünmek için mükemmel bir zaman. Diğer bahçeleri ziyaret ederek, dergi veya internet üzerinde araştırmalar yaparak bir çok farklı fikir edinebilirsiniz.

Peyzajı iyice görme vakti
Kış, bahçeyi gerçekten görmek için harika bir mevsim. Yaprak veya çiçek olmadan bahçenin ana yapısı yani iskeleti ortaya çıkar. Gölgeler gün boyunca nasıl hareket ediyor, bahçe hatları nasıl, ve nerelerde iyileştirme yapma imkanınız olabilir gibi sorulara cevap vermek için ideal bir dönem. Bahçeyi günün farklı saatlerinde (farklı ışıklarda farklı şeyler farkedebilirsiniz) ve farklı yönlerden dolaşın. Ardından ne tür eklemeler ve değişiklikler yapmak isteyeceğiniz üzerine düşünün ve bunları not alın.

Peyzajı keşfetme zamanı
Son olarak, bahçenizde zaman geçirerek bazı temel problemleri saptamaya çalışın. Örneğin çözülmesi gereken bir drenaj sorunu mu var? Veya evinizi daha sıcak tutabilecek güneşli bir bölgeyi engelleyen bir ağaç olabilir mi? İşte kış mevsimi bu sorunları araştırmak ve çözüm üretmek için harika bir zaman.

Profesyonel bir peyzajcıyı dahil edin 
Tecrübeli bir bahçıvan, muhtemelen burada anlattığımız her şeyi başarı ile yapabilir. Bahçenizde kalıcı ve iyi çözümler için bu tür işleri her gün yapan profesyonel bir peyzaj mimarı en doğru çözüm olabilir. Peyzaj tasarımı, bitki dikimleri, peyzaj inşaatı gibi işlemler masraflı olabilirler. Fakat doğru yapılmazsa bu işleri düzeltmeye çalışmak çok daha maliyetli olacaktır.

Bahçe iyileştirmelerine ve zayıf yönlerine kış aylarında ayrılan zamanın ilkbaharda ve daha sonra bahçeniz için önemli getirileri olacaktır. Artık fikirlerinizi oluşturup gereken hataları düzelttiğinize göre, yapmanız gereken tek şey havalar düzeldiğinde bahçenizin keyfini çıkarmak olacak.

İlgili Yazılar

Haberler

Bir Kablosuz Sistem, Dört Makine

Onlar sessiz, hafif, güçlü ve kullanım kolaylığına sahipler. Bireysel kullanıcılar  için üretilen yeni “Compact” kablosuz serisi oldukça modülerdir. Ürün profilinde; akülü testere, akülü çit kesme ve düzeltme makinesi, akülü tırpan…
Haberler

07 testere logosundaki noktalı “i” harfi

Şu andaki STIHL logomuzda “i’mizi noktalamıyoruz”. Bunun nedeni, şirketimizin adındaki her harfi büyük harfle yazmamızdır. Bu bizim içinde ismi yazarken, STIHL firmasından veya Stihl ailesinden bahsedip bahsetmediğimizi de açıklığa kavuşturuyor.