Ocak Yapım ve Kullanım Rehberi

Ocaklar ülke genelinde arka bahçelerde giderek yaygınlaşmaktadır – nedenini görmek oldukça kolay. Arkadaşların toplanması ve açık havada ailenizle birlikte eğlenmek için harika bir yoldur. İyi bir kamp ateşini kim sevmez ki? Bununla birlikte, hangi tür ocağın kurulacağına karar vermek biraz zor olabilir. Bu hızlı kılavuz, sizin satın alma veya kendi başınıza yapmanız konusunda karar vermeniz için size yardımcı olacak ve önemli güvenlik tedbirlerinin farkında olmanızı sağlayacaktır.

Başlamadan önce

İlk adım, evinizde ocaklara izin verilip verilmediğini tespit etmek için muhtara yada belediyeye başvurmanızdır. Şehir sınırları içinde yaşıyorsanız, alev ve ocakların izin durumlarını görmek için yerel kanunları kontrol edin. İzin veriliyorsa, ocak kurma ve çalıştırmaya dair herhangi ve bütün ilave yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olun.

Ocak Satın almak

Ateş ocakları birçok şekil, boyut ve fiyatta mevcuttur. Burada, hangi tür ocağın sizin için uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacak farklı tipte ocaklar hakkında kısa bir genel bakış yapacağız.

Seri Üretim Ocaklar
Önceden üretilmiş Ocaklar, satın alabileceğiniz ve kolay kurulum yapılabilen yapılardır. Bu seçenekte dikkate değer birkaç avantaj var. Kullanılmayan bazı ateş ocakları kullanılmadığında depolanabilir. Ayrıca taşınabilirler, arkadaş toplanmalarınızda her yere sizinle gelebilir. Önceden yapılmış bazı ocaklar gazla çalışırlar, yani odun almaya gerek yoktur, duman yoktur ve tabi temizlenecek küller de yoktur. Gazla çalışan ocaklar periyodik temizlik gerektirir, ancak propan tanklarının sonunda doldurulması gerekir

Masa ocakları
Masa ocakları, yemek masaları veya sehpalar gibi veranda mobilyalarına yerleştirilmiş ocaklardır. Neredeyse sadece gazla çalışırlar ve açık hava deneyiminize hem kolaylık hem de sıcaklık sunarlar. Seri üretilen ocaklardan daha az portatiftirler ve kullanımdayken masa boşluğuna girerler. Aynı masada yiyecek ve içeceklerin düzenli olarak kullanılması durumunda daha fazla temizlik gerekebilir. Ayrıca masa ocağının evinize veya diğer yapılara ne kadar yakın olacağını da göz önünde bulundurun.

“Kendin Yap” Ocaklar
Eğer tamamen özel bir “kendin yap” ocağı apacaksanız, yapı prosedürünüz önemli ölçüde değişecektir. Planlama ve montaj için profesyonel bir peyzaj hizmetine başvurmanızı tavsiye ederiz. Ocağınızı kit halinde yapmaya karar verdiyseniz, uygulamanız gereken bazı genel hususlar şunlardır:

Yapım Öncesinde
Karar vermeniz gereken ilk şey ocağınızın yeridir. Yerinizin düz ve evinizden veya diğer yapılardan en az 800cm uzak olduğundan emin olun. Ayrıca alçaktaki ağaç dallarına da dikkat edin. Banklar veya sandalyeler için ocağın etrafında ek bir alan gerekecektir, bu yüzden bu ekstra alanı nihai kararınızı verirken ihmal etmeyin.

Tabanın Hazırlanması
Hali hazırda ayarladığınız, mevcut bir taraça üzerine ocağınızı kuracaksanız – herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Eğer bahçenize kuracaksanız, ocağınızın sağlam, düz bir zemine sahip olması için bazı ek işler yapmanız gerekecektir. İlk olarak, ocağınızın merkezini belirlemek için zemini destekleyin. Duvar sicimini ocak çapının yarısına denk gelen sicime bağlayın. Duvar hattını sıkıca çekin ve işaretleme boyası elinizdeyken destek etrafında daire oluşturacak şekilde yürüyün ve işaretleyin. Böylece ocağınızın çapına denk gelecek şekilde mükemmel bir daireniz olur.

Ardından, kürekle, bu dairenin içindeki çimenleri temizleyin. Sonrasında, bloklar için çukur kazmanız gerekecek. Önce blokların taban katmanını dairenize yerleştirin, ardından blokların iç tarafını işaretleyin ve kaldırın. Zemine çizilmiş yeni bir iç daireniz olacak. İç ve dış daire arasındaki alanı yaklaşık 30cm bir derinliğe kadar kazın.

Sonra 15cm drenaj çakılıyla çukuru doldurun. Daha sonra, blokların ilk katmanını çakılın üstüne ekleyin. Bloklar yerleştirildiğinde, her şeyin düz olduğundan emin olmak için su terazisi kullanın. Şimdi montaj için hazırsınız.

Ocak Montajı
Kite bağlı olarak, montaj talimatları değişkenlik gösterecektir. Bloklarınız dry-fit ise, üstte kapak taşı katmanı bırakarak bunları kolayca katman katman istifleyebilirsiniz. Daha fazla sağlamlık ve denge vererek, montaj esnasında bağlantıların sallanmadığından emin olun. Kitiniz dry fit değilse, her bir blok katmanı arasında duvarcı yapıştırıcısı kullanmanız gerekir. Detaylar için kullandığınız kitin talimatlarına bakınız.

Daha sonra, bir iç duvar şekli vermek için bloklarınızın iç tarafına çelik kılıf monte edin. Kitinizde çelik kılıf yoksa, ocağınızın duvarlarının içini kaplamak için aleve dayanıklı tuğlalardan bir kat eklemeniz gerekecektir. Ayrıca bu tuğlalara bir kat yüksek ısı soba boyası sürmenizi de tavsiye ederiz.

Son olarak, kitinizde ocak duvarlarının üstüne monte etmeniz gereken bir çanak, ızgara ve kapak olabilir. Detaylar için kitinizin talimatlarına bakınız. Sonrasında her şey tamam! Sadece mobilyaları getirin.

Ocağınızın Kullanımı
Ocağınız tamamlandığında sıra donatmaya gelir. Kütükten kesme bank kullanımı ocağınıza sade, rüstik bir güzellik katmak için – ve STIHL elektrikli testerelerinizin ve STIHL baltalarınızın kullanımı için harika bir yoldur. Odundan bahsedecek olursak, iyi düzenlenmiş bir odun yığınınızın olması ocağınızı beslemek için iyi bir fikirdir.

Güvenliğiniz için, ocağı kullanırken yanınızda bir kova su bulundurun – ve yanınızdaki alevi veya közü her zaman söndürün. Propanla çalışan bir ocak kullanıyorsanız, acil durumlar için bir yangın söndürücüyü sürekli hazır tutun.