STIHL 2017 Mali Yılı İçin Üç Rekor Bildirdi

STIHL yönetim kurulu başkanı Dr. Bertram Kandziora, şirketin mali durumu hakkında konuştu “STIHL Grubu 2017 yılında satış geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7 oranında artarak 3,8 milyar Euro’ya yükseldi.” Waiblingen’de yapılan basın toplantısında, Dr.Kandziora; Döviz kurları bir önceki yıl seviyesinde kalsaydı, büyümenin aslında yüzde 10,2 olacağını sözlerine ekledi. “Pazar payımızı önemli ölçüde artırdık ve küresel pazarlardaki lider konumumuzu pekiştirdik” dedi. Benzinle çalışan güç aletlerine ek olarak, özel kullanıcılar için akülü ürünler de büyüme trendinde. “Ürünlerimizi daha da cazip hale getirmek için 2017 yılı faaliyetlerimizin birçoğu dijitalleştirmeyle karakterize edildi. Yeni teknolojiler ve akıllı ağlar kullanarak son kullanıcılar ve bayilerimiz için gerçek katma değer yaratmak istiyoruz.”

STIHL, ilk kez birim satışta 10 milyon üniteyi geçti

STIHL Grubu, 2017 yılında tüm kıtalarda iki haneli büyüme oranlarını kaydetti. “Geçen yıl dünya çapında ilk kez 10 milyondan fazla motorlu ürün sattık”, diye vurguladı Dr. Kandziora. Benzinle çalışan segmentte birim satışlar, çift haneli büyüme sağladı, akülü ürünler için iki kattan fazla arttı. Başkan, “Geliştirilmiş akülü ürün grubu ile yeni müşteri grupları elde ettik. Yeni kullanıcılar için özel olarak üretilen akülü ürünler de popüler ve dünya çapında talebin güçlü bir şekilde artmasına neden olmuştur” dedi. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa bir kez daha en güçlü pazarlar arasındaydı. Bununla birlikte, Asya ve Okyanusya’da da ortalamanın üzerinde bir büyüme meydana geldi. Dünya genelinde olumlu gelişme, çalışan sayısına da yansımıştır. “2017 yılı başında 15.000’i geçtik. 31 Aralık 2017 raporlama tarihinde STIHL Grubu 15.875 kişilik bir işgücünü istihdam etti. Bu, geçen yıla göre yüzde 6,4’lük bir artışa denk geliyor” diye devam etti Dr. Kandziora.

Alman piyasası büyüme seyrini sürdürüyor

Alman pazarında STIHL 2017 yılında birim satışlarında ve gelirlerinde önemli bir artış sağladı. “Testerelerde sağlıklı büyüme gözlendi. Ayrıca, VIKING iMow robot çim biçme makinesi ve yeniden markalama ile piyasaya sürülen yeni STIHL Akülü Çim Biçme Makinesi hakkında müşterilerimizden olumlu geri dönüşlerle karşılaştık. 2018’de yeni ürünler, güçlü kampanyalar ve uzman bayiler ağımızın genişletilmesi için daha fazla yatırımla pazar konumumuzu genişleteceğiz.”

Dünya çapında büyüme, Alman merkezimizde olumlu etki yarattı

Alman kurucu şirket olan ANDREAS STIHL AG & Co. KG’de gelir geçen yıla göre yüzde 13,3 artarak 1,15 milyar Euro seviyesine ulaştı. İhracat kotasının yüzde 88,9’u önceki yıl seviyesinde. İşgücünün yüzde 6,6 büyüdü ve şu an 4.654 çalışanı bulunuyor. 31 Aralık 2017 raporlama tarihinde Waiblingen’de 276, Ludwigsburg’da 278, Prüm-Weinsheim’da 693 ve Wiechs am Randen’de 65 çalışan istihdam edilmiştir. “Bu mali yılda Şirketimizdeki çalışan sayımızın daha da artmasını bekliyoruz. Bağlantılı alanlar olan; akülü, elektronik ve IT’nin 200’den fazla boş pozisyonunun yakın gelecekte doldurulması gerektiğini de vurguladı Dr. Kandziora.

Güçlü finansal yapı, önemli yatırımlara izin verir

Önemli ölçekli finansal büyüme, genişletmeler ve inşayı gerekli kılmaktadır. 2017 yılında STIHL Grubu’nun yatırım hacmi 248 milyon euro oldu. Bunun yüzde 30’u Alman kurucu şirkete gitti. Bu, yıpranmalar ve amortisman ile 156 milyon euroya denktir. “Özkaynak oranı yüzde 70,2 ile sermaye ve mali yapımız güçlü kalmaya devam ediyor. Karlı ve bağımsız bir aile şirketi ve hissedarlarımızın para çekme politikamız sayesinde iç yatırım fonlarımızdan tüm yatırımları finanse edebiliyoruz”. Fonlar dünya çapında üretim ve satış ağı, araştırma ve geliştirme ve BT altyapısına akıyor. Şirket, 2021 yılına kadar dünya çapında bir milyardan eurodan fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Dijitalleşme, yeni iş alanları için uzun vadeli potansiyel oluşturur

STIHL yönetim kurulunun başkanı “Dijitalleşme önümüzdeki yıllarda STIHL için büyüme motoru haline gelebilir. Dijitalizasyon üzerinde uzun yıllardır çalışıyoruz” diye vurguladı. STIHL yönetim kurulu başkanı, “Üst düzey STIHL kalitesinde sağlam ve güvenilir ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi faaliyetlerimizin odak noktasını oluşturuyor. Bunları yazılım ve akıllı servislerle daha da çekici hale getiriyoruz”. Potansiyel, üretim süreçlerinden başlayarak, akıllı ürün ve yeni iş modelleriyle hizmet ve satışa kadar uzanan tüm değer zinciri için geçerlidir. Kandziora, “Özellikle Akıllı Bahçe, Ormancılık 4.0 ve İleri Peyzaj alanlarında iş fırsatları vaat ediyoruz. Ancak filo yönetimi, hırsızlık koruması ve bakım aralıklarının optimizasyonu alanlarında da büyük bir potansiyel var” dedi.

Dijitalleşmeyi hızlandırmak için yeni kurumsal yapılar

Dijitalleşme ile ilgili tüm faaliyetleri bir araya getirip hızlandırmak için, STIHL yeni yapılar ve operasyonel prosedürler oluşturmuştur. Geçtiğimiz yıl yeni Dijitalleşme Departmanı ve STIHL Digital GmbH kuruldu. Bu şirket, dijital iş modelleri geliştiren ve onları ürün olgunluğuna getiren genç işletmelere yatırım yapmaktadır. Kandziora: “Daha hızlı ve daha dinamik bir şekilde çalışmamıza izin vermek için süreçlerimizi geliştiriyoruz. Örneğin, iş fikirleri üzerine ekiplerin yoğun olarak çalıştığı ilk İnovasyon Laboratuvarları’nı kurduk”.

STIHL MS 500i – 2018/2019 sezonunda piyasada

Elektronik olarak kontrol edilen yakıt enjeksiyonlu ilk benzinli motorlu testere STIHL MS 500i, gelecek yılın başında dünya çapında satışa sunulacak. STIHL yönetim kurulu başkanı, “Yüksek bir ilgi düzeyine bağlı olarak, STIHL MS 500i, sınırlı miktarlarda Almanya dahil olmak üzere seçilmiş pazarlarda 2018/19 sezonunda halihazırda piyasaya sürüldü” dedi. Ayrıca; “STIHL MS 500i benzinli motorlu testereler için tamamen yeni bir teknoloji alanı açıyor ve STIHL’nin teknolojik liderliğini destekliyor” diye vurguladı. Hafif yapısından dolayı, daha önce hiç ulaşılmayan bir değer olan 1,24 kg / kW’ın altındaki düşük güç / ağırlık oranıyla karakterizedir. Ünite ayrıca kullanım ve servis kolaylığı açısından yeni standartlar belirlemektedir. Motor bir karbüratör gerektirmez, çünkü yakıt elektronik olarak düzenlenmiş bir enjeksiyon sistemi beslenir. Dr. Kandziora, “Ayrıca, testere, etkileyici dinamikler sergiliyor. Zincir, saniyeden az bir sürede 0’dan 100 km / sa hıza ulaşıyor” dedi. Fuar ziyaretçileri, STIHL MS 500i’yi Temmuz ayında Interforst Fuarı’nda test etme fırsatına sahip olacaklar.

Profesyonel ve özel kullanıcılar için yeni STIHL ürünleri

Geçtiğimiz yıl sonbahar basın toplantısında sunulan yeni STIHL ürünlerinin tamamı, ya yakın zamanda piyasaya sunulmuş, ya da planlandığı gibi piyasaya sürülecek. Halihazırda piyasaya sunulan yeni ürünler arasında, , ıslak ve kuru vakumlu STIHL SE 133 ME, dünyanın ilk Quickstop disk frenli kesme makinesi olan STIHL TS 440, yeniden markalamayı takiben tipik STIHL Turuncusuna dönen akülü çim biçme makineleri ve benzer ürünler. Bunlar arasında STIHL RMA 235, STIHL RMA 339 C, STIHL RMA 443 C ve STIHL RMA 448 TC Çim Biçme Makineleri ile birlikte STIHL RMA 2 RT Malç Makinesi bulunmaktadır. Yakında piyasaya çıkmaya hazır olan STIHL MS 462 CM R Kurtarma Testeresi, itfaiye ve felaket kontrol hizmetlerinin özel gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir düzine farklı Kombi Alet ile donatılmış ve çim bakım uygulamaları için çok yönlü bir hale getirilmiş olan PRO Akülü Güçlü sistemlerden STIHL KMA 130 R akülü Kombi Motor da yeni ürünlerden.

pb1-stihl-kandziora-ms500i-20180418 pb3-stihl-kandziora-ms500i-20180418

İlgili Yazılar

Haberler

STIHL’den Servis ve Bakım Hatırlatması

STIHL Güç Aletleri bakım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Buna rağmen STIHL kullanıcılarının yaklaşık %60’ı makinalarına gerekli bakımı ve özeni göstermemektedirler. Unutmayın, eğer makinanız yeterli performansta çalışmıyorsa hatta…
Pratik Bilgiler

Mükkemmel Üfleyici Seçim Kriterleri

Eviniz, bahçeniz, bağınız, çiftliğiniz için bir STIHL üfleyici almadan önce şu önemli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. • Arazinin büyüklüğü • Üflenilecek malzeme tipi • Ses kısıtlaması, yasağı olup olmadığı •…