Profesyonel uygulamalar için maksimum kablosuz performans

STIHL kablosuz ürünler sadece emisyonsuz çalışma imkanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda PRO kablosuz güç sistemi, profesyonellere bahçe ve peyzaj işleri dahil olmak üzere gün boyu kullanım için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Profesyonellerden akülü güç aletlerinin günlük rutini hakkında fikir edinmek için görüşlerini almaya karar verdik ve kuzey İtalya’da iki profesyonel bahçıvan ve peyzajcı ile bir araya geldik.

article_picture

Urban, Güney Tirol’de bahçe işleri için tamamen akülü ürünlerden faydalanıyor.
Güney Tirol bölgesinin kalbinde, Meran’ın beş kilometre güneyinde, Galanthus bakım evinde, konuk bahçeleri, kamu tesisleri ile özel bahçeler bulunuyor. Galanthus için çalışan bahçıvan Urban Reiterer’dan, STIHL kablosuz ürünleri ile ilgili birkaç soruyu cevaplamasını istedik.

Urban, günlük çalışma rutininizi ve bu çalışmada nelerden keyif aldığınızı öğrenebilir miyiz?
Urban: Benim günlük işlerim, bahçelerin korunması ve yeni bahçelerin düzenlenmesini içerir. Bu işe oldukça dolambaçlı yoldan geldim: Doğada olmak ve bitkileri incelemekten her zaman keyif aldım, biri diğerini takip etti ve bugün bir peyzaj bahçıvanıyım. Bu işin en iyi yanı, çeşitliliktir, çünkü birçok alanda çalışıyorum. Her gün kendime yeni hedefler koyuyorum bu da işimi sıkıcılıktan kurtarıyor.

Artık profesyoneller elle iş yapmak yerine daha çok ekipman kullanımını tercih ediyor. Kullandığınız STIHL ürünlerinde genel izleniminiz nedir?
Urban: Özellikle kalite nedeniyle Galanthus’ta yıllardır STIHL ürünleriyle çalışmaktayız. Kişisel olarak, ürünleri çok etkileyici buluyorum, çünkü kalite olarak ürünler verilen sözleri fazlasıyla yerine getiriyor. Onları çeşitli durumlarda zorladık ve o halde bile STIHL ürünlerinin her biri değerini kanıtladı. Günlük çalışmalarımda çalıştığım ekipmana güvenebilmem gerekiyor. STIHL ürünleri oldukça sağlam ve bakımı zamanında yapılınca neredeyse hiç sorun çıkarmıyor.

Artık STIHL akülü ürünleini de oldukça fazla kullanıyorsunuz. Onlarla çalışmayı nasıl buluyorsunuz ve bu ürünlerle çalışmanın avantajları nelerdir?
Urban: HSA 86 akülü çit kesme makinesi, FSA 86 akülü tırpan ve HLA 65 akülü yüksek dal budama makinesi ve BGA 85 akülü üfleme makinesi gibi çeşitli STIHL ekipmanları ile çalışıyoruz. Akülü güç aletleri ile ilgili en iyi şey, çalışmak için çok rahat olmalarıdır. Bu avantajlar esas olarak ürünlerin daha iyi kullanılabilmesine olanak tanıyor. Akülü ürünler çok hafif, çok dengeli ve kesme performansı da mükemmel.

Sadece Akülü ürünlerle çalıştığını hayal edebiliyor musun?
Urban: Evet, kesinlikle, ürünlerin performansı zaten ideal. Aküler tutarlı bir performans sergilediği için her şeyi kablosuz aletlerle çözebileceğimi biliyorum. Aküler neredeyse boşaldığında dahi son ana kadar bir güç kaybı söz konusu olmuyor. Artı olarak yedek aküler ve sırt çantası ile bütün gün çalışmamı sağlıyor. Ürünler de çok daha sessiz ki bu hem bizim için, hem de misafirlerimiz için büyük rahatlık.

urban_reiterer

Danilo, Trauttmansdorff Kalesi’nin bahçe işlerinde STIHL akülü ürünlerine güveniyor.
Galanthus bakım evinden çok uzağa gitmeden, Trauttmansdorff Kalesi’nin bahçelerine varıyoruz. 12 hektarlık bahçelerde, dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla bitki türü ve çeşidine ev sahipliği yapılıyor. Kalabalık sezonlarda, 100’den fazla çalışan bu botanik şenlik alanı için çalışıyor. Bahçıvanlardan Danilo Satto, eserleri ve kullandığı STIHL akülü ürünleri hakkında bizle konuştu.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz Danilo. Trauttmansdorff Kalesi Bahçelerindeki çalışmalarınız hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?
Danilo: Ben iki bağdan, meyve bahçesi ve mutfak bahçesinden oluşan botanik bahçede görevliyim. Çalışmalar sabah saat 5.30 civarında başlıyor, yani bahçeye ziyaretçiler gelmeden önce. Bahçeyi en iyi ışıkta sunmak için bitkiler ve her şey tabi ki düzenli olmalı.

Profesyonel olarak bu işi yapıyorsunuz. STIHL ürünleri hakkında görüşünüz nedir?
Danilo: Bugüne kadar, STIHL ürünleri ile sadece iyi deneyimler yaşadım. Ağaçları korumak için motorlu testere kullanıyoruz ve STIHL kullanıyor olmaktan çok mutluyum. Kullanımı oldukça rahat ve çalıştırmasıda kolay. Kendi bahçemde de STIHL ürünleri kullanıyorum ve onlarla da çok mutluyum.

STIHL akülü ürünlerini nasıl kullanıyorsunuz? Onları nerelerde kullanıyorsunuz ve gördüğünüz faydalar nelerdir?
Danilo: Bahçelerde yaptığımız işlerin çoğunda STIHL kablosuz ürünleri kullanıyoruz. Daha önce, elle çalışıyorduk elbette akülü ürünleri kullanmak çok daha kolay, bu nedenle zamanı daha etkili kullanıyoruz. Ziyaretçiler gelmeye başladığında, bahçenin en ucunda çalışmaya devam ediyoruz ve bunu aşırı gürültü veya emisyon olmadan yapabiliyoruz. İş gününü daha iyi kullanıyoruz çünkü daha önce başlıyoruz ve ziyaretçiler geldiğinde çalışmaya devam edebiliyoruz.

Bu kulağa oldukça hoş geliyor. Akülü ürünlerle çalışarak ortalama ne kadar zaman tasarrufu sağlıyorsunuz?
Danilo: Size kesin bir zaman veremem, tabi ki ne yaptığımıza bağlı. İyi bir örnek düşünürsek, üzüm bağları işi mesela: Daha önce bağları budamak iki hafta sürüyordu. Şimdi yağ gibi dalları kesen ASA 85 budama makası kullanıyorum, bu yüzden daha önce hiç olmadığı kadar kısa zamanda işi bitiriyorum. Ve dahası, uzun günlerin çalışması elimi artık incitmiyor. Akü aynı zamanda tüm gün işi için yeterli oluyor ve değiştirmeye gerek duymadan işi bitiriyorum.

Bir başka örnek: Haftasonunda yolları temizlediğimizde –yaklaşık 8 km- hepsini zamanında yapabilmek için birkaç kişiye ihtiyaç duyardık. Şu an BGA 85 ile ikimiz her şeyi yapabiliriz. Akülü üfleme makinesinin sadece bir düğmeye basarak çalıştırılması oldukça kolaydır.

Akülü ürünler kullanmakta olan okuyucularımız için birkaç özel ipucu paylaşabilir misiniz?
Danilo: ASA 65’i başka işleri de yapmak için de kullanıyoruz. Örneğin, 500 palmiye ağacımızın alt yapraklarını düzeltmek için kullanıyoruz. Ayrıca defne ağaçlarını düzeltmek için ASA 65’i kullanıyoruz.

HSA 94 akülü çit kesme ve düzeltme makinesi, sadece bir çit düzeltici olmanın dışında burada da çok fazla iş görüyor. Örneğin Akdeniz bitkileri üzerinde çalışırken, kalın dalları kolaylıkla kesmemize yardımcı oluyor. Her akülü ürün farklı gizli yeteneklere sahiptir.

Trauttmansdorff Kalesi bahçelerinde oldukça fazla akülü ürün kullanıyorsunuz. Başka araçlara ihtiyacınız var mı?
Danilo: Sanmıyorum. STIHL akülü ürünler ile her durumu gerçekten iyi yönetiyoruz ve bu ürünlerin kullanmaya devam etmeyi planlıyoruz. Gelecekte tüm çalışmalarımızı sessiz akülü ürünleri kullanarak yapmayı hedefliyoruz, çünkü ürünlerin esnekliği ve verimliliği açısından genel olarak oldukça fayda sağlıyoruz.

danilo_fatto