Kuraklıktan Kurtulma İpuçları

Kuraklıkla Başa Çıkmak İçin Basit İpuçları

Kuraklık koşulları çimlerinize, bahçenize ve ağaçlarınıza zarar verebilir. Peki bu kuru havalarla nasıl savaşır ve bahçenizi güçlü ve sağlıklı nasıl tutarsınız? STIHL, kuraklığın çetin koşullarında evinizin ekosisteminin güçlü kalmasına yardımcı olmak için size bazı ipuçları ve stratejiler sunuyor.

Ağaçlar

İlk olarak ağaçlarınıza dikkat etmelisiniz. Neden? Çünkü sağlıklı ağaçlar, tüm çimleriniz için yarı güneşli bir gölgelik sağlayacak ve bu da çimlerinizi serin tutacak ve suya daha az ihtiyaç duymasını sağlayacaktır. Ayrıca, ağaçlarınız  yaşam savaşı verir ve ölürse, arazinizde değiştirilecek en pahalı şeyler olacaklardır. Kuraklık sırasında ağaçlarınızı güçlendirmek için yararlı bir strateji; ağacın tabanı etrafında yaklaşık 60 ila 75 cm derinliğinde birkaç delik açmak ve bunları kompostla doldurmaktır.
Yavaşça delin ve bir köke çarparsanız geri çekin. Bu delikler suyun zemine daha kolay nüfuz etmesini ve ağacın köklerine ulaşmasını sağlayacaktır. Bu görev için toprak delme makinesi ya da  matkap ucu (yaklaşık bir 2,5 cm genişliğinde) kullanabilirsiniz.

Çim

Çimlerinizdeki su iki yolla azalır: buharlaşma (çiminizin yüzeyinden sızan su) ve terleme (bitkilerin gövdelerinden ve yapraklarından “terleyen” su). Çiminizdeki toprak ne kadar yoğun olursa, su o kadar kolay buharlaşır, bu nedenle zaman zaman havalandırmak iyi olacaktır. Çimlerinizi sularken, yavaş yavaş ve bir çeşit yağmurlama sistemi veya yağmurlama hortumu ile sulayın – bu terleme yoluyla çok fazla su kaybını önleyecektir. Kuru havalarda yiyecek aramak için çimlerinize çıktıklarından böcekleri ve zararlıları izlemek ve önlemek de önemlidir.

Bitkiler

Kuraklık koşullarında bitkilerinizi ve çiçeklerinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey malç kullanmaktır. Malçlanmamış toprak, malçlanmış toprağa göre iki kat daha fazla su kaybeder, bu nedenle parçalanmış ağaç kabuğu, çürümüş talaş veya kompost gibi 8 ila 10 cm lik iyi organik malç nemi hapsedecek, toprak sıkışmasını önleyecek, toprağın sıcaklığını düşürecek ve su kaybını engelleyecektir.  Ayrıca, çimlerinizi sulayabiliyorsanız, bitkileri yavaş ve yağmurlama sistemi ile sulayın, çünkü bitkiler suyu yavaş ve sürekli bir şekilde aldıklarında daha iyi emer – tıpkı yağmur yağdığında yaptıkları gibi.

Su Koruma

Sıcak ve kuru hava koşulları sırasında suyu mümkün olan her şekilde korumak çok önemlidir. Bu nedenle su tasarrufu için bazı genel ipuçlarını sizin için derledik. Sulama zamanı geldiğinde musluğa doğru gitmeyin. Yağmur oluklarından boşalan çatı suyunu toplayın ve önce bu suyu kullanın. Yağmurlama sistemi veya yağmurlama hortumu kullanarak toprağınızı yavaş ve derinden ıslatın. Bu şekilde, çimlerinizin üzerinde buharlaşmayı bekleyen daha az su bulunur. Ayrıca, nemin yüksek olduğu sabahları (genellikle sabah 9’dan önce) çimlerinizi ve bitkilerinizi sulamak en iyi uygulamadır, çünkü çimleriniz buharlaşmaya daha az maruz kalır.