Solucan Kompostu Nasıl Hazırlanır?

Kompost, özellikle solucan kompostu, besin açısından en zengin kompostlardan biridir. Solucan kompostu, verimsiz bir toprağı verimli hale getirebilir ve tüm bahçenizin hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesine destek verebilir. Bitkileriniz ve toprağınız için süper bir gıdadır. Yemek artıklarını geri dönüştürmenin ve bitkilerinizi beslemenin kolay ve etkili bir yoludur. Ayrıca sizin için harika bir proje ve öğrenme deneyimi olabilir.

ARAÇLAR

  • Eldiven
  • Bahçe hortumu veya su
  • Matkap ve 1/16″ matkap ucu

MALZEMELER

  • İki adet 40 litrelik istifleme kabı
  • 1 adet hindistan cevizi torfu
  • Bir avuç veya daha fazla kırmızı solucan (bunları internetten veya bazı fidanlıklardan satın alabilirsiniz)
  • 2 kürek dolusu kahverengi yaprak çöpü ve/veya kıyılmış kağıt
  • 1 kürek dolusu yeşillik (sebze artıkları, çim kırpıntıları vb.)

 

Kaplarınızı ve yerini seçin: İstiflendiğinde altta en az 2,5 cm boşluk bırakan herhangi bir istifleme kabını kullanabilirsiniz. 40 – 50 litrelik bir kap iyi bir boyuttur. Konteynerinizi dolaylı ışık alan yarı gölgeli bir alana yerleştirin, çünkü güneş onu küçük böcekler için fazla ısıtacaktır, ayrıca kompost ayrıştıkça kendi ısısını yaratacaktır.

 

 

Hindistan cevizi lifini ıslatın: Hindistan cevizi lifi bloğunu kaplardan birinin içine yerleştirin. Hindistan cevizi torfunu ıslatmak için kabı yeterli suyla doldurun. Boyutu iki katına çıkana kadar 15 ila 20 dakika bekletin. Büyük bir kabınız varsa, genleştikten sonra fazla suyun bir kısmını dökmeniz veya bloğu ıslatmak için daha küçük bir kova kullanmanız ve ardından büyük kaba aktarmanız gerekecektir.

 

 

Kabartın: Kabın altını doldurmak ve hindistan cevizi lifini kabartmak için ellerinizi kullanın. Nemli bir sünger kadar ıslak olmalıdır.

 

 

 

 

Hava delikleri delin: Matkap yardımıyla, her 2,5 – 5 cm de bir diğer kabın üst ve alt kısmında delikler açın.

 

 

 

 

Hindistan cevizi lifini delikli kaba aktarın.

 

 

 

 

 

Solucanları hindistan cevizi lifinin olduğu kaba ekleyin.

 

 

 

 

 

Solucanları bir kahverengi yaprak tabakası, bir yeşillik tabakası ve ardından başka bir kahverengi yaprak tabakasıyla örtün.

 

 

 

 

Kapları dizin ve solucanları besleyin: Solucanların olduğu konteyneri delikli olmayan kabın üstüne koyun ve kapağı üzerine yerleştirin. Solucanları haftada bir veya iki kez kuru yapraklar, kesilmiş çimler ve meyve – sebze artıklarıyla besleyin. Solucanlar, meyve sıkacağından arta kalan lifleri sever. Onları büyük parçalar halinde beslerseniz, kompost olmaları uzun zaman alabilir ve çürümeye başlayabilirler, bu yüzden onları doğrayın! Solucanları asla et, yağ veya herhangi bir tür dışkı ile beslemeyin, çünkü bunlar kötü kokan ve çürüyen bakterileri getirecektir. İyi beslendiği sürece solucan koloniniz büyümeye devam edecektir.

Sıvıyı toplayın: Üst kaptaki meyve suları alt kapa akacaktır. Bu solucan dışkısı suyu sıvı altın gibidir! Son derece besleyicidir. Ancak doğrudan bitkilerinize uygulanamayacak kadar güçlüdür. 10 birim su ile 1 birim solucan suyunu karıştırın. 20’ye 1 oranına kadar seyreltebilirsiniz. Ardından bitkilerinizin etrafına dökün.