Sahte Ürünler Kullanıcıların Güvenliğini Tehdit Ediyor

Türkiye ve Avrupa pazarında farklı dağıtım kanalları aracılığıyla artan sayıda “uyumlu olmayan ürün” satılmaktadır. Bu bağlamda “uyumsuz” terimi, ilgili yasal gerekliliklerin, özellikle de kullanıcıların korunmasına yönelik güvenlik ve emisyon düzenlemelerinin yerine getirilmemesi anlamına gelir.

Tanınmış, akredite ve tarafsız bir test enstitüsü olan DPLF (Deutsche Prüf- und Zertifizierungsstelle für Land- und Forsttechnik), bir dizi farklı motorlu testere modelini, bu tür makinelerin pazara sunulmadan önce geçmeleri gereken tüm testleri uyguladı. Test edilen makineler, güvenlik ve çevre standartlarının yasal gerekliliklerini karşılamadı. Bu, kullanıcının ve üçüncü şahısların önemli ölçüde daha yüksek bir yaralanma riskine maruz kaldıkları anlamına gelmektedir ve ayrıca, izin verilmeyen yükseklikte egzoz emisyonları nedeniyle sağlık ve çevreye zarar verme riskinin artmasıdır. Test sonuçlarında, yasal olarak izin verilen sınırlardan birçok kez daha yüksek olan değerler ölçülmüştür. Sonuç, halihazırda piyasada bulunan STIHL ve diğer markaların kopyaları da dahil olmak üzere isimsiz ve sahte makineler ciddi bir risk teşkil etmektedir.

Yıkıcı sonuçlar, örnek olarak seçilen üç test temelinde orijinal STIHL MS 440 ve standartlara uymayan bir kopya ürün ile yapılan doğrudan karşılaştırmada net olarak görünmektedir. Kopya ürün kullanıcı için bir tehlike oluşturmanın yanı sıra, tipik STIHL renk düzenine sahip orijinal bir ürün izlenimi vererek kullanıcıyı kandırmakta ve yanıltmaktadır.

Kopya ve sahte ürünler ile ilgili çeşitli görsellere yer verdiğimiz facebook Sahte Ürünler albümünü incelemek için bu linke tıklayınız, diğer bilgilendirme yazımızı okumak için linke tıklayınız.