Motorlu Testereleriniz için Temel Güvenlik İpuçları

Uzun kış günleri ve geceleri boyunca ısınmak için ateşe bir odun atmaktan daha iyi bir şey olamaz. Ancak hepimiz, kış ayları boyunca iyi bir ısınma sağlayacak herşeyin hazır hale getirilmesi  için yapılacak çok iş olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda motorlu testere kullanımı için dokuz güvenlik ipucundan bahsediyoruz:

1. SİZE UYGUN, DOĞRU MOTORLU TESTEREYİ SEÇİN
İşe başlamak için, doğru motorlu testereyi seçmeniz gerekir. İster benzinli, elektrikli ister akülü modelleri tercih edin, size uygun makineyi seçebilmeniz için yetkili SADAL Bayiniz her zaman size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

 

2. KENDİNİZİ KORUYUN
Başınızı, kulaklarınızı, gözlerinizi, ellerinizi ve bacaklarınızı korumak için doğru güvenlik ekipmanını kullanmanız önemlidir. Koruyucu gözlükler, kulaklıklar (benzinli testere kullanılıyorsa), koruyucu pantolonlar ve botlar kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Ağaç dalları gibi düşme riski olan kesimlerde varsa baret kullanılması tavsiye edilir.

3. TESTERENİZİ KONTROL EDİN
Zincirinizin gerginliğini ve keskinliğini her zaman kontrol etmeyi unutmayın. Motorlu testerenizi çalıştırmadan önce zincir freninin çalışır durumda olduğundan emin olun. Yetkili servislerimizin herhangi birinde düzenli servis ile, motorlu testerenizin tüm yıl boyunca en iyi durumda olmasını sağlayın. STIHL, motorlu testerenizin tıpkı bir araba gibi, her yıl en az bir defa servise gösterilmesini önermektedir.

4. ÇALIŞMA ALANINIZI DÜZENLEYİN
Kesmeye başlamadan önce, takılıp düşme tehlikeniz olan alanı düzenleyin. Yakacak odun keserken testere tezgahı kullanın; bu aynı zamanda eğilmenizi önler ve testere zincirinin kir içinde hareket etme riskini azaltır. Bu da zincirinizin  körelmesine ve kullanım ömrünün kısalmasına engel olur.

5. DİKKATLİ KULLANIN
Asla tek elle motorlu testere kullanmayın. Sağ eliniz alt sapta, gaz tetiğini kontrol eder konumda sol eliniz ise üst sapta olmalı.

6. ETKİLİ DURUŞ
Asla doğrudan motorlu testerenin arkasında durmayın. Pala üzerindeki STIHL’i okuyabilmek için motorlu testerenin sağ ya da solunda konum alın ve sağlam bir duruş sergileyin. Bu anormal görünebilir, ancak testere geri teperse vücudunuzdan uzak tutmuş olursunuz (geri tepme tanımı için 9. maddeye bakın).

7. ATEŞLEME
Motorlu testerenizi çalıştırmanın en güvenli yolu onu yerde çalıştırmaktır. Son derece tehlikeli olduğundan ve yaralanmalara neden olabileceğinden motorlu testereyi asla fırlatarak çalıştırmayın. Zincir freninin devrede olduğunu kontrol edin. Motorlu testerenizi ilk satın aldığınızda Yetkili Bayilerimiz başlangıç prosedürünü sizinle birlikte yürütecektir.

8. TAM GAZ
Kesim işlemine her zaman tam gaz ile başlayın. Zincir hızı çok yavaşsa, sizi ahşaba doğru çekebilir ve dengenizi bozabilir.

9. GERİ TEPME YOK
Palanın en tehlikeli yeri uç kısmıdır. Palanın ucu ahşaba temas ederse, palanın “geri tepmesine” neden olabilir ve bu da palanın yüzünüze doğru tepmesine yol açabilir. Palanın kesim için en güvenli kısmı motora en yakın kısımdır. Motorlu testerenin sizi hafifçe ahşaba doğru çekmesine izin verin ve aşağı doğru hafif bir baskı uygulayın.