STIHL Contra: Efsanevi motorlu testere 61 yaşına giriyor

“İnsanların doğa ile ve doğadaki çalışmalarını kolaylaştırmak”, mühendis Andreas Stihl’in 1926’da şirketini kurduğu zamanki vizyonuydu. Güvenlik ve esneklik sağlarken işi daha kolay hale getirme misyonu motorlu testere ve güç aletleri üreticisi STIHL’i bugünlere getirmiştir.

Şirket kurucusunun vizyonunu 1959’dan itibaren dünyaya başarıyla taşıyan bir ürün, ilk STIHL iki kişilik benzinle çalışan motorlu testereden 30 yıl sonra piyasaya çıkan STIHL Contra idi. İlk dişlisiz STIHL tek kişilik motorlu testere, ormancılık dünyası ve  bu işle uğraşan şirketler için bir kilometre taşıydı. 2020 yılında, koleksiyonerlerin ve sahiplerinin gururu olan “efsanevi Contra” 61. yılını kutluyor.

Yüzde 200 daha fazla üretkenlik: STIHL, 1959’da ormancılıkta devrim yaratıyor.

1959’da Andreas Stihl teknolojik bir atılım gerçekleştirdi. Dişlisiz, tek kişilik bir motorlu testere olan Contra, ormancılık işlerini önemli ölçüde kolaylaştırdı. Kesici dişli zincir ve herhangi bir pozisyonda çalışabilen diyaframlı karbüratör ile donatılmış olan testere, ayarları manuel olarak değiştirmek zorunda kalmadan sınırsız esneklik sundu. Kompakt ve aerodinamik tasarımı sayesinde Contra, sadece 12 kilogram ağırlığındayken, önceki modellerden daha verimli, 6 hp (4,4 kW) motor performansına ve dakikada maksimum 7,000 devir hızına sahipti. Sonuç olarak, ormancılık faaliyetlerinin üretkenliğinin yüzde 200 oranında artırılmasını sağlayarak pazardaki diğer tüm ürünlerden daha hafif ve daha verimli olduğunu kanıtladı. Contra, STIHL’in 1959’da ormancılık dünyasında devrim yaratmasını ve motorlu testereler alanında yeni standartlar belirlemesini mümkün kıldı.

ABB_07Bir başarı hikayesinin başlangıcı

Resmi lansmanından sonra Contra’nın en yüksek kesme performansına sahip tek kişilik benzin motorlu testere olarak tanınması uzun sürmedi. Alman pazarına başarılı bir şekilde girmesi çok yakında küresel bir sansasyona yol açacaktı. Contra’nın başarısı, STIHL’de yeni bir çağ başlatarak şirketin gelirde çift haneli bir artış sağlamasına da yardımcı oldu. Refah ve büyümeye işaret eden tüm göstergeler, şirketin kapasitelerini arttırmayı mümkün ve gerekli hale getirdi. Takip eden yıllarda STIHL, Waiblingen’de yeni üretim tesisleri ve ek yeni bir tesis inşa edecekti. Sonraki 10 yıl içinde, şirketin iş gücü 1959 yılında yaklaşık 640 çalışandan 1969 yılında 1.500’ün üzerine çıktı. Üretim hacmi de belirgin bir büyüme gösterdi. 1971’den beri, STIHL dünyanın en çok satan motorlu testere markası olmuştur.

 

Motorlu testere teknolojisinde sayısız yenilik için temel

Contra tarafından atılan teknik temele dayanarak, STIHL motorlu testerelerin güvenliğini, ergonomisini, çevre dostluğunu ve performansını daha da geliştirmek için yıllar içinde sürekli olarak çalışmıştır. İlk olarak 1965’te Contra’da kurulan titreşim önleme sisteminden QuickStop zincir frenine, katalitik konvertörlere, emisyon azaltma teknolojilerine ve 10 yıl önce de motorlu testereler için akü teknolojisinin piyasaya sürülmesine kadar STIHL, çıtayı sürekli yükseltmektedir. En son kilometre taşı, dünyanın elektronik yakıt enjeksiyonlu ilk seri üretim motorlu testeresi olan STIHL MS 500i benzinli motorlu testere içerisinde yer alan STIHL enjeksiyon teknolojisidir.