Motorlu Testere Nedir ve Kullanım Alanları

Internette gezindiğinizde çeşitli markaların motorlu testerelerinin satıldığı platformlardaki fiyatlar dışında başka bir bilgiye ulaşmak oldukça zor. Detaylar yazımızda…

Motorlu Testere Nedir ?

Motorlu testere benzinli ya da elektrikli bir motor tarafından verilen güç ile pala etrafındaki zincirin keskin dişlerinin dönmesi sonucu odun, ahşap kesmek için kullanılan bir makinedir. İster benzin yağ karışımı ile, ister elektrik ile çalışan bir motorlu testere olsun aşağıda ki parçalardan oluşur.

Motorlu testerenizin diğer parçalarını merak ediyorsanız kullanma kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Motorlu Testere Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

…1930 yılına gelindiğinde motorlu testerenin babası olarak adlandırılan Andreas STIHL ilk tek kişilik motorlu testereyi üretmeyi başarmıştı. STIHL’in  başarı hikayesini duymak isterseniz lütfen yorumlardan bize bildirin.
STIHL fabrika turu için videoya göz atabilirsiniz…

Motorlu Testere Nasıl Çalışıyor ?

Motorlu testere asıl olarak kesim performansını etkileyen üç parçadan oluşur. Özel alaşımlı çelikten üretilmiş zincir, zincirin etrafında dönmesini sağalayan pala ya da kama ve motor ki bu motor genelde 2-zamanlı, tek silindirli (30 cc ile 125 cc arasında )  bir benzinli motor yada kablo veya akü ile çalışan bir elektrikli motor olabilir.

Bir benzinli motorlu testerede, yakıt (yakıt olarak benzin ve yağ karışımı kullanılır, çünkü arabalarda olduğu gibi motoru yağlayacak bir karter mevcut değildir.) pompa ile karbüratöre gönderilir…
2-zamanlı hareketi, pistonu ve yanma odasını görmek için aşağıda ki videoya bakabilirsiniz.
Motorlu testere parçaları, motorlu testere  hangi amaçlarla kullanılıyor gibi diğer başlıklar ve  yazının detaylı ve orijinal hali için tıklayın.