Single Buck Ayrıntılarını Açıklıyoruz

Orijinal ekstrem spordaki disiplinlerle ilgili yayın serimize başlıyoruz.

İlk bölümümüzde, ister izliyor, takip ediyor olun isterseniz ilgisiz olun,  gerçekten kalp atışlarını hızlandıran bir STIHL TIMBERSPORTS® disiplini olan Single Buck’un ayrıntılarını inceliyoruz!

Bu disiplinde teknik söz konusu olduğunda, aslında dışarıdan seyredilenden daha zorlu bir sınav vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Yani; Single Buck düşündüğünüz kadar basit değildir.

Oyunun amacı, mümkün olan en kısa sürede iki metre uzunluğunda bir çapraz testere ile yaklaşık yarım metre (veya kesin olarak 46 cm!) beyaz çam kesmektir. Yarışmacılar kütükte kesilecek 4 cm’lik bir alana sahiptir ve tam bir disk, “cookie” kesilmesi gerekir. Aksi takdirde sporcu diskalifiye edilir.

Olayın adı, içinde kullanılan aracın adını ifade eder – testerenin kendisi Single Buck testeresi olarak bilinir. Aynı tip testereyi kullanan ancak her bir ucu tutan bir kişi ile de çiftli yani “Double Buck” testere olarak da duymuş olabilirsiniz. Double buck etkinliği birçok kütük kesme spor yarışmasının bir parçasıdır. Ancak yalnızca bir kişinin sapından tuttuğu ve STIHL TIMBERSPORTS® Serisinde yer ise Single Buck testeresidir.

İki farklı tipte Single Buck yarış testeresi vardır – M Diş veya Peg ve Raker. Bir M Dişinde, dişlerin her birinde iki sivri uç vardır, böylece her biri bir M gibi şekillendirilir. Dişler de daha kısadır, bu nedenle testereyi her seferinde daha az odun keserken daha az verimli hale getirir, ancak bunu testereyi spora yeni başlayan birinin kullanması biraz daha kolaydır çünkü kütüğü keserken takılma olasılığı daha düşüktür.

Saplama ve tırmık testeresi “Peg ve Raker”, daha verimli olduğu için TIMBERSPORTS® sporcularının çoğunluğu için tercih edilen testere tipidir. Ancak tekniğin doğru bir şekilde yapılması kritiktir. Testere, kesim boyunca düzgün, düz bir hareketle yönlendirilmelidir – testere, her kesim sırasında yukarı ve aşağı sallanırsa, daha uzun dişler tahtaya sıkışır ve bir yarışma sırasında değerli saniyelerin harcanmasına yol açar.

Yeni Zelanda’da Tuatahi, Kanada’da Mercier, ABD’de Jim Taylor ve Avustralya’da KBT de dahil olmak üzere, onları dünya çapında yapan sadece bir avuç şirket mevcut. Ve iki tip Single Buck testere de pek de ucuza gelmiyor. 1.300 £ ‘dan başlayan fiyatlar ve uzun bekleme listeleri bu disiplinde üstesinden gelmeniz  gereken ilk zorluk olacak.

Ancak bir kez ellerinizi testerenin sapından kavrarsanız, tekniğinizi zaman içinde iyi bir seviyeye getirmenizle birlikte bu zor disiplini yaparken yaratacağınız kıskançlıklar ve atacağınız hava her şeye değecektir.

Kesim hareketini mümkün olduğunca pürüzsüz tamamlamak ve her kesim sırasında mümkün olduğunca jilet gibi keskin dişleri ahşap üzerinde tutmak (kısa itip – çekmemek) kesinlikle çok önemlidir. Tüm gücünüzü her vuruşa koyabileceğiniz ve mümkün olan en iyi zamanı elde etmek için testerenin tam uzunluğunu kullanabileceğiniz iyi bir sağlam duruşa ihtiyacınız var.

En iyi zamanlardan bahsetmek gerekirse ülkemizden İnegöllü Alparslan Balaban 2019 Dünya Şampiyonasında daha önce kendi elinde tuttuğu rekorunu geliştirerek 13 saniye 01 salise ile rekortmen olarak karşımıza çıkıyor.

TIMBERSPORTS® rekabet kurallarında yakın zamanda yapılan bir değişiklik, Single Buck’ı daha da zorlaştırdı. Önceki yıllarda, yarışmacıların kama ve spreyleme olayı sırasında sahnede bir yardımcıya sahip olmalarına izin verildi. Bu, yardımcının diski kütüğün geri kalanından uzak tutmak için kesime bir kama sokabileceği ve testereye kesim sırasında yağlayıcı püskürtebileceği anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, 2019 STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası’ndan beri kurallar değiştirildi, böylece yardımcılara artık izin verilmiyor. Testere, etkinlikten önce sahne arkasında yağlayıcı püskürtülerek yağlanabiliyor ancak sahneye çıkar çıkmaz sporcular kendi başlarına kalıyorlar.

Kural değişikliğinden önce, TIMBERSPORTS® ‘un efsanevi sporcusu ve dokuz kez Dünya Şampiyonu olan Yeni Zelandalı Jason Wynyard, 2007 ABD Şampiyonasında 9 saniye 40 saliselik bir rekor kırdıktan sonra 12 yıl boyunca rekor kırılamamıştı!

2019 Dünya Şampiyonası, yeni kuralları takip eden ilk uluslararası yarışma oldu, bu yüzden yarışma sırasında otomatik olarak yeni dünya rekoru haline gelen en hızlı zaman yeniden belirlendi. Kanadalı Ben Cumberland, sadece 12 saniye 94 saliselik bir sürede kütüğü keserek nihai rekortmen oldu!

Bu rekor Wynyard’a tekrar geçecek mi? Yoksa eski rekora ulaşabilecek mi? Türkiye’den yeni rekortmen çıkar mı? Öğrenmek için bizi takip edin!

 

E-bülten’e kayıt olmak için lütfen tıklayınız; https://www.sadal.com.tr/Home/Newsletter