Motorlu Tırpan Kullanırken 5 İpucu

Motorlu tırpanlar özellikle yılın bu zamanında, en çok kullanılan bahçe aletleri arasındadır. Çimlerin ilkbahar ve yaz aylarında bol miktarda uzama alışkanlığı vardır, bu da güzel görünümlerine etki edecektir. STIHL Motorlu tırpanlar, hafif, taşınabilir ve kullanımı kolaydır – çimlerinizi her mevsim düzgün ve bakımlı tutmak için mükemmel bir yol arkadaşıdır! Büyük bahçeleri veya arazileri sürekli bakım gerektirenler için, motorlu tırpan, çimlerin yoğun bölgelerini temizlemek ve çalılıkları kontrol altında tutmak için çok önemlidir.

İlkbaharda STIHL Motorlu tırpanınızadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için ilk 5 ipucumuzu bir araya getirdik:

1 Temel teknik
Temel tekniğe hakim olduktan sonra geri kalanlar kolaylaşacaktır. Tırpanınızı önünüzde tutarak, bıçakların saat yönünün tersine dönmesini en üst düzeye çıkarmak için kesip sürüklemeyi kolaylaştırmak için sağdan sola doğru sallayın. Çok uzun çimler için, ilk hareketi sol üstten sağa doğru yapın, sonra da sağa sola doğru hareketler ile ilerleyin ve çimleri istediğiniz düzeye indirin.

2 Engelleri aşma – yol hazırlama
Misina, ağaçlara veya çalılara doğru dalları veya sapları tahrip etmeden biçmenin en iyi yoludur. Birkaç bitki birbirine yakın ise, biçmeden önce çevrelerini dairesel temizlemeniz önerilir. Bunu yapmak için, motorlu tırpanınız da ki koruyucuyu kılavız olarak kullanın. Ağacın gövdesine veya çalılığa karşı çevirin ve ağaç boyunca dolaşırken size rehberlik etmesi için kullanın. Böylece etrafındaki alanı biçerken gövdeyi korur.

3 Misina
STIHL Misinanızı esnek tutmak ve daha uzun dayanaklılığını koruması için, kullanmadan önce nemini arındırın. Kullanmadan önce en az 24 saat suya bırakın ve başlık uzun bir süredir kullanılmıyorsa, yerinden çıkarın ve kullanmadan önce, iki gün boyunca suda tutun. Ayrıca, düzenli olarak değiştirilmesi gerektiği için her zaman el altında yedek misina bulundurun.

4 Yamaçlara karşı büyük düz alanlar
Geniş alanları kesmenin en iyi yolu kare yöntemi kullanmaktır. Kestirilecek olan alanı karelere bölün, daha sonra dıştan içe doğru kesin. Bir eğim üzerinde çalışırken şerit yöntemi en etkili olanıdır: eğimli alanı paralel bir şerit şeklinde kesip sonra şerit boyunca geri dönün. Sonra bir sonraki şeridi kesin. Burada da kesilen çim, kesme alanına düşer.

5 Makinanıza iyi bakın
Makinenizin kullanma kılavuzunda ki emniyet ve bakım talimatlarına uyduğunuzdan emin olun ve düzenli olarak bakım yapın. Eğer yedek parça gerekiyorsa, makinenizden en iyi verimi almak için aldığınızın orijinal parça olduğundan emin olun. Hatalı bilenmiş bıçakların makineyi dengesiz hale getirebileceğinden kırılma riskini azaltmak için düzenli ve eşit şekilde bilenmesini sağlayın. Başka sorularınız varsa veya ihtiyaçlarınız için en iyi makineyi seçerken yardıma ihtiyacınız varsa, size en yakın STIHL bayimizi ziyaret edin.

İlgili Yazılar

Haberler

STIHL’den Servis ve Bakım Hatırlatması

STIHL Güç Aletleri bakım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Buna rağmen STIHL kullanıcılarının yaklaşık %60’ı makinalarına gerekli bakımı ve özeni göstermemektedirler. Unutmayın, eğer makinanız yeterli performansta çalışmıyorsa hatta…
Haberler

Emisyonsuz STIHL Lityum-iyon Teknolojisi

STIHL heyecan verici bu yeni teknolojiyi, kablosuz ve sadece akü ile çalışan yeni nesil ürünler için geliştirmektedir. Sonuç ise, çevreye duyarlı, hem hava kirliliğine engel olan hem de yakıt maliyeti…
Nasıl Yapılır

Benzinli Testere Kullanabiliyor musunuz?

Motorlu testere kullanmakta ne var demeyin.  Son kullanıcıların şikayetlerinin %80’inin ilk çalıştırma hakkında olduğunu biliyor muydunuz? Motorlu testereniz ile çalışmaya başlamadan önce, çalışacağınız alanında size engel teşkil edebilecek her şeyi…