Pratik Kompost Yapma İpuçları

Çimler ve bahçelerde kullanılmak üzere nasıl kompost yapılacağını öğrenin.

Kompostlama, çim biçme, ağaç ve çit budama işlemlerinden sonra elde edilen atıkları ve  solmuş çiçekler, yapraklar gibi bahçe atıklarını kullanmak için harika bir yoldur. Malç ve kompost, bahçe toprağınıza önemli besinleri tamamen doğal bir şekilde sağlayan organik gübrelerdir.

İşte bahçe atıklarınızı ev yapımı gübreye dönüştürmek için birkaç kompostlama ipucunu sizinle paylaşıyoruz.

Kompost Nasıl Yapılır;

  • Azotlu (‘yeşil’) ve karbonlu (‘kahverengi’) bitki artıklarının bir kombinasyonunu toplayın. Örneğin, çim atıklarını ağaç kırıntıları ile karıştırın.
  • Kompostun havaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Malzemeyi asla bir çukur içine yerleştirmeyin ve her tarafı kapalı  saklama kapları kullanmayın.
  • Kompost yığınını taş veya betondan yapılmış bir zemine yerleştirmeyin. Kompostun, solucanların ve küçük organizmaların içine girebilmesi için toprakla bağlantılı olması gerekir.
  • Solucanlar, kompost yığınınız için faydalıdır. Soğan kabukları, frenk soğanı artıkları, kahve telvesi ve çay yaprakları solucanlar için en sevilen gıdalardır.
  • Kompost yığınınızı belirli bir düzende katlar halinde oluşturmanız tavsiye edilir. Alt katman için, iri kıyılmış malzemeyi (yaklaşık 20 cm yüksekliğinde) istifleyin. Bunun üzerine yapraklar veya kıyılmış malzeme gibi karıştırılmış ve daha ince malzemeleri ekleyin.
  • Çürüme tehlikesini önlemek için çim kırıntılarını ince bir şekilde dağıtın!
  • Haşereleri çektiği için mutfak atıklarını daima toprakla örtün.
  • Kompost yığınlarındaki mikroorganizmalar neme ihtiyaç duyduğundan tamamen kuru koşullardan kaçının.
  • Kompostu aşırı sulamayın.
  • Bitmiş kompost yığınını örtün.

Kompost yapma süreci, yılın zamanına ve ortam sıcaklığına bağlı olarak birkaç ay sürer. Kompostun olgunlaştığını, orman toprağı ve mantar kokusundan anlayabilirsiniz.

Nasıl Kompost Yapılacağı Hakkında Daha Fazla Bilgi:
Parçalanmış atıkları bir kompost yığınının üzerine koyarsanız, daha sonra başka bir yere devretmeniz gerekmez.

Atık malzemeyi bahçe öğütücünüzden defalarca geçirmek, optimum karıştırma ve havalandırma sağlar. Atıkların kompost yığınına yerleştirilmeden önce parçalanması, ayrışmayı hızlandırır.

STIHL ürünleri bahçenizi düzenlemenize yardımcı olur. Yenilikçi teknolojileri, yüksek güvenilirlikleri ve kolay kullanımı, yılların birikmiş teknik bilgi birikiminin bir sonucudur. STIHL ürünleri ile hem bahçenizin bakımını yapabilirsiniz hem de bahçeniz için organik gübre oluşturabilirsiniz. Bahçe öğütücüleri ile kontrolsüz ve gür dallardan, hızlı bir şekilde, kolayca  kurtulabileceğiniz  ve bunları  bir kompost tabanı olarak yeniden kullanabileceğiniz, kullanımı kolay bitki artıkları elde edebilirsiniz.

Kompost yapımına yardımcı olmak için GB 460 C’ yi önermekteyiz. S-line online sipariş sayfamızdan veya SADAL Bayilerinden temin edebilirsiniz.