Mükemmel Görünümlü Bahçe Tasarımı

Çim kenarlarını belirginleştirmek, verdiği temiz ve estetik görünüm nedeniyle çok popüler. Aynı zamanda bahçenize şekil katmanın uygun maliyetli bir yoludur ve uygulaması inanılmaz derecede kolaydır. Düzenli ancak doğal bir görünüm sunar. Ayrıca bahçe yataklarınızın şekillendirirken yaratıcı olmanıza olanak sağlar.

HANGİ ARAÇLARA İHTİYACINIZ VAR?

ARAÇ LİSTESİ:
• Ahşap lata, bahçe hortumu veya ip
• Kenar düzeltici veya kürek
• Pençe kültivatörü
• Kaldırılan çim kısımlarını taşımak için bir el arabası faydalı olabilir
• Bittiğinde kenarları düzeltmek ve çöpleri toplamak için bir çim biçme makinesi ve bir çit kesme makinesi

Bahçe düzenlemesiyle ilgilenenler için en önemli araçlardan biri, yarım ay kenar düzeltme aracıdır. Bu, küreğe benzer, ancak hilal şeklinde bıçağı olan bir bahçe aletidir. Aynı zamanda bir kenar bıçağı olarak da bilinir ve düz bıçağı, daha fazla hassasiyet sağlayan şeydir.
Ayrıca kenar düzeltme için hafif kavisli bir bıçağı olan bir kürek de kullanabilir ve çimin dalgalı veya eğri olmaması için daha dikkatli ve küçük bölümler halinde kenar yapılmalıdır. Yarım ay kenar düzeltici hassas, düz çizgiler oluştururken kürek daha düzensiz bir kenar oluşturur. Daha düzgün, daha kesin bir çizgi istiyorsanız, kenarlarınızı da birden fazla kez yuvarlamak zorunda kalabilirsiniz.

DÜZENLİ VE DÜZ ÇİM KENARLARI
Örneğin çok yıllık bitki yatağınız bir çimenlikle sınırlanır. Geçişi görmek zordur, çünkü çim zaten yer yer veya geniş bir alanda yatağın içine doğru büyüyor. İpuçlarımız ve doğru akülü el aletleriyle, çim kenarlarınızı kontrol altına alabilirsiniz ve bahçenizin doğal bir tarzı olsa bile düzenli ve bakımlı görünecektir.

ADIM 1: ÇİM KENARINI İŞARETLEYİN

İstenilen çim kenarı ve bahçe yatağının arasına sıkı bir şekilde uzun, düz bir ahşap tahta yerleştirin. Alternatif olarak, bir ip hattı da uzatabilirsiniz. Yatağın veya çim kenarının kıvrılması gerekiyorsa, bunun yerine şekil boyunca bir hortum veya ip yerleştirin.

ADIM 2: KENAR OLUŞTURUN
Şimdi tahtanız, hortumunuz veya ipiniz boyunca çimi kesmek için bir kürek veya yarım ay düzeltici kullanın. Bu, çim kenarınızı bir seferde biraz yaratacaktır.

ADIM 3: KAZDIĞINIZ ÇİM PARÇALARINI KALDIRIN
Yatak ve ahşap arasında kalan çim parçalarını sığ bir açıyla kaldırarak çıkarın. Bunlar çok iyi bir şekilde kompostlanabilir veya örneğin çimlerinizdeki diğer açıklıkları onarmak için kullanılabilir.

ADIM 4: YATAK KENARINDAKİ TOPRAĞI GEVŞETİN
Çimi çıkardığınız yatak kenarındaki toprağı gevşetmek için bir pençe kültivatörü veya dar bir tırmık kullanın. Bu, toprağın içinde kalan çim köklerini yüzeye çıkaracaktır ve kökleri kolayca çekip toprağı temizlemenizi sağlayacaktır. Yatak kenarlarında çimlerin tekrar oluşmaması için size zaman kazandırır.

ADIM 5: BAKIM
Zamanla, özellikle de çimlerinizin hızlı bir şekilde büyüdüğü sıcak aylarda, çimler çizgiyi aştığından yeni kenarlarınız belirsiz hale gelebilir. Bir çit kesme makinesi ile kenar boyunca yavaşça ilerleyerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Mümkünse, çimleri biçmeden önce kırpın ve ardından çim biçme makinesiyle çin artıklarını toplayın.

Çimleri bahçedeki yataklardan ve yollardan nasıl ayırırsınız? Video için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. >>>