STIHL Akü Sistemi Artık IPX4 Sertifikalı

IPX4 Sertifikası

Çeşitli akü paketleri için IPX4 sertifikasını almayı başardığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu sertifika, yağmura ve sıçrayan suya karşı ürünlerimizin dayanıklılığını belgelemektedir. Sertifika aşağıdaki aküler için geçerlidir:

  • AS (AS 2) *
  • AP (200, 300S, 500S)
  • AR (2000L, 3000L)

*Sadece Yeni AS 2 için geçerlidir.

IPX4 sertifikasına sahip Yeni AS 2 akü ve uyumlu olduğu cihazlar hakkında bilgi vermeden önce IP sertifikasının anlamından, içeriğinden ve benzeri kodlardan bahsedelim;

IP Sertifikası ve IPX Kodlarının Anlamları

Yeni bir ürün alırken en çok dikkat ettiğimiz şeylerden biri de almak istediğimiz cihazın suya ve toza ne kadar dayanıklı olduğudur. Bunu anlamak için almak istediğimiz cihazın IP Sertifikasına bakmamız gerekir. IP Sertifikası birçok cihazın ürün açıklamasında bulunur. Eğer açıklamada göremiyorsanız satıcıya sorabilirsiniz veya almak istediğiniz cihazın markasının web sitesinden ürün özelliklerini detaylı olarak araştırabilirsiniz.

IP Sertifikası Nedir?

Bir cihazın suya ve toza karşı ne kadar iyi korunduğunu gösteren koruma derecesidir. IP derecelendirmesi IEC (Uluslararası Elektrik Komisyonu) standartlarına göre tanımlanır ve kontrollü testlerle desteklenir.

IPX ise bir cihazın katı ve sıvıların elektronik cihazların sistemine girmesi ve zarar vermesini ne kadar iyi önleyebileceğinin standart göstergesidir. IPX, uluslararası koruma anlamına gelir ve Uluslararası Elektrik Komisyonu tarafından geliştirilmiştir.

Suya Dayanıklılık Dereceleri

IPX1: Yağmur gibi düşey su damlalarına karşı korur.

IPX2: Cihazın gövdesi 15 derecelik açıdayken bile düşey su damlalarını geçirmez.

IPX3: İnce su damlacıkları düşey su damlaları ile her iki yönden 60 derecelik açı ile cihaza gelse bile su geçirmez.

IPX4: Cihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen su sıçramalarına karşı koruma.

IPX5: Cihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen 30 kPa basınçlı su sıçramalarına karşı koruma.

IPX6: Cihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen 1000 kPa basınçlı su sıçramalarına karşı koruma.

IPX6K: Artan basınçlı su sıçramalarına karşı koruma.

IPX7: Geçici olarak suya batırılmanın etkilerinden koruma. (1 metrelik derinlik – 30 dakika)

IPX8: Sürekli olarak suya batırılmanın etkilerinden koruma. Cihaz, “üreticinin belirttiği koşullar içerisinde” suya sürekli daldırmaya karşı dayanıklıdır. (Genellikle; 3 metre derinlikte, devamlı suyun içinde olarak test edilmektedir.)

IPX9K: Yüksek sıcaklıktaki suya karşı koruma.