Soğuk Havalarda Motorlu Testere ile Çalışma İpuçları

Soğuk havalarda motorlu testereniz ile çalışmak beraberinde farklı zorlukları da getirebilir. Fakat biraz fazladan özen göstererek STIHL Motorlu Testere’nizin aşırı soğuklarda bile size en yüksek performansı sunmasını sağlayabilirsiniz. STIHL’in %10’dan az etanol içeriği olan yakıt kullanılmasını şiddetle önerdiğini unutmayın! %10’dan fazla etanol oranına sahip yakıt makinanıza zarar verebilir ve garantinizi geçersiz kılabilir. Detaylı garanti şartlarını görmek için buraya tıklayınız. 

Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE)
Kış aylarında da motorlu testereniz ile çalışırken her zaman olduğu gibi motorlu testere korumalı pantolon, kulaklık, eldiven, gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmanız gerekmektedir. Kışın ahşabın kayması daha muhtemel olduğundan kask ve göz koruması kullanmak daha da önem kazanır.

Soğuk Havalarda Motorlu Testere Bakımı ve Çalıştırması
STIHL Motorlu Testerenizi 4° veya altındaki sıcaklıklarda kullanıma hazırlamak için yapmanız gereken ilk şey, eğer makinanız bu özelliğe sahip ise karbüratör ön ısıtıcı sistemini etkinleştirmek için kış/yaz deklanşörünü “kış” moduna almaktır. Bunu yaz modunda bırakmak karbüratörün buzlanmasına, dolayısı ile motorunuzun düşük performansla çalışmasına hatta yağlanarak arızalanmasına sebep olabilir.

Motorlu Testereniz kış aylarında biraz daha fazla bakım gerektirecektir. Bu konuda bazı temel önerileri aşağıda görebilirsiniz:

  • Kar ve nemin, talaş ve yağ ile birlikte donmasını önlemek amacıyla pala kapağını temiz tutmaya özen gösteriniz.
  • Zincir tutucunuzu daha sık temizleyiniz, özellikle zincir tutucunun pala kapağında olduğu modellerde bu duruma ekstra özen gösteriniz.
  • Yakıt doldurmadan önce deliğin etrafındaki karı iyice temizleyiniz. Böylece kar deponun içine düşmez. Yakıta karışacak su ve nem makinanıza zarar verebilir.
  • Anti-vibrasyon sistemini dondurabilecek kar ve buzdan uzak tutarak titreşim önleyici sistemin en doğru şekilde çalışmasını sağlayın. Bu sayede kullanıcının fazladan yorulmasını engelleyin!
  • Gaz tetiği ve gaz tetiği kilidinin etrafındaki kar, buz veya su damlacıklarını silin
  • Motorun aşırı ısınmasını önlemek adına soğutma havası girişini kardan, buzdan ve talaştan uzak tutun.
  • Motorlu testerenizin güvenlik ve kontrol mekanizmalarına daha fazla dikkat edin ve temiz kalmalarını sağlayın.

Soğuk ve Buzlu Havalarda Alınması Gereken Önlemler
Toprağın donmuş veya kaygan olabileceğini unutmayın. Dondurucu havalarda aşırı dikkatli olmanız ve yere çok sağlam basmanız gerekir. Çok rüzgarlı, fırtınalı veya yağışlı havalarda tehlikelerden kaçınmak için işinizi ertelemeyi düşünün.

Donmuş odun donmuş olmayan odundan daha sert olduğundan, motorlu testere zinciriniz açısını 5° kadar azaltabilirsiniz. Zincirin açısını azaltmak donmuş ağaçlardaki kesim performansını arttırır ve pala burnundaki aşınmayı azaltır. Motorlu testere zincirinizin bakımı hakkında daha fazla bilgiyi kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz. MS 250 modeli kullanma kılavuzu için buraya tıklayınız.

Makinenizin elinizden kayma riskini azaltmak adına tutma kolu üzerinde buz birikmesini önleyin. Ağaç kesmeye başlamadan önce, ağacın gövdesinin etrafındaki karları temizleyin. Ağacın yere yakın uzuvlarından da olabildiğince fazla buz ve kar dökmeye çalışın. Bu uzuvlarda biriken buz ve kar siz ağacı keserken düşerek kesim sırasında dikkatinizi dağıtabilir ve güvenlik riski yaratabilir.

Kışın kesim işlerinin zorlukları ile karşı karşıya iken, yukarıda bahsettiğimiz ekstra bakım adımları ve güvenlik önlemlerini almak hem kendinizi olası tehlikelere ve yaralanma riskine karşı korumanızı, hem de STIHL Motorlu Testere’nizin en verimli şekilde çalışmasını sağlayabilir.