Profesyonellerin Testeresi Yenilendi

STIHL MS 382  kardeşinin bıraktığı yerden devam etmeye hazır. STIHL MS 381’in yerine gelen MS 382’nin değişim hikayesi ve teknik özelliklerini bu yazımızda bulabilirsiniz. M-MS382-D001

Ormancılık, tarım ve plantasyon yönetimindeki profesyoneller ve yarı profesyonellerin yardımcısı denilince akıllara gelen motorlu testere modeli STIHL MS 381, 2020 Nisan ayı ile birlikte yerini tamamen STIHL MS 382’ye bıraktı.  MS 381 sevenlerinin üzülmesine ise gerek yok. MS 382 boşalan yeri fazlasıyla dolduracak.

STIHL MS 382’in en kuvvetli yanları; düşük ağırlık ve artan güvenilirlik olarak ortaya çıkıyor. Küçük ve orta büyüklükteki ağaçların kesilmesi ve işlenmesi ile ilgili işlerde de sağ kolunuz olan MS 382, 72,2 cc silindir hacmi, 3,9 kW (5,2 BG) motor gücü ve inanılmaz 4,4 Nm tork ile geliyor. MS 381 ile kıyaslandığında ağırlıkta 400gr’lık bir hafifleme söz konusu. MS 382’nin ağırlığı 6,2 kg. Bu ise güç ağırlık oranını 1,6 kg/kW’ya çekiyor. Bir geliştirmede titreşimde söz konusu.  Sağ ele düşen titreşim miktarı 7,1’den 5,4 m/s² ‘ye düşmüş durumda. Böylece kullanıcı çok daha uzun süreler çok daha az yorularak çalışma imkanına sahip olacak.

 

MS 382-cizim

STIHL MS 382’deki bazı diğer geliştirmeler ise şunlar:

382 - 1

  • Krankşaft optimizasyonu: Krank şaft tasarımda yapılan değişikliklerle artık çok daha dayanıklı. Biyel kolu yatağına yağ girintilerinin ilavesi ile güvenilirliğin artırılması ile ilgili şifreyi çözüyoruz.

382-2

  • Hafif volan: Volan tamamen alüminyumdan üretilmiştir ve kanat sayısı azaltılmıştır. Yeni volan çok daha iyi soğutma sağlamaktadır. Daha düşük dönen kütle ise rulmanlar ve krank mili üzerinde daha az stres yaratır.

 

382 - 3

  • Starter modernizasyonu: Magnezyum ip makarasının yerini mühendislik polimerinden üretilmiş ip makarası aldı. Böylece aynı güçte ancak çok daha küçük çapta bir makara elde edildi. Bu ise içeri çekim için yer açmış oldu. Yani çok daha iyi bir soğutma sağladı. Üstüne üstlük kapakta ki ızgaraların artması ile çok daha az kir içeri çekilmeye başladı.

 

382 - 4

  • Yağ pompası modernizasyonu: MS 382’nin yağ pompası artık bir mühendislik harikası. Tasarımın değişimi ile güvenilirlik kat be kat artırıldı.

 

 

MS 382’nin diğer bazı özellikleri ise şöyle :

382 - 5Anti-Vibrasyon Sistemi 

Hassas olarak oluşturulmuş tampon bölgeler motordan veya testere zincirinden kaynaklanan titreşimlerin operatörün ellerine ulaşmasını minimize eder. Böylece motorlu testereyi uzun süreler yorulmadan kullanabilirsiniz.

 

382 - 6Yağlama Sistemi Ematic™

Ematic™ pala STIHL OILOMATIC® zincir ile kullanıldığında klasik metodlara göre çok daha verimli ve düzgün bir yağlama ve daha az yağ tüketimi sağlar. Pala oyuğunda çok stratejik bir yere yerleştirilmiş olan iki rampa yağ akışını ve pala oyuğu ile zincirin yan yüzlerinin, ayrıca zincir bağlantı elemanlarının ve perçinlerin yağlanmasına yardımcı olur. Böylece yağ tüketimi %50’lere kadar düşmektedir.

383 - 7Aletsiz Kilitlenebilir Depo Kapakları

Yakıt ve yağ depoları için tasarlanan özel kapaklar kolayca açılıp kapanır ve hiçbir avadanlığa ihtiyaç olmadan kilitlenebilir. Sadece kulpu kaldırın, kapağı çevirip açın ya da kapayın. Daha sonra kulpu indirerek kilitleme işlemini gerçekleştirin.

 

382 - 8

Yandan Zincir Germe

Zincir ayarı yapmak artık çok daha emniyetli ve kolay. Bir ayar vidası ile zincirinizi palanın üzerinde gerebilir ya da bollaştırabilirsiniz.

 

 

382 - 9Zincir Freni Quickstop®

STIHL motorlu testereleri belirli geri tepme durumlarında yaralanma riskini azaltmak için zincir durdurma sistemi ile donatılmıştır. Adına STIHL Quickstop® Zincir Freni denir. Operatörün manuel olarak devreye alması ile veya bazı durumlarda eğer motorlu testere belirli bir güçle geri teptiğinde ataletsizlik ile saniye olmadan dönen zinciri durdurur.

 

382 - 10

Ana Kontrol Kolu Master Control Lever™

The Master Control Lever™ – Ana Kontrol Kolu başlatma, jikle, başlatma gaz kilidi ve durdurma fonksiyonlarını tek kumanda kolu ile kontrol etmenizi sağlar.

 

 

382 - 11

Ayarlanabilir Otomatik Yağlama

Ayarlanabilir Otomatik Yağlama pala ve zincirin farklı pala uzunlukları ve kesim şartlarına göre operatörün yağlamayı ayarlamasına izin verir.

 

 

382 - 12

Dekompresyon Valfi

Dekompresyon valfi ya da diğer adlarıyla deko veya deko valf ya da kompresyon azaltma valfi kolay ilk çalıştırma için silindirdeki kompresyonu azaltır. Böylece starter ipini çekmek daha az efor gerektirir. Dekompresyon valfi manuel olarak açılır ve motorun çalışması ile otomatik olarak kapanır.

 

STIHL MS 382 pazara 50 cm Rollomatic pala ve  1,6 mm3/8” RapidSuperComfort 36 diş köşeli zincir ile sunuluyor.

STIHL MS 382 ‘yi yetkili bayilerimize uğrayarak inceleyebilirsiniz. Arzu ederseniz S-Line hızlı alış veriş yöntemiyle sipariş de verebilirsiniz.

 

Tanıtım videosu için lütfen YouTube sayfamızı ziyaret ediniz.