Peri Havuzları ve Çit Labirentleri

birdBüyük Britanya kırsalının sunduğu her şeyi keşfetmek ve görmek, ister istemez herkes de büyük hayranlık uyandırır! Sadece büyüleyici manzara ve güzel bir kırsal değil, ailenizin onları eğlendirmek için en sıradışı maceralardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedik. Yunus gözlemlerinden, manzara keşiflerine kadar, her yaştan maceraperestin ilgisini çekecek Britanya kırsalları serüvenimiz başlıyor.

Peri Havuzu, Skye Adası: Bu yürüyüş kısa olabilir, ancak Brittle nehrinin yanındaki sahne, İskoçya’da en güzel manzaralardan biridir. Nehrin gizli mücevheri olan; küçük şelaleye, mağaralara ve derin su havuzlarına erişene kadar, nehri yukarıya doğru çakıl yolunu izleyerek, bazen basamakları kullanarak geçin. Çocuklarınız cesursa, taze ve temiz su kısa bir serinleme için idealdir, ancak sudan çıktığınızda size sıcak tutacak kıyafetler giydiğinizden emin olun! Daha büyük çocuklar ve yetişkin maceracılar için, 10 metreye kadar çıkabilen yüksekliklerden havuza atlamak da mümkün.

Daha Fazla bilgi için: https://www.isleofskye.com/skye-guide/top-ten-skye-walks/fairy-pools

Skomer Adası, Güney Galler: Güney Galler’de sakince yaşayan bu adadaki yaban sümbülleri, bahar aylarında tüm adayı maviye boyuyor! Adaya sadece tekne ile erişilebilir ve bu yol kolay değildir, ancak bu imkân yoksunlukları adayı vahşi hayatın güzellikleri içinde tutuyor. Dünyaca ünlü Kutup Martıları her ne kadar baharın sonlarına doğru geliyor olsalar da Ada, Yelkovan Kuşları ve Guillemot Kuşları da dahil olmak üzere yaklaşık 22.000 kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Ada çevresinde ayrıca Yunus ve Fok balığı nüfusuda oldukça yoğundur!

Daha fazla bilgi için: https://www.welshwildlife.org/skomer-skokholm/skomer/

Killerton House, Devon: Doğu Devon’daki bu 6,400 dönüm arazi, ülkedeki en iyi bahar yürüyüşleri listesinde ikinci oldu. Geniş bir orman içinde çarpıcı botanik bahçeleri ve onun içinde de meşhur bir kır evi ile tarihi bir şapeli birlikte görmek sizleri büyüleyebilir. Bu doğallık ile birlikte, Killerton macera için de mükemmel bir yer. Arazide büyük ağaç oyukları, geniş düzlükler ve at binme sporu engelleri bulunur. Ayrıca, halat salıncakları ve tırmanma duvarı ile tamamlanmış dev bir ağacın kalıntılarını kullanarak yapılmış bir oyun alanı bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: https://www.nationaltrust.org.uk/killerton

Castlewellan Orman ve Arboretumu, Kuzey İrlanda: İrlanda dağları ve deniz arasında mükemmel bir konuma sahip olan bu orman, İrlanda’nın en çok bilinen ve en tanınmış yerlerinden biridir. İngiliz Adacıkları içinde en yüksek ağaçların arasında gizlenmiş bir tırmanma kulesi, halat salıncakları içeren çocuklar için ‘Hayvan Ahşap’ oyun alanı bulunmaktadır. Eğer bu yeterli değilse, oyunun hemen yanında büyük, kalıcı bir çit labirenti var. Labirentte gizli zili bulup çalmaya çalışın!

Daha fazla bilgi için: http://www.discovernorthernireland.com/Castlewellan-Forest-Park-and-Peace-Maze-Castlewellan-P2881

Ghyll Kayalıklar gezisi ve konuşan ağaçlar, Göller Bölgesi: Bir aile için macera en uç noktada! Kayalık yürüyüşleri, Göller Bölgesi’ndeki en popüler etkinliktir ve kuru kalmayı tercih edenler kayalıklardan, ıslanmak isteyenler akansudan yürüyebilir. Kasklar, su geçirmez giysiler ve kılavuzlar zorunludur, ancak bunların hiç biri çocuğunuzu ikna edemeyebilir!Kayalık yürüyüşleri aileniz için biraz fazla macera olarak geliyorsa, yakındaki Great Knott Wood’a gidin. Windermere Gölü’nün kıyısında bulunan bu eski ormanlık alan, yaban hayatı ve yeşilliklerle doludur. Bununla birlikte, merkezde saklı bir sır daha var… Brian Blessed ruhunu içeren bir ağaç!Efsanevi aktörün kayıt edilmiş sesi, porsuk ağacının tarihini açıklar ve yürüyüşe tarihi bir sihir duygusu katar.

Daha fazla bilgi için: http://www.ghyllscrambling.co.uk/family-ghyll-scrambling
https://reckless-gardener.co.uk/brian-blessed-gives-voice-to-veteran-tree/