STIHL bahçe ipuçları: Akülü Güç Aletleri ile Çalışmak

İster çit kesme makinesi, ister motorlu testere veya üfleme makinesi olsun, ormancı ve bahçe bakımı ile uğraşanlar için güç aletlerin geliştirilmesinde STIHL uzun yıllara dayanan tecrübesini kullanmaktadır.

Bahçe aletlerimiz, özel uygulamalar için mükemmel şekilde tasarlanmıştır. Evinizdeki ve bahçenizdeki bakımı daha kolay yönetmenize yardımcı olmak için uzmanlığımızı sizinle paylaşmak istiyoruz. “STIHL bahçe ipuçları” yazısı dizisi sizelere yararlı ipuçları ve püf noktaları sunuyor.

Bu yazıda, akülü el aletiyle çalışırken, akünüzü en iyi nasıl saklayacağınız ve kullanırken nasıl tasarruf sağlayabileceğinizi anlatacağız.

Akülü el aletleri ile çalışma konusundaki uzman ipuçlarımız:

1. Temiz el aletleri daha az enerjiye gereksinim duyarlar: Bir alet tüm kir, toz ve pislikten arındırılmış ise ve iyi çalışıyorsa – ör. Testere zincirinin düzgün şekilde yağlanması ve serbestçe dönmesi durumunda daha az sürtünme meydana gelecektir. Bu,makineyi  çalıştırmak için daha az enerji gerekeceği anlamına gelir. Bu, aşınmayı ve yıpranmayı azaltacak, çalışmayı kolaylaştıracak ve sizi akünüzü sıklıkla şarj etmekten kurtaracaktır.

2. Nemli veya ıslak akülerin kurumasına izin verin: Bir güç aleti ile çalışırken akünüz ıslak veya çamurluysa, aküyü hızlıca temizleyin ve kurutun. Bunu yapmak için aleti kapatın, aküyü çıkarın ve nemli bir havluyla temizleyin. Ardından aküyü ayrı bir yere koyun ve kurumasını bekleyin.Akünün temas noktalarını metal nesnelere yaklaştırmayın. Akü girişleri kirli ise, yumuşak bir fırça ile dikkatlice temizleyin. Aynı durum, akünüzün şarj cihazı kirlendiğinde de geçerlidir.

3. STIHL akünüzün şarj göstergesinin ışıklarının ne anlama geldiğinin öğrenin: Akü üzerindeki dört LED, akünün şarj düzeyini, aynı zamanda makinede veya aküde bir arıza olup olmadığını gösterir. Bunun için akü üzerindeki düğmeye basmanız yeterlidir. Kalan şarj seviyesini göstermeden önce LED’ler yaklaşık beş saniye yeşil yanacaktır. Yeşil renkte sadece bir LED yanıp sönüyorsa, bu, aküde düşük şarj seviyesinin kaldığını gösterir.Yeşil LED’ler ayrıca, aküyü şarj cihazına yerleştirdiğinizde kalan şarj seviyesini gösterecektir (hiçbir LED yanıp sönmüyorsa akü zaten tamamen dolu demektir). Ancak, LED’ler kırmızı renkte yanıyor veya yanıp sönüyorsa, bu bir arıza olduğunu gösterir:

  • Bir kırmızı LED yanıyor: akü çok sıcak veya çok soğuk. Akü çok soğuksa, oda sıcaklı ile yavaş yavaş ısıtmalısınız. Lütfen aküyü bir ısıtıcıya vb koymayın.Akü çok sıcaksa, soğumasına izin vermelisiniz. AL 300 ve AL 500 şarj cihazlarına soğutma sistemi takılı olduğundan akü soğutmayı aktif olarak destekleyebilirler.
  • Üç kırmızı LED yanıyor: Makine çok sıcak. Çalışmalarınıza devam etmeden önce, makinenin çalışma sıcaklığına kadar soğumasına izin vermelisiniz.
  • Üç kırmızı LED yanıp sönüyor: Makinede bir arıza var. Lütfen makineyi kontrol etmesi için Yetkili Sadal Servisi’ne yada Bayisi’ne götürün.
  • Dört kırmızı LED yanıp sönüyor: Aküde bir arıza var. Bu durumda Yetkili Sadal Servisi’ne yada Bayisi’ne gitmelisiniz.

4. STIHL akü şarj cihazındaki ekranı doğru okuma: Akü şarj cihazına yerleştirilmişse, şarj işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Şarj cihazındaki LED şarj cihazının durumunu gösterir:

  • Şarj cihazındaki LED bir saniye yeşil yanıyor ve yaklaşık bir saniye kırmızı renkte yanıyor: bu ekran herşeyin normal olduğunu gösterir.
  • Şarj cihazındaki LED yeşil renkte yanıyor: pil şarj oluyor.
  • Şarj cihazındaki LED kırmızı yanıp sönüyor: Şarj cihazında bir arıza vardır. Lütfen şarj cihazınızı STIHL yetkili satıcısına kontrol ettirin.
  • Şarj cihazındaki LED yanmıyor: eğer akü tam olarak şarj edilmişse, şarj cihazı otomatik olarak kapanacaktır. Web sitemizde akü şarj sürelerine genel bir bakış bulabilirsiniz. Gerçek şarj süresinin, web sitesinde belirtilen şarj süresinden farklı olabileceğini, çevre gibi birçok faktörden etkilenebileceğini lütfen unutmayın.

5. Aküyü doğru şekilde şarj etme: Akünün sıcaklığı 0 ° C ile + 40 ° C arasında ise, şarj işlemi sırasında akü normal şekilde şarj olacaktır. Fakat diğer yandan çok soğuk veya çok ısınmış bir akü şarj edilemez. Uzun süre kullanıldıktan sonra akünüz çok ısınmışsa, soğutmalı STIHL şarj cihazları (örn. AL 300 ve AL 500) optimum şarj sıcaklığına ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Lityum iyon akülerin bir diğer özelliği de hızlı şarj olmalarıdır. Bu, akünün yüzde 80’lik şarj seviyesine hızla ulaşmasını sağlar ve hemen yeniden çalışmaya başlayabilir.

6. Kısa şarj süreleri de mümkündür: Akünüzü birkaç dakika gibi kısa bir sürede herhangi bir sorun yaşamadan şarj etmeniz mümkündür. Bunun gibi kısa sürelerde akünün şarj edilmesi, akünün performansı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı ispatlanmıştır. Bu aynı zamanda, ekranda gösterilen şarj seviyesi durumuna bakılmaksızın, akünün herhangi bir zamanda şarj cihazından çıkarılabileceği anlamına gelir. Dolayısıyla, endişelenmenize gerek kalmadan kısa molalar sırasında akünüzü şarj edebilirsiniz.

7. “Derin deşarj” dan korkmayın: STIHL akülerdeki hücrelerin gerilim kontrolü sayesinde, bu ciddi hasara neden olabilecek durumdan korkmanıza gerek yoktur. Aküyü komple boşaltmak veya fazla şarj etmek mümkün değildir.

8. Hızlı şarj süreleriyle bile uzun ömürlü aküler: STIHL AL 300 ve AL 500’in hızlı şarj süresi, akü ömrünü olumsuz etkilemez. Aktif akü soğutma, hızlı şarj işlemi sırasında bile akünün korunmasını sağlar. Aküler herhangi bir kayda değer enerji kaybı olmadan yüzlerce kez şarj edilebilir.

9. Aküyü doğru şekilde saklama: Aküyü saklamayı düşünüyorsanız, cihazdan çıkarıp ayrı olarak saklamanız gerekir.Aküyü uzun süre saklayacaksanız, şarj düzeyini yüzde 40-60 arasında değişen (iki yeşil LED) oranlarda tutmanızı öneririz. Akü, temiz ve kuru tutulmalıdır ve  ayrıca nemlenme veya ıslanma olmaması için yada doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını sağlamak için elektrik iletken olmayan ambalaj malzemesine (örn. Karton) yerleştirilmelidir. İdeal olarak, kapalı bir odada saklanmalıdır – ayrıca çocukların erişemeyeceği yerlerde tutulmasına dikkat edilmelidir. Akü, -10 ° C ile + 50 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklanabilir.

10. STIHL cgüç aletiniz için doğru aküyü bulma: Akülü bir el aleti ile ilgileniyorsanız, her zaman ihtiyaçlarınıza ve makinenize göre en uyumlu aküyü kullanmanız gerekir. Bir akü ve bir alet seçmek, hangi uygulama için kullanılacağına bağlıdır. Aküyü en yüksek performansta seçmek her zaman mantıklı değildir. Amacına bağlı olarak, daha az kapasiteli ama hafif olan bir akü ile çalışmak bazen sizin için daha faydalı olabilir. Daha az ağırlık, cihazı daha kolay kullanmayı sağlar. Öte yandan, akülü testereler gibi çok fazla enerjiye ihtiyaç duyan aletlerin genelde daha güçlü bataryalarla kullanılıyor olması gerekir. STIHL COMPACT kablosuz güç aletleri için olan aküler söz konusu olduğunda AK 20 ile yaptığınızın iki katını AK 30 ile yapabilirsiniz. Bununla birlikte, AK 20, AK 30’dan daha hafiftir. Bir karar verirken, kısa çalışma molaları sırasında aküyü şarj etme şansınız olup olmayacağına veya uzun bir akü ömrü seçmenize gerek olup olmadığına karar verebilirsiniz. Birçok durumda, iki hafif aküde bulundurmak da oldukça çekici bir seçenektir.