Olgun Ağaçlarınıza İyi Bakmanın Yolları

Büyük bir gölge ağacı, değer verilip korunması gereken bir hazine gibidir. Bahçenizdeki veya evinizin çevresindeki olgun ağaçlar evi gölgelendirerek ve rüzgarı bloke ederek faturalarınızı düşürebilirler. Bu ağaçların varlıkları ise evinizin değerini %10’a kadar arttırabilir. Ağaçlar güzelliklerinin yanında hava kirliliğini yakalar, trafik gürültüsünü emer, çocuklara yeşil ve temiz bir oyun alanı sunar.

Ağaçlar büyüdükçe sağladığı faydalar da artar. Bu sebeple olgun ağaçlara fazladan özen ve dikkat göstermek önemlidir. Olgun ağaçlara iyi bakmak adına birkaç kilit ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

Ağaç kabuğunu koruyun. Çim biçme makinaları veya diğer güç aletlerinin ağaca çarparak kabuğuna zarar vermesini önleyin. Ağaç etrafındaki bir malç çemberi güvenli bir tampon bölge oluşturmak için kullanılabilir. Kabuğun altında bulunan su damarlarına ve hassas büyüme dokularına zarar vermekten kaçınmak büyük önem taşır.

Ağaç etrafına malç koyun. Gövde etrafındaki geniş ve eşit bir malç tabakası bir ağaç için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Örneğin bu malç tabakası ağaç köklerinin etrafındaki toprağı izole eder, güç aletlerini ağaç gövdesinden uzak tutar, ağaç yakınlarındaki yaya trafiğini azaltır ve toprak bozuldukça onu iyileştirir. Talaş veya öğütülmüş tahtadan yapılmış malç kullanmaya özen gösterin. Ağacın her tarafına derinliği 7-10 cm arasında olacak şekilde malç yayın. Malç kaplı alan ne kadar genişse bu ağaç için o kadar iyidir. Malçları eşit bir tabaka halinde ağaç kabuğuna değmeden dağıtın. Bu ağacı olası çürüme ve hastalıklara karşı koruyacaktır.

Ağaç köklerinden uzak durun. Toprak bir ağacın köklerine dolandığı zaman, ağaç yaşamak için ihtiyacı olan su ve havayı ememez. Toprağın sıkışmasını engellemek için ağaç dallarının altında kalan bölgelerde ayak trafiğini azaltmaya gayret edin. Yol ve oyun eşyalarını buralardan uzak tutmaya, arabaları buralara park etmemeye ve ağaç köklerine aşırı yük bindirmemeye özen gösterin.

 Ağaçtan aşağı bir şey asmayın. İki ağaç arasına bağlanmış bir hamak veya salıncak niyetine ağaçtan aşağı bir halat yardımı ile sarkıtılmış bir lastik ağaç kabuğunu hızlıca yıprandırarak hayati dokulara zarar verebilir. Kabuk hasarı o dalları öldürmezse, aşırı ağırlık onları kırabilir. Hamak asarken ağacın etrafına ip bağlamak yerine bir matkap yardımıyla delik açarak cıvatayı vidalarsanız ağaç kabuğuna çok daha az zarar verirsiniz.

Kuru olduğunda sulayın. Olgun bir ağaç genellikle az miktar yağış ile yaşayabilir. Ancak, büyüme mevsimi süresince kurak geçen birkaç hafta sorasında olgun bir ağacın bile sulamaya ihtiyacı olur. Ağaç köklerinin suyu emme vakti olması için ağacı yavaşça sulamaya dikkat ediniz. Hortumu yavaş bir damlama seviyesinde açarak dalların altındaki bölgede bırakın. 20 dakikada bir hortumun yerini 1-2 metre değiştirerek ağacın bütün kök bölgesine su dağıtımı gerçekleştirdiğinizden emin olun. Eğer ağaç hortumun erişemediği bir noktada ise, kök bölgeye yavaşça dökülen birkaç kova su bile büyük fayda sağlayacaktır.

Profesyonel inceleme yaptırın. Bir ağaç yaşlandıkça, çatlaklar, hastalık, çürüme veya ağır ölü dallar gelişebilir. Birkaç yılda bir, sorunları erken tespit edebilecek ve ağacın ömrünü uzatmak için budama veya başka önlemler önerebilecek sertifikalı bir ağaç uzmanı tarafından denetlenmesini sağlayın.

İlgili Yazılar

Haberler

STIHL soruyor, Robert Ebner yanıtlıyor

Ormancılık profesyoneli ve odun kesme sporcusu olan Robert Ebner (29) “Mesleki eğitimi boyunca her yerde STIHL ile karşılaştığını” söylemiştir. Yaptığımız röportajda hangi STIHL aletiyle başladığını ve 2013 STIHL ODUN KESME…
Haberler

Çit Dikimi Rehberi

Amacınız ister bahçenizde size özel bir alan yaratmak ister sadece klasik bir bahçe görüntüsü sağlamak olsun bahçede sınır çizmek için bir çitten daha iyisini bulamazsınız.