Köpeğinizi Eğitmeniz için 3 Basit Kural

Nisan_Haber002a

Köpek eğitmeni Tom Dropik, “oğulları” RJ ve Remi ile birlikte Dock Dog dünya şampiyonası takımlarından STIHL Ekibini oluşturuyorlar. Tom’a STIHL Ekibi’nin başarısındaki sırrı ve köpeklerini eğitmek isteyen kişiler için verebileceği ipuçlarını sorduk.

 

  • Çalışma saatinde çalışılır

Çalışma saatlerimiz, kollarımızı sıvayıp tüm çabamızı öğretmeye ve şartlandırmaya sarf ettiğimiz zamanlardır.  Otur, dur, gel ve yat gibi  Basit Komutları çalışıyoruz.  Getirmek, yana yatmak gibi  Becerileri çalışıyoruz. Çalışma saatlerinde, köpeklerimizin öğrenmesini veya yanıt vermesini sağlayacak ve gerekli gördüğümüz tüm teşvikleri kullanıyoruz.

  • Oyun saatinde oynanır

Basit bir tanımla bu Eğlence Zamanı. Çalışma saatinde tüm çabamızı ortaya koyduk, şimdi biraz rahatlayıp köpeklerimizin köpek olmasına izin verme vakti. Yapacakları hareketler için bir teşvik beklemeden, onların istediği şekilde koşmalarına, zıplamalarına, yüzmelerine ve oynamalarına izin vermek gerekiyor. Oyun saatlerinde karakterlerini geliştirir ve ruh hallerini güzelleştirirler. Eğleniyorken gel dediğimizde gelmemeleri veya sözümüzü dinlememeleri sorun değil. Bu sadece çalışma saatinde biraz daha çalışmamız gerektiği anlamına gelir.

  • Komutları her zaman tamamlayın

Köpekler inanılmaz zeki hayvanlardır. İnsan gibi, onlar da zarf atmayı öğrenir.  Bazı komutları öylesine verdiğimizi düşündüklerinde, bunu duymazdan gelerek yapmak zorunda olmadıklarını öğrenirler. Çok sıklıkla insanların köpeklerini “Gel Fido” diyerek çağırdığını görürüm. . . Ondan sonra da “Onu her zaman çağırıyorum da o dinlemiyor” diyorlar.  Benim tavsiyem bu noktada şu oluyor: “Komutu tamamlamanız gerekiyor“. Diğer bir deyişle, eğer köpeğinize “gel” derseniz ve gelmezse, gidip onu nereden çağırdıysanız oraya götürmeniz gerekiyor, böylece dediğiniz şeyin gerçekleşmesini beklediğinizi anlar.  Bu “çalışma saatleri”nde biraz daha çalışmanız gerektiğini gösterir.

Bu üç kurala uyarak köpeklerimize belirli durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini öğretiriz. Ne zaman kurallara uymaları gerektiğini ve ne zaman serbestçe istediklerini yapabileceklerini öğrenirler. Köpeklerimizin kafalarını karıştırmamamız çok önemli. Oyun saatini ve çalışma saatini çok iyi ayırabilmeleri gerekiyor.