Klasik buz testeremiz – buz ve kar için güçlü bir araç

Kış gelince, arşivlerimizde ki özel bir ürünü ortaya çıkardık: tarihi STIHL buz testeresi.

STIHL, yeni bir pazara girmek için 1950’lerde buz testeresini geliştirdi. Buz testeresi 60 santimetre kalınlığa kadar buz tabakalarını kesmeyi mümkün kıldı. Sonuç olarak, donmuş limanlarda, buzlu kapılar ve donmuş kilitlerde kullanım için mükemmeldi.

Kış aylarında, testere aynı zamanda buz kalıbı olarak bilinen buzdan blokları üretmek için popüler bir araçtı. Yaklaşmakta olan yaz aylarına doğru bira fabrikalarında depolanan biraları soğuk tutmak için buz blokları sağlandı.

STIHL_classic_ice_saw_2

STIHL 1950’lerde buz testeresini tanıtmak için bu imajı kullandı

Limanlarda ve kilitlerde buzları kırmak
Johann Wolfgang von Goethe’nin, Paskalya pasaport monologunun başında ki trajik Faust adlı oyununda “Buzdan arınmış akarsu ve nehir” yazıyor. O zamanlar güneş, buz ve karla mücadele ki tek araçtı. Neredeyse bir buçuk yüz yıl sonra, STIHL biraz daha sert işler için STIHL buz testeresini geliştirdi. 8.5 bg ve brüt 67 kilogram ağırlığıyla, testere donmuş nehir üzerindeki buzu boylu boyunca kesebiliyordu.

Buz üzerinde motoru çalıştırdıktan sonra operatör, testereyi yatay nakil pozisyonundan dikey çalışma konumuna döndürmek için bir kumanda kolu kullanıyordu. Testereyi bıçaklarından çekip bastırarak kullanıcıların buz blokları kesmesine imkan doğmuştu.Ardından gelen reklam broşüründe STIHL, zincirin “sadece birkaç saniye içinde buzu nasıl yediğini” anlattı. Testere, 60 santimetre kalınlığa kadar buz tabakalarını kırmayı başardı. Testere kilitlerde, çatı kapılarında, limanlarda ve buzda sıkışan gemilere karşı ciddi hasarları önlemek için kullanıldı.

Soğuk hava depoları ve Bobsleigh sporu parkurları için buz toplama
Testere, buz toplamak için cazipti. Buzdolapları yaygınlaşmadan önce, bira fabrikaları ve ambarlar, ürünlerini soğuk tutmak için “kışın hasat edilen” doğal buz kullandılar. Testereler, bu amaç için popüler bir araçtı, çünkü tutarlı ve hatasız bloklar üretmek için kullanılabilirlerdi. Hasat edilen buz, yaz boyunca birayı soğutmak için bodrumlarda saklandı.

Kışın da buz ve kar gerekiyordu. 1953’te Garmisch-Partenkirchen’deki FIBT Dünya Şampiyonasında bobsleigh sporu için Bavyera’daki Reißersee Gölü’nden buz tabakalarını kesmek için STIHL buz testeresi kullanıldı.

Geçmiş zamanların kalıntıları
O zamana dek, buz testeresi STIHL ürün portföyünün çeşitliliğini artırma ve yeni bir pazar segmenti yaratma girişimiydi. Ancak Batı Almanya’nın savaş sonrası ekonomik gelişiminin ardından elektrikli soğutmaya geçiş yapan ve giderek artan soğuk depolar ile buz testeresi daha az önem kazandı ve üretimi durduruldu. Bu benzersiz STIHL klasiğinin fotoğrafları ve reklam broşürleride  şirket arşivlerinde yerini aldı.