Motorlu testere ile kendi yakacak odununuzu kesmek

İster kışın şömine için, ister yaz aylarında barbekü ateşi için olsun, kendi odunlarınızı kesmek, hazır yakacak odun satın almaktan daha eğlencelidir. Kendi yakacak odununuzu hazırlamak, aynı zamanda yeniden ağaçlandırılacak alanlar için de faydalıdır. Kullanacağınız kadar odunun kesimi sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerini de teşvik eder. Bu, ormanın doğallığını korur ve ticaret için yapılacak olan uzun ulaşım yollarını önemli ölçüde azaltır. Bu kendi bahçelerinizde ve çayırlarınızdaki ağaçlar için de geçerlidir; onlar da yakacak oduna dönüştürülebilir.

Sizin için, gelecekte odun kesme işleminizi daha kolay hale getirecek birkaç faydalı ve pratik ipucu derledik.

Baştan aşağıya koruyucu giysiler
Motorlu testereyle çalışırken, profesyonel odun kesiciler bile, doğru koruyucu ekipmana ihtiyaç duyarlar. Motorlu testere ile çalışırken yüzünüzü ve gözlerinizi korumak için yüz koruması veya koruyucu gözlük takmalısınız. Motorlu testereyi kullanırken kulak tıkacı gibi kulak korumaya da ihtiyacınız olacaktır. MSA 200 C-BQ gibi akülü testereyle çalışırken buna ihtiyacınız yoktur.

2

Motorlu Testeri kullanırken en önemli malzeme, koruyucu ekipmandır

Ağaç gövdelerinden yakacak odun yapmak
Önce ağaç gövdelerini, kütükleri ve dalları en fazla birer metrelik uzunluklarda kesmenizi öneririz. Bunu evde kendi bahçenizde veya ormanda yapabilirsiniz. Böylece küçük parçalar testere tezgahında daha kolayca kesilebilirler.

Öncelikle size ergonomik bir çalışma imkanı sağlayacak olan, ister kendinizin yapmış olduğu bir tezgah, isterseniz de zeminde olsun, kalın bir ağaç parçasını kesmek için en basit yolu göstereceğiz. Daha sonra, bir metrelik kütükleri nasıl parçalayacağınızı ve bunları testere tezgahında testere için nasıl hazırlayacağımızı açıklayacağız.

İlk olarak, gövdeyi çizerek eşit parçalara bölün ve bunları uzunlamasına kesmeden önce işaretleyin. Örneğin bir şerit metre kullanabilir, gövdeyi marker kalem veya işaret spreyiyle bir metre aralıklarla işaretleyebilirsiniz. Bu şekilde bir sonraki kesim için motorlu testereyi nereye koyacağınızı kestirebilirsiniz.

Gövdeyi yerde kesmek
Gövde, ormandaki sert zeminde veya bahçe çimi gibi yumuşak zeminde dahi olsa testere kullanımına olanak sağlayan bir yüzeydeyse, uzunlamasına kesilebilir. Bununla birlikte, kesmeye başlamadan önce, mutlaka kütüğün yuvarlanmayacağından emin olun. Gerekirse yerinde tutmak için kamalar veya küçük ahşap parçaları kullanın. Genel bir kural olarak testereyi kesim yaparken zemine temas ettirmemelisiniz. Bu zincire zarar verecektir.

3

Bir ağaç gövdesi, sabit ve uygun bir zeminde yatıyorsa kesilebilir.

Adım adım uygulama:
1. Testereyi çalıştırın ve zincir yavaşça ilerlerken işaretli noktalar üzerine yavaşça yerleştirin. Gövdenin ortalama dörtte üçünü kesin. Bu, testere ile zemine girmenizi engeller. İşaretli olan tüm bölümlerde bu işlemi yineleyin.
2. Bu aşamada kütüğün çevrilmesi gerekir – gerekirse bir ayırma kolu kullanın. İşe devam etmeden önce gövdenin yuvarlanmaması için bir kontrol daha yapın.
3. Artık karşı tarafı da kesmeyi bitirebilirsiniz. Bir metrelik kütükleri “Kalın gövdeleri ve bir metrelik kütükleri bölme” bölümünde nasıl bölündüğünü öğrenin.

El yapımı bir destek üzerinde kesim
Zemin doğrudan çalışmak için uygun değilse, bir destek kullanabilirsiniz. Bu hem zinciri, hem de belinizi korur. Yüksek zeminde kesim daha kolaydır çünkü daha ergonomik bir çalışma yüksekliği sağlar. Tek yapmanız gereken kütükten küçük bir destek. Bunu bir parça kütüğe oluk açarak kendiniz de yapabilirsiniz. Yine, kütüğün zeminde hareket etmeyecek şekilde sağlam durduğunu kontrol etmelisiniz.

4

Ağaç gövdesi bir destek yardımı ile kolaylıkla desteklenip parçalar halinde kesilebilir.

Adım adım uygulama:
1. Desteği yapmak için önce gövdeden bir parça kesip V şeklinde bir oluk açın. V-şekilli oluk, kesmek istediğiniz ağaç gövdesinin genişliği kadar olmalıdır.
2. Desteğin sağlam bir konumda olduğundan emin olun ve ardından gövdeyi üzerine yerleştirin. Kütük sabit olmalı, gerekirse kamalar veya küçük ahşap parçalar ile yerinde tutulmalıdır.
3. Temiz bir kesim istiyorsanız, işaretli noktaları yavaşça kesmelisiniz. Kesilmiş bölümün ayağınıza düşmeyeceğinden emin olun.
4. Bir dahaki sefere kesim yaparken desteğin kesilmesini önlemek için, gerekirse bagajınızı doğru konuma getirin. Kesme işlemi, tüm gövde boyuna kesilene kadar tekrarlanır. Sonraki bölümde, bir metre uzunluğundaki kütüklerin odun ayrımını öğrenin.

Kalın gövdeleri ve bir metrelik kütükleri bölme
Kütüğü ne kadar kesmiş olursanız olun, kütük nihai olarak şömineniz için doğru boyutta parçalara bölünmelidir. Küçük kütükler daha iyi kurur. Kurutma önemlidir, çünkü nemli ahşap iyi yanmaz, kurum ve duman çıkarır.

STIHL  MS170

Kalın gövdelerin bir testere tezgahına konulmadan önce ayrılması gerekir.

Adım adım uygulama:
1. Bir metre uzunluğundaki kütüğü yere yatay olarak yerleştirin ve sabitliğinden emin olun. Sabit kütük artık enlemesine, yukarıdan aşağı doğru on santimetre derinlikte kesilebilir.
2. Ardından ayırma kamaları kullanılarak açıklık sağlanır. Kama için bir girinti açılır ise, kamanın kullanılması en kolay yol olur. Kütüğün kalınlığına bağlı olarak, yarım kalan bölgelerin tekrar bölünmesi gerekebilir.
3. Daha sonra bölünmüş odun parçaları, testere tezgahında daha küçük parçalara ayrılabilir.

İnce gövdeleri, dalları ve bölünmüş parçaları yakacak odun haline getirmek
Küçük çaplı gövdeler, dallar veya bir metrelik odunları yakacak odun haline getirmek isterseniz, pratik bir tezgah kullanabilirsiniz. Bu, ahşabı güvenli bir şekilde konumlandırmanıza ve yakacak odun keserken maksimum konfor sağlar.

6

İnce gövdeler en rahat testere tezgahında kesilir.

Adım adım uygulama:
1. Kütüğü eşek üzerine koyun ve hareket etmesini önlemek için elastik bir kablo veya zincirle sabitleyin.
2. Motorlu testereyi güvenli bir şekilde çalıştırın ve kesmeye başlamak için konumlandırın.
3. Şimdi kütüğü düzgün bir şekilde kesebilirsiniz.

Önemli ipucu: Kütük, şömine için kullanılmadan önce yaklaşık iki yıl kurutulmalıdır. Doğru odun depolama bu nedenle önemlidir. Kütükleri, aralarında havanın dolaşabileceği şekilde yığın, yağmur ve nemli koşullardan koruyun.

Kütüğü tezgaha nasıl sabitleyeceğinizi “testere tezgahında odun kesme” videosunda görebilirsiniz.