Lityum-İyon Aküler Nasıl Saklanır?

STIHL akülü aletlerde kullanılan lityum iyon aküler için doğru kullanım uzun servis ömrü açısından çok önemlidir. Bu nedenle ideal saklama ve bakım prosedürlerini bilmek gerekir.

LİTYUM-İYON AKÜLERİNİZ DEPOLANMADAN ÖNCE ŞARJ EDİLMELİ Mİ?

Eskiden bir akü uzun süreli depolamaya alınmadan önce şarj edilmesi gerekiyordu, çünkü tüm aküler kendi kendine deşarj olma eğilimindeydi ve bu da ağır kapasite kaybı ve hatta akülerin kullanılamaz hale gelmesi gibi geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyordu.

Lityum-iyon akünüzü depolamadan önce neden şarj etmemelisiniz?

Günümüzde akü teknolojisinde standart olarak lityum iyon kullanılıyor ve bu hücrelerde ihmal edilebilir düzeyde kendi kendine deşarj yaşanıyor. Hücreleri aşırı deşarjdan korumak için, bir lityum iyon akü genellikle ayrı entegre sigortalarla yapılır; bu sigortalar, yüksek derecede boşalmış bir aküyü otomatik olarak dinlenme durumuna geçirebilir, böylece saklamadan önce tamamen şarj edilmelerine gerek kalmaz. Aslına bakılırsa, lityum iyon akünün ömrü, kısmen şarj edilmiş olarak depoya kaldırılırsa uzar; bununla birlikte, akünün çok düşük şarj seviyesiyle saklanması veya akünün tamamen şarj edilmesi durumunda hücrelerin olumsuz etkilendiğini hatırlamakta fayda var. Eskimeyi ve kendi kendine deşarjı en aza indirmek için %40-60 şarj durumunu gösteren LED ışığı ikinci seviyedeyken lityum iyon akünüzü saklamanızı öneririz.

Eski akü teknolojileri yüksek oranda kendi kendine deşarj özelliğine sahiptir

Nikel-kadmiyum aküler veya motorlu taşıtlarda kullanılan kurşun aküler gibi eski akü türlerinin kendi kendine deşarj oranları yüksektir. Bu nedenle bir akü uzun süre kullanılmadıysa aşırı deşarj olmaya eğilimli olabilir. Bu durum akü şarj seviyesi kesme voltajının altına düştüğünde gerçekleşir ve enerji sağlanamayabilir. Bu nedenle, uzun saklama süresinden önce tamamen şarj edilmesinin yanı sıra kalan şarjın düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Son teknoloji lityum iyon akü teknolojisi aşırı deşarja karşı koruma sağlar

STIHL aküler lityum iyon hücrelere dayanır ve yıllık depolama başına yalnızca %1-3 gibi olağanüstü düşük kendi kendine deşarj oranlarına sahiptir. Ayrıca tüm STIHL aküleri, BMS olarak bilinen akıllı bir akü yönetim sistemi içerir. Bu, aküye entegre edilmiş her bir hücredeki voltajı izler ve bunu yaparak aşırı deşarjı önler: lityum iyon akü hücrelerindeki voltaj çok fazla düşerse akü otomatik olarak dinlenme durumuna geçer ve deşarj süreci kesintiye uğrar.

Bu aynı zamanda lityum iyon akünün saklanması sırasında ve uzun süre kullanılmadığında da meydana gelir; akünüzün aşırı deşarj nedeniyle hasar görmesi konusunda artık endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Kontrol listesi: Lityum iyon akü depolama

Tüm STIHL akülü aletler, hafif ve sessiz olması, aynı zamanda yüksek enerji ve güç yoğunluğu sunması nedeniyle son teknoloji lityum iyon akü kullanır. Uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler ancak eninde sonunda değiştirilmeleri gerekecektir.

LİTYUM-İYON AKÜNÜZÜ KORUYUN

  • Saklamadan önce aküyü, akülü makinenizin içerisinden çıkarın. Şarj seviyesini kontrol edin ve akünün üzerindeki LED’in ikinci seviyede yandığından emin olun. Gerekirse aküdeki kiri temizlemek için nemli bir bez kullanın.
  • Aküyü kuru bir yerde ve doğrudan güneş ışığından uzakta, örneğin kapalı bir kutuda saklayın.
  • Sıcaklık gereksinimleri: Aküleri -10°C ile 50°C arasındaki sıcaklıklarda (örneğin bodrum veya garajlarda) saklamak en iyisidir.
  • Lityum iyon akülerinizi güvenli bir yerde saklayın ve çocukların erişemeyeceği bir yere koyun.
  • Şarj cihazını aküden ayrı olarak 5°C ile 40°C arasındaki sıcaklıkta saklayın.
  • Akülü aletinizin saklama sıcaklığına ilişkin daha fazla bilgiyi kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Depolama için en uygun şarj seviyesi

STIHL akülerini tam şarjlı olarak değil, ikinci seviyede yanan yeşil LED ışığı ile %40-60 şarjlı olarak saklamanızı öneririz. Bu şarj seviyesinde akü, hasar görmeden ve minimum miktarda kendi kendine deşarj olarak iki yıl boyunca depoda kullanılmadan kalabilir. Akünüzü kullanmadan kısa bir süre önce şarj etmeniz gerekir. Aküler her zaman 5°C’nin üzerindeki bir sıcaklıkta şarj edilmelidir.

ÖZET: LİTYUM-İYON AKÜ DEPOLAMA

  • Depolama sırasında lityum iyon aküleri dış etmenlerden koruyun.
  • Bir STIHL lityum iyon akü, ikinci seviyede yanan LED ile birlikte depolama için %40-60 oranında şarj edilmelidir.
  • Lityum-iyon aküler, uzun süre saklandığında bile minimum miktarda kendi kendine deşarj olur.
  • Ayrıca lityum iyon akülerin saklama sıcaklığına da dikkat edin: -10°C ile 50°C arası aküleriniz için güvenlidir. Akülü aletinizin kesin saklama sıcaklıklarını kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.