Soba Külü Bahçenize Nasıl Faydalı Olabilir?

Sonbaharla başlayan soğuk ve karanlık geceler yavaş yavaş artarak kışın habercisi olmaya başlıyor. Odun sobaları da giderek daha fazla kullanılmaya başlıyor. Eğer siz de bizim gibi odun sobanızı şimdiden yakmaya başladıysanız, bol miktarda soba külünü bir yerlere dökmüşsünüzdür. Bir sonraki sefere bu külleri çöpe atmak yerine bahçenize fayda sağlayacak bir şekilde kullanabileceğinizi söylemek istedik!

Soba külü besin bakımından zengindir, içinde özellikle bol miktarda potasyum bulunur. Bu zengin potasyum kaynağı topraktaki solucanlar için harika bir öğün yaratır ve organik gübre yapımını hızlandırır. Bahçenizin sağlığı için organik gübre yapımını elinizden geldiğince teşvik etmeniz gerekir.

Soba külü bitkilerin tabanlarına bir örtü gibi serpildiğinde de işe yarar. Bitkilerin büyüme süreçlerinde etraftaki yabani otların ortaya çıkmasını veya büyümesini engeller. Aynı zamanda sümüklü böceklere kuruma tehlikesi yaşatarak bitkilerinizden uzak durmalarını sağlar. Fakat asidik topraklarda büyümeyi seven bitkilerde bu yöntemi kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

Eğer küllerinizi bahçenize serpmeye karar verdiyseniz rüzgarın az olduğu bir günü bekleyin. Külleri bahçenize yaydıktan sonra hafifçe sulamayı ihmal etmeyin. Sulama hem küllerin yerleşmelerini sağlayacak hem de rüzgar çıktığında uçmalarını engelleyecektir.

DSC00318

Bunların haricinde odun külleri ile bahçenizde başka neler yapabilirsiniz?

1-Kayma Önleyici: Eğer bahçenizde ıslak veya balçık gibi yollar var ve sizin buraları fırçalayacak zamanınız yoksa odun külleri bu zeminleri daha az kaygan hale getirebilir.

2-Donma Önleyici: Soba külünün alkali içeriği buzların erimesine yardımcı olabilir. Bu küller güneş çıktığında buz üzerinde sıcak bir yorgan etkisi yaratarak buzların suya dönüşümünü hızlandırırlar.

3-Temizlik Yardımı: Nemli bir bezi odun küllerine daldırmanın fırın temizliğinde daha güçlü bir ovalama imkanı sağladığını zaten biliyor olabilirsiniz. Soba küllerinin bu gücünü bahçe temizliğinde de kullanabilirsiniz. Örneğin bahçenizdeki pis seraların temizliğinde… Yalnızca Soba külü ve su ile bir macun hazırlayın ve temizlikten sonra bu macun ile durulama yapın.

4- Bahçe İşaretleyici: Son olarak, eğer kışın bahçe düzenleme veya bitki ekme gibi işler yapıyorsanız, odun küllerini gereken yerlere çizgiler çekmek için kullanabilirsiniz. Eğer kendinizi yeteri kadar yaratıcı hissediyorsanız, bahçenize kendi kül sanat eserinizi bile yapmayı deneyebilirsiniz!

Siz odun küllerini hiç bahçenizde kullandınız mı? Fikirlerinizi veya tecrübelerinizi paylaşmak için sizleri Facebook sayfamıza bekleriz.