Bir Motorda Motor Yağının Rolü Nedir?

Motor yağları, 2 zamanlı bir motorun çalışmasında kritik bir role sahiptir ve kaliteli bir motor yağı olmadan motorunuzun kullanım ömrü çok uzun olmayacaktır.

Çoğunlukla kullanıcılar, motor yağının yalnızca bir görevi olduğunu düşünür; o da  hareketli parçaların yağlanması. Ama aslında motor yağları çok daha fazlasını yapıyor. Yakıtınıza sadece 1:50 oranında eklediğinizi düşündüğünüzde, neden premium yağlar kullanmanızı önerdiğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Yağın görevlerinden biri, egzozda biriken ve egzoz gazlarının hızlı bir akışla motordan çıkmasını yavaşlatan zararlı birikintileri en aza indirmek ve motoru bunlara karşı korumaktır. Ayrıca motorun mümkün olan en verimli şekilde “emmesi, sıkıştırması, patlatması ve üflemesi” için yanma odasını ve pistonu temiz bırakması gerekir. Sonuçta, temiz bir motor daha fazla güç üretecektir!

Motorların hareketli bileşenlerini gördüğünüzde kaliteli bir motor yağının neden gerekli olduğunu anlayabilirsiniz. 15.000 rpm’ye kadar çalışan motorda, hareketli parçalara yağlama sağlayarak motordaki aşınmayı en aza indirmek için motor yağlarının kullanımı mecburidir.

STIHL 2-MIX Motorunun nasıl çalıştığını öğrenin:

Bujinin kıvılcım sürekliliğini sağlamak için ve de uzun bir çalışma ömrüne sahip olması için yağın da temiz yanması gerekir. Buji, yakıt ve yağ karışımını ateşlediğinden motorda önemli bir rol oynar, bu nedenle korunduğundan emin olmak önemlidir.

2 zamanlı motor yağları ayrıca sıcaklık ve devir farklılıklarında çalışmak zorundadır. Benzinli çit düzeltme makineleri nispeten düşük olan 5000 dev/dak’da ve bujide yaklaşık 150 derecelik bir sıcaklıkta çalışırken, motorlu testereler 15.000 dev/dak’ya kadar bir devirde ve bujide 300 derecelik bir sıcaklıkta çalışır.

Motor yağı kalitesi, 4-MIX benzinli motorların supaplarında karbon birikmesini önlemede de büyük rol oynar. STIHL 4-MIX motorlarla birlikte STIHL HP Super yağının kullanılması, kötü çalışma davranışı olasılığını ve servise gitme ihtiyacını azaltmak için önemlidir.
Motor yağlarının ayrıca motoru korozyondan koruması ve yakıt karışımının dolaşımını ve bileşenlerin serbestçe hareket etmesini sağlamak için krank muhafazasını (motorun alt yarısı) temiz tutması gerekir. Bu nedenle, amatör kullanımdan profesyonel kullanıma kadar tüm uygulamalara uyacak şekilde STIHL Motor Yağlarını geliştirmek için yılların tecrübesine sahip olmamız gerekti.

Seride 2 farklı yağ çeşidimiz mevcuttur; STIHL HP ve HP Super (Yarı sentetik, düşük duman) STIHL yağları bir baz yağ ile formüle edilir ve daha sonra onlara bazı belirgin faydalı özellikler kazandırmak için içlerine özel katkı maddeleri eklenir. Bu özel katkı maddeleri, yağa belirli bir viskozite veya kayganlık kazandırmanın yanı sıra aşınma önleyici özellikler verir ve karbon tortularını ve korozyonu azaltır. STIHL HP Super’de, poliizobüten katkısı egzozdan daha az duman çıkmasını sağlar.

STIHL yağları ile geleneksel, düşük kaliteli bir yağ arasındaki 500 çalışma saatinden sonra pistondaki farkı görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, HP Super kullanılan bir motor neredeyse yeni gibi görünüyor!


Tüm motor yağlarını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Zamanlı Motor Yağı ve Benzin Karışımına Dikkat!

Video için lütfen linke tıklayınız 👉 https://www.youtube.com/watch?v=q5FK14UyY5Q

Size en yakın SADAL Yetkili Bayisinden STIHL Motor Yağları hakkında daha fazla bilgi alabilir veya aşağıdaki yorumlarda bize sorularınızı sorabilirsiniz.