Kör Zinciri Belirlemenin 4 Yolu

Tam çalışmaya başlamak üzereyken, kör bir testere zinciri ile karşılaşmak istediğiniz son şeydir. En kötü ihtimalle, düpedüz tehlikelidir. Bu durum testerenizi geri tepmeye en yatkın hale getirir. Ancak bu olmasa bile, testerenizin performansını mutlak etkileyecektir. Testereniz verimli çalışmaz – daha az kesim için daha fazla güç kullanır ve testerenin diğer kısımlarında aşınma ve yıpranmaya neden olur.

Peki, kör testere zincirinin belirtileri nelerdir? Aşağıdaki kontrol listemize bir göz atın ve bu belirtiler için gözlerinizi açık tutun:

1. Zincir kendisini içeri çekmez. Testereyi ağacın içine sokmak için baskı uygulamak zorunda kalırsanız, zinciriniz iyi kesmiyor demektir.

2. Dik kesimde (ahşabın damarlarına karşı) kör zincir; kaba şeritler yerine, ince talaş oluşturur.

3. Testere, zinciriniz yağlandığında ve zincir gerginliği doğru olduğunda bile duman üretir.

4. Pürüzlü bir kesim oluşur. Bu, zincirinizin bir tarafında kör dişler olduğu anlamına gelebilir. Alternatif olarak, kesme dişlerinizin uzunluğu eşit olmayabilir.

Motorlu testerenizle çalışırken bu işaretleri fark ederseniz, testere zincirini bileme veya değiştirme zamanı geldi demektir. SADAL Yetkili Bayilerinden tam palanıza uygun kesilmiş halde zincir temin edebilirsiniz.