Kuru ortam ile başa çıkmak için basit ipuçları

Kurak ortamlar çimlerinizin, çiçeklerinizin, ağaçlarınızın zarar görmesine hatta ölmesine neden olabilir. Peki, sıcak ve kurak şartlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? STIHL size bazı ipuçları ve stratejiler ile geliyor, hazırmısınız?

Ağaçlar
Ağaçlar öncelikli ilgi kaynağınız olmalıdır. Neden? Çünkü sağlıklı ağaçlar çimleriniz için koruyucu bir gölgelik oluşturacaktır. Böylece çimleriniz çok daha serin kalacak ve suya çok daha az ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca ağaçlarınız sarsılmaya başlamış veya ölüyorsa bahçenizde ki değiştirilmesi en masraflı, pahada en değerli canlıyı kaybediyorsunuz demektir. Kuraklık anlarında ağacınızı güçlendirmenin yöntemlerinden biri ağaç tabanına 60cm – 75 cm arası delikler açarak bu delikleri doğal gübre/kompost ile doldurmaktır. Eğer olurda delikleri açarken köke denk gelirseniz delikten geri çıkınız. Delikler suyun toprağa ve ağacın köklerine çok daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Çim
Su çimden başlıca iki yolla çıkar. Buharlaşma (çimin yüzeyinden su kaçışı) ve transpirasyon yani terleme (su bitkinin yapraklarından ve sapından kaçar). Çiminizin toprağı ne kadar sıkı ise su buharlaşması okadar kolay olacak demektir. Bu nedenle toprağı zaman zaman havalandırmak iyi bir fikirdir. Çimlerinizi suladığınızda, sulama işini yavaş ve fıskiye ile yapınız. Böylece terleme ile su kaybının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca yemek arayışında olan böcek ve haşarelerede dikkat etmek ve öldürmek önem arzeder.

Bitkiler
Kurak ortamlarda bitki ve çiçeklerinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey malç kullanmaktır. Malçlanmamış çim malçlanmış çime kıyasla iki kat fazla su kaybeder. Bu nedenle 6-8cm öğütülmüş ağaç kabuğu, çürümüş odun talaşı veya kompost gibi organik malç nemi kilitleyerek toprağın sıkışmasını engelleyecek, toprağın ısısını düşürecek ve su çalan tohumları tutacaktır. Bitkilerinizi sulama fırsatınız olursa, sulama işini yavaş ve fıskiye ile yapınız. Bitkiler suyu yavaş ve düzenli aldıklarında çok daha rahat emerler. Aynı yağmur yağdığında yaptıkları gibi.