Özel bir yıl dönümü: STIHL Brezilya 50 yaşına giriyor

Brezilya’daki STIHL Ferramentas Motorizadas Ltda’nın 50. yıl dönümü. Güneybatı Almanya merkezli bir aile şirketi olan STIHL için burası özel bir şirkettir. STIHL, 1973 yılında Güney Amerika’daki ilk şubesini kurarak uluslararası üretim ağının başlangıcını oluşturmuştur. Şirketin Almanya dışındaki ilk motorlu testere üretim tesisi, Brezilya’nın en güney eyaletindeki Porto Alegre’nin kuzeyinde bulunan São Leopoldo’da kiralık bir binada başladı.

Yıldönümü ve kutlamalar

STIHL Brezilya, yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve iletişim eylemleriyle 50. yıldönümünü kutluyor. En önemli olay, 11 Ekim’de Porto Alegre’de eyalet valisi, diğer Güney Amerika iştiraklerinin genel müdürleri de dahil olmak üzere yaklaşık 500 davetlinin katıldığı özel bir gala yemeğiydi. Yemeğe, STIHL Brezilya personeli, STIHL Yönetim Kurulu temsilcileri, STIHL’in kurucusunun oğlu ve görevde kaldığı uzun yıllar boyunca STIHL Grubunun 1960’larda uluslararası hale gelmesinin arkasındaki itici güçlerden biri olan Hans Peter Stihl ile birlikte Almanya’dan gelen STIHL Denetleme ve Danışma Kurulu Başkan Yardımcıları  Selina Stihl ve Karen Tebar katıldı.  Selina Stihl, “Burada 50 yılda elde edilen başarı, öncelikle yetenekli ve kendini adamış çalışanlarımıza dayanmaktadır” dedi. “Ailem ve Yönetim Kurulu adına hepinize çabalarınız, yaratıcılığınız, bağlılığınız için teşekkür ediyor ve başarılarınızı takdir ediyorum” Kurulduğundan bu yana São Leopoldo’da 15,4 milyondan fazla motor üretildi. Brezilya tesisi 1983’ten bu yana 15,8 milyondan fazla pala ve 1996’dan beri 125 milyondan fazla silindir üretti. Brezilya STIHL Genel Müdürü Cláudio Guenther, “Yıllar içinde bizi bu noktaya getiren birçok başarı ve zorlukla karşılaştık” dedi. “Bütün bunlar yalnızca Stihl ailesinin ve Brezilya’daki Danışma Kurulu’nun operasyonları için stratejik bir varlık olarak duyduğu güven sayesinde mümkün oldu.”

Uluslararası üretim ağının kilit üyesi

STIHL Brezilya, kuruluşundan bu yana büyüyerek STIHL Grubunun en büyük yan kuruluşu haline geldi. Silindirler konusunda uzmanlaşan şirket, aynı zamanda uluslararası üretim ağının en önemli üyelerinden biridir; STIHL ürünlerinde kullanılan silindirlerin yüzde 90’ı Brezilya’dan gelmektedir. Bu konum ayrıca  STIHL için Güney Amerika pazarının kapısını açtmıştır. Bugün 3.280 çalışanıyla bölgenin önde gelen işverenlerinden biridir ve defalarca Great Place to Work – “Çalışmak çin harika bir yer “ ödülünü almıştır.

Yarım asırlık büyüme

Şirket 1950’li yılların başlarında Brezilya’da STIHL motorlu testerelerin ithalatına ve dağıtımına başladı. STIHL, 1973 yılında tesisin açılmasından kısa bir süre sonra kendi  montaj hatlarını kurmaya başladı. Brezilya hükümetinin 1970’lerin ortalarında neredeyse tüm ithalatı durdurma kararının ardından, yerli üretim faaliyetleri olmasaydı pazar kaybedilebilirdi. Kısa bir süre sonra São Leopoldo zaten dört modelbirden üretmeye başlamıştı. 1980’lerin başında STIHL Brezilya, diğer Güney Amerika ülkelerine ürün ihraç etmeye başladı. 1990’lı yıllara gelindiğinde bu lokasyonda krank milleri, palalar ve silindirler üretiliyor ve bunları diğer üretim tesislerine gönderiyordu. STIHL ürünlerini pazarlayan bölgesel perakendecilerin sayısının istikrarlı bir şekilde artmasıyla birlikte STIHL Brezilya, ülke çapındaki bayiler için eğitim merkezleri kurdu ve montaj hattını birçok kez genişletmek ve yeni depo tesisleri inşa etmek için São Leopoldo’daki tesise yatırım yapmaya devam etti. En son eklenenler arasında 2021’de yeni bir montaj ve üretim binası ve 2022’de yeni bir yerleşkenin yanı sıra dinlenme odaları, ortak alanlar ve sağlık hizmetleri merkezi içeren personel için özel tesisler yer alıyor. 2.500 metrekarenin üzerinde bir alana sahip olan binada diş ve fizik tedavi ofisleri, emzirme odası ve çalışanlar için dinlenme alanı bulunuyor. Günther, “50. yılımızı kutlamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. “Son zamanlarda rekor cirolar elde ettik ve grubun stratejisi, işimizi daha da geliştirmek için kaynaklarımızın bir kısmını yeniden yatırmak ve aynı zamanda yapımızı kaydedilen ve öngörülen büyümeyle orantılı olarak uyarlamaktı.”