Standing Block Chop’u Açıklıyoruz!

Orijinal ekstrem spordaki disiplinlerle ilgili yayın serimize devam ediyoruz.

Orijinal ekstrem spor olan TIMBERSPORTS® disiplinleri ile ilgili makaleler dizimizin üçüncüsünde, kalabalıkları heyecanlandıran, balta disiplinlerinden birinden bahsediyoruz: Standing Block Chop!

Tüm TIMBERSPORTS® etkinliklerinde olduğu gibi, kütük kırma  söz konusu olduğunda oyunun adı hızdır. Sporcular, maksimum puan sayısını kaydetmek için mümkün olan en hızlı sürede, keskin bir balta kullanarak dikey olarak monte edilmiş bir kütüğü kesmelidir.

Kütük özel olarak seçilip nemlendirilmiştir. TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası bireysel yarışları için seçilen kütükler 30 cm’lik bir çapa sahiptir; daha küçük çaplı kütükler, çaylak şampiyonası, kadınlar yarışması ve ayrıca Dünya Şampiyonlar Şampiyonası yarışması için kullanılır.

Standing Block Chop disiplininde kullanılan baltalar, genellikle Avustralya merkezli Brute Forge veya Yeni Zelanda merkezli Tuatahi tarafından üretilen özel yapım yarış baltalarıdır. Dünyanın birçok yarış baltasını üretirler ve bunları dünyanın dört bir yanındaki kütük kırma sporcularına gönderirler. Bu baltalar el yapımıdır, yüzlerce Avroya mal olur ve o kadar keskindir ki onlarla tıraş olabilirsiniz!

Bu disiplin, sadece balta ile kütüğü çılgınca parçalamaktan ibaret değildir – kurallar ve yönetmeliklerde ayrıntılı olarak belirtildiği gibi, balta ile ilk vuruş her zaman yukarı doğru bir kesim olmalıdır. Sonraki vuruşlar bir düzen takip eder ve kütüğün geri kalanını kesmek için diğer tarafa dönmeden önce ki ilk tarafta kütüğün yarısına kadar gelmeniz gerekir. Açıların kaçırıldığı veya eksik vuruş yapılarak diğer tarafa dönüşlerde kütüğü kırmak için hem çok efor harcanır hem de inanılmaz zaman kaybedilir.

Yarışmacıların yanlarında yedek bir balta aldığını fark etmişsinizdir. Kütüğü kesmek için kullanılan saf güç bazen ahşap bir balta sapı için çok fazla olabilir ve kırık bir balta sporcuların değerli saniyelerine mal olur, ki bu da yedek baltanın öne çıktığı an oluyor.

Bununla birlikte, bir sporcu balta üzerindeki tutuşunu kaybederse veya baltayı elinden bırakırsa, otomatik olarak diskalifiye olur ve puan alamaz. Bu nedenle sıkı bir kavrama ve maksimum kontrol bu disiplinde çok önemlidir.

Dünya Şampiyonasında diskalifiye olmanın bir başka nedeni, iki dakikalık izin verilen maksimum süre sınırını aşmaktır. Pratikte, en iyi ulusal ve uluslararası TIMBERSPORTS® sporcuları tarafından kaydedilen zamanlar nadiren bir dakikaya yaklaşır. Türkiye rekoru 20.38 saniyedir ve 2016 TR Şampiyonasında Murat Baş tarafından yapılmıştır. Dünya Rekoru etkileyici 11.03 saniyedir! Bu rekor  2018 Dünya Şampiyonası’ndaki kendi rekorunu kıran  ABD’li Matt Cogar’a aittir.

Standing Block, bir Dünya Şampiyonası arenasında kalabalığın uğultusunun sizi gerçekten motive edebileceği türden bir disiplindir. İşte bu motivasyonla 2019 Dünya Şampiyonasına katılan on iki sporcunun sekizi, Standing Block’ta kişisel en iyi zamanlara veya yeni ulusal rekorlara ulaşmayı başarmıştır!

Dizimizdeki bir sonraki TIMBERSPORTS® disiplin yazısı için bloğumuza göz atmayı unutmayın.