Kurtarma Testere Simülatörü’ne Yoğun Övgü

STIHL, RESCUE SAW MR – Kurtarma Testere Simülatörü projesi için büyük beğeni toplayan iki ödül kazandı.

Şirket, acil durum simülasyonu ile sanal süreci ve uygulama eğitimi için Karma Gerçeklik kategorisinde “2020 eLearning” Ödülü’nü ve Standart İçerik kategorisinde “Sürükleyici Öğrenme Ödülü”nü aldı.

Ödüller, sırasıyla e-Öğrenim Dergisi ve Sürükleyici Öğrenme Enstitüsü tarafından verildi. Kurtarma testeresi simülatörü, itfaiye ekipleri veya arama kurtarma gibi acil servislerin motorlu testerelerin ve kurtarma testerelerinin nasıl güvenli ve düzgün bir şekilde kullanılacağını öğrenmesini sağlayan sanal bir eğitim platformudur. Acil servisler, ekipmanı güvenli bir sanal ortamda acil durumlarda en iyi şekilde kullanmayı dener ve profesyonel olarak hareket etmelerini ve acil durumlarda hayat kurtarabilmelerini sağlar. STIHL Uluslararası Eğitim Hizmetleri ve Ürün Eğitimi Başkanı Marbod Lemke, “İtfaiye hizmetleri, arama kurtarma ve diğer yardım kuruluşları için genişletilmiş eğitim kurslarımız bu alanda öncüdür.” dedi. “Motorlu testerelerin ve kurtarma testerelerinin risksiz ve öğretici bir ortamda kullanılmasına izin vererek, simülatör acil durum ekiplerinin eldeki görev için yetkin ve hazır olmasını sağlamaya yardımcı olur. Simülatör, bu sektördeki öğrenme ve eğitimde devrim yapma potansiyeline sahiptir. STIHL, imsimity GmbH ile işbirliği içinde bu simülatörü geliştirdi. Diğer şirketler tarafından standart içerik olarak satın alınabilir ve kurum içi öğrenme süreçlerine entegre edilebilir” diye ekledi.

Testere simülatörü, STIHL tarafından geliştirilen bir eğitim konsepti ve dijital eğitim teklifinin temel bir bileşenidir. Gerçek motorlu testerelerin kullanımını sanal bir uygulama ile birleştirir (karışık gerçeklik). Simülatör, kullanıcıların sanal gerçeklik konsepti ile maliyetleri düşürürken testereleri kullanma konusunda daha yetkin olmalarını sağlar. Kurtarma testeresi simülatörü, standart uygulamada, yangın servislerinin ve diğer acil servislerin gereksinimlerine göre uyarlanmış ek bir modüldür. Durum değerlendirmesi ve doğru yardım kesintilerinin nasıl yapılacağı konusunda eğitim sağlamak için çok çeşitli senaryolar programlanmıştır. Acil servisler simülatörü yerinde veya ileri eğitim veya tazeleme kursları için kullanabilir. Kullanıcılar sanal gerçeklik kulaklığını taktıktan sonra, hemen pastoral bir ormana taşınırlar. Orada 13 farklı kesme tekniği ve üç farklı kurs arasından seçim yapabilirler. Kullanıcılar sanal koruyucu ekipmanı giydikten sonra, her kesme tekniği adım adım açıklanır.

Simülatör, yanan bir kapı veya bir yeraltı trenindeki sıcak pencerelerle uğraşmaktan sadece bir ağaç kesmek ve budamaya kadar,güvenli bir ortamda tehlikeli durumları önceden tecrübe etmek için eşsiz bir fırsattır. Sıfır riskli eğitim ortamının yanı sıra, sanal simülasyon da geleneksel eğitime kıyasla daha ucuzdur. Dahası, konsept daha az kaynak tüketir ve hava durumu ne olursa olsun günün her saatinde kullanılabilir. Sürükleyici Öğrenme Enstitüsü, kurtarma testeresi simülatörünün, sanal gerçeklik öğrenme ortamına gerçekçi bir şekilde modelleme yapabilirliğini ve uygulanabilirliğini övdü. STIHL’nin sanal gerçeklik öğrenme deneyimi başlatan ilk şirketlerden biri olma kararı da taktirle karşılandı.