Mükemmel karışım, mükemmel yağlama

Kapağı kaldırmak
Hiç dışardan baktığınızda motorun içi nasıldır acaba diye merak ettiniz mi? Belki okulda, belki bir sertifika eğitiminde belki ustanın yanında veya televizyonda motorun çalışmasına dair birşeyler öğrenmiş olabilirsiniz. Peki, ama motor çalışırken, yakıt yanarken nasıl görünüyor? Tasarım mühendislerimiz akış modelleme mühendislerimiz ile sıkı bir çalışma gerçekleştirdiler ve bu ve benzer sorulara cevaplar buldular.

Aşınmayı azaltmak
Motor performansına gelince altın bir kural vardır; Sürtünme aşınma yaratır ve aşınma, performans düşüşüne ve motor ömrünün azalmasına yol açar. Motorun içindeki çalışmaya gelince, sürtünme yaratan herşey motorun doğal bir düşmanıdır. Akım modelleme simülasyonu STIHL makinesinde ki motorun mükemmel olarak yağlandığından emin olmak için yapılır. Bu işlem mühendislerimize yakıt karışımının nasıl dağıldığını ve nasıl tepkiler verdiğini gösterir.

Pratik matematik
Mühendisler motorların üretiminden itibaren 3D modelleme kullanmaktadırlar. Geri kalan görev göreceli olarak oldukça karışıktır. Matematik ve fizik formülasyonlarını kombine ederek sıvı hareketini hesaplamaya çalışırız. Tasarım mühendisleri ve akış modelleme mühendisleri birlikte çalışarak yağlama tamda nerede isteniyorsa oranın yağlanmasını sağlayarak, motor bileşenlerinin optimize edilmesini sağlarlar. Sonuçta sadece mükemmel olarak yağlanmış bir motor STIHL makinenizden çok uzunca bir süre keyif almanız anlamına gelmektedir.

A3565 RTS MOTOR