Mükemmellik Ödülü STIHL Teknolojisinin

STIHL MS 400 C-M, magnezyum piston teknolojisine sahip dünyanın ilk motorlu testeresidir. Bunun için özel olarak geliştirilen metal bileşen ve üretim süreci artık Uluslararası Magnezyum Derneği (IMA) tarafından tanınmış ve 2020 prestijli Mükemmellik Ödülü’nü almıştır. Magnezyum piston, Ticari (otomotiv dışında) Döküm Ürünü ve Süreci kategorilerinin galibi olmuştur.

Sıcaklık dayanımı, gözenek ve hava deliklerinin yanı sıra aşınma ve mukavemet özellikleri açısından çok yüksek kalite standartlarında seri döküm ile üretilir. Almanya, Weinsheim’daki STIHL Magnezyum Döküm Genel Müdürü Hartmut Fischer ödülle gurur duyuyor: “STIHL’de, magnezyum ile çalışma ve onu imal etme konusunda 60 yılı aşkın deneyime sahibiz. Geliştirme ve ilk defa bir motorlu testerede magnezyum piston teknolojisi kullanarak üretim yapmada bir mihenk taşı oluşturduk. Hafif tasarım sayesinde, STIHL MS 400 C-M’nin güç-ağırlık oranını önemli ölçüde düşürmeyi başardık. Teknoloji lideri olarak konumumuzu sağlamlaştırdık.” Uluslararası uzmanlardan oluşan panel, “magnezyumun benzersiz, yeni ve yaratıcı uygulamasını” ve “mevcut uygulamaya göre ilerlemeleri” kabul ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ödül töreni bu yıl sanal olarak gerçekleştirildi. Yenilikçi teknoloji, Euroguss 2020 endüstri ticaret fuarında “Magnezyum bileşenler” kategorisinde en büyük ödülü almıştı.

Avrupa’nın en büyük basınçlı döküm tesislerinden biri STIHL Magnezyum Kalıp Döküm, 1971 yılında kuruldu. Bugün, Avrupa’nın en büyük ve en modern magnezyum kalıp döküm tesislerinden biridir. Tesis, yüksek kaliteli ürünleri ile uluslararası STIHL üretim ağının önemli bir parçasıdır. Halihazırda Eifel bölgesinde 800 kişiyi istihdam etmektedir ve motorlu testereler ve elektrikli aletlerin yanı sıra otomotiv, motosiklet, bisiklet, elektronik ve tıbbi teknoloji endüstrileri için yüksek kaliteli magnezyum bileşenleri üretmektedir. Gelirinin yaklaşık yüzde 25’i harici müşteriler için kalıp döküm projelerinden geliyor. Tesis, son birkaç yılda sürekli olarak büyüdü ve Temmuz 2020’de yeni bir üretim lojistiği tesisi eklendi.

 

1943’te kurulan Uluslararası Magnezyum Derneği’nin (IMA) misyonu, magnezyum kullanımını ve çok yönlü metalin yenilikçi uygulamalarını teşvik etmektir. IMA’nın üyeleri, birincil metal üreticileri, geri dönüştürücüler, dökümhaneler, imalatçılar, son kullanıcılar ve tedarikçilerden oluşur. 1962’den bu yana IMA, magnezyum kullanımının olağanüstü örneklerini sergileyen şirketlerin tanınması için yıllık bir ödül programına ev sahipliği yapmaktadır. Daha fazla bilgi www.intlmag.org adresinde mevcuttur.