Kütük Keserek Güç Antrenmanı

Bitkin halde, keskin bir baltayı sallamak çoğu insan için sağlıklı bir faaliyet olarak adlandırılamayabilir , ancak kütük kesme sporu hakkındaki gerçeği öğrendiğinizde gördüklerinizin derinliklerinde başkaca şeyler olduğunu farkedeceksiniz. Şöyle ki bu spor hemen hemen her atlete fayda sağlayabilecek güç, hız, kardiyo, çeviklik ve esneklik ile inanılmaz derecede etkili bir kombinasyon içermekte.

Sydney’de her yıl düzenlenen ulusal kütük kesme yarışmasını yedi kez kazanan Laurence O’Toole, “Ortalama bir etkinlik yaklaşık bir dakika sürüyor, bu da altmış saniyelik bir sprint gibi, ancak aylarca süren eğitim gerektiriyor” diyor ve ekliyor, “Midede, kalçada ve sırtta güçlü ve istikrarlı olmanız gerekir. Ben okadar çok “deadlift” yapıyorum ki.”

Salınım hareketi, eğitimsiz bir göz için basit bir kol egzersizine benzerken, deneyimli bir sporcu, kütük kırmanın öncelikle kavramayı, omuzları, sırtı ve kalçaları kapsayan temel bir egzersiz olduğunun farkındadır.

Efsanevi ilk modern kütük kesme yarışması, 1870’de bir barda iki Tazmanyalının arasındaki bahisin sonucunda gerçekleşti. Bir başka efsaneye göre, kütük kesme yarışmaları 16. yüzyılda Bask bölgesinde ortaya çıkmıştır; burada, bir adamın bir bayana evlilik teklifi edebilmesi için bir maraton koşması ve ardından durmaksızın on kütüğü kırması gerektiği söyleniyor. Günümüzde dünyanın dört bir tarafından ülkeler,  kütük kesme/ kırma ve oduncu sporlarının değişik türlerini barındırıyor. Örneğin, Bask Bölgesi’ndeki Aizkolaritza oyunlarında, bir kesimci kırk beş dakika süreyle kütük keserek dayanıklığını gösteriyor. Wisconsin’teki Lumberjack Dünya Şampiyonasında ki müsabakalarda ise ağaç tırmanışı, testere ile kesim ve kütük yuvarlamayı da içeriyor. Bugün, belki de en ikonik olanından bahsedicez : Underhand kütük kesimi !

erin-lavoie-8000-f1.8-iso-400-50mm-web

Underhand kesimde bir çok dünya rekoru sahibi olan ve halen çam ağacı kesiminde Guinness rekorlar kitabında yerini koruyan Erin LaVoie bu sporu “Bir anda, sıfır’dan yüz’e” olarak tanımlıyor ve ekliyor, “Bu, tüm vücudu etkileyen bir egzersiz türüdür. Çok uzun süre kesim yaptığımda, onu omuzlarımda, sırtımda ve bacaklarımda hissediyorum. Ama iyi bir mide bölgesi gücüne sahip değilsen, bunu yapamazsın.”

O’Toole, sert Avustralya aksanıyla “İyi bir vücut koordinasyonu olmadan, iyi bir kesimci olamazsınız” diyor. “Ayakları dizlere, dizlerleri kalçalara, kalçaları omuzlara uygun çalıştırmalısınız ve baltanın vücudunuzun ortasında, gözlerinizin arasından aşağı indiğini koordine etmelisiniz. Omuz üzerinden değil. Doğrudan yukarı doğru çekilmeli ve aynı hatta kütüğe vurulmalıdır.”

Bu, ayaklarıyla çok fazla enerji çektiğini gösteriyor ve LaVoie bir çok açıdan bu hareket kombinasyonunu Rus kettlebell salıncağına benzetiyor.(Russian kettlebell swing) Fakat önemli ve etkileyici bir fark var: Underhand kesimi bir kalça kapanış hareketi barındırıyor. Bu güç sporlarında olağanüstü nadirdir; Normalde bir çok egzersiz patlayıcı güç ile kalça açma içerir.

Nasıl Şampiyon Olursun?
O’Toole “Sizin ne kadar formda veya güçlü olduğunuz önemli değil” diyor. “Kesemezsen, kesemezsin.”

Bu, bir çok tekniğin harmanlandığı bir spordur ve O’Toole’un eğitiminin büyük kısmı, tekniğini geliştirmektir. Yarışmaya giden haftalarda haftada üç ya da dört kez kütük kesmek için yaklaşık otuz dakika harcadığını belirtiyor. Her antrenman için yalnızca dört veya beş kütük kullanıyor; her birini kırmak için yaklaşık otuz saniye harcıyor.

Ancak O’Toole baltasının boyutunu veya ağırlığını değiştirmiyor. “Bu, aynı şeyi mükemmel hale gelene kadar tekrar tekrar yapmakla ilgili olan, bir spor” diyor ve ekliyor; “Bütün değişkenleri olabildiğince aynı tutmalısınız.”

Kütük kesmeye ek olarak, alt vücut gelişimi işin haftada 3 kere ağırlık antrenmanı yaptığını ekliyor. Reflekslerini ve koordinasyonunu geliştirmek için de haftalık boks egzersizini ihmal etmiyor. (Gereğinden fazla spor salonu çalışmasının da sizi biraz koordinasyonsuz hale getirebildiğini unutmamak gerekli)