STIHL Ek Büyümeye Gidiyor

  • Profesyonel ve ev kullanıcıları için akülü ürünlerin çeşitlendirilmesi
  • Akülü ürünler içinmotor üretimi yatırımı
  • Akülü ürünler segmentinde daha fazla büyüme

Koronavirüsü kontrol altına alacak önlemlerin kaldırılmasından bu yana tüketiciler turizme, kültürel etkinliklere ve dışarıda yemek yemeye daha fazla harcama yapmaya devam ediyorlar. Zayıf ekonomik gelişme, enflasyon ve enerji maliyeti de genel olarak tüketici harcamalarının bastırılmasına yol açıyor.

13 Eylül Uluslararası STIHL Medya Günü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan STIHL Yönetim Kurulu Başkanı Michael Traub, “Birkaç yıllık güçlü büyümenin ardından 2023 yılı pazardaki geçici bir  konsolidasyon dönemine işaret ediyor. Ancak sektörde 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan STIHL, pazardaki dalgalanmalara yanıt verme konusunda çok fazla deneyime sahiptir. Şirketimizin uzun vadeli bir planı var ve biz geleceğe güvenle bakıyoruz. İddialı büyüme planlarımız mevcut ve işimize, özellikle geleceğin teknolojisi olan akülere ve küresel üretim ve satış ağımıza büyük yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Bu planlar, Almanya’daki merkez şirketin daha da genişlemesini içeriyor” dedi. Akülü ürünler için yeni bir üretim tesisinin yanı sıra şirket, Waiblingen’de profesyonel sınıf akülü ürünler için kendi EC motor tesisini kurmayı ve STIHL’in akülü ürünler yelpazesini daha da genişletmeyi planlıyor.

Zorlu piyasa koşullarına rağmen akü segmentinde büyüme

Traub, “Olumlu olan, akü stratejimizin karşılığını alması ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin akülü STIHL ürünleriyle çok ilgilenmeye devam etmesi” dedi.

Akülü ürünler uzun vadede daha fazla büyüyecek

STIHL’in yapacağı yatırımların detayları da şu şekilde belirtildi.

  • Hobi kullanıcıları ve profesyonel segment için STIHL ürün yelpazesinin genişletilmesi ve yenilenmesi.
  • Akülü ürünler için, özellikle profesyonel segmentte kullanıcıların akülü aletlerini gün boyu kesintisiz çalıştırmalarını ve doğada çalışmalarını kolaylaştırmak için yüksek performanslı şarj çözümleri geliştirmek.
  • E-ticaret çözümlerinin eklenmesiyle küresel satış kanallarının genişletilmesi ve küresel bayi ağının büyütülmesi.
  • Pazar potansiyelini daha da iyi kullanabilmek için gelişmekte olan pazarlara özel ürünler geliştirmek.
  • Şirket içi akülü ürünler için motor üretimine başlanılması: Palalar, zincirler, pala kapakları gibi mekanik parçalardan akü paketleri veya kablo demetleri gibi elektroniklere kadar akü ürünlerde de kullanılan parçaların çoğunu zaten geliştirmekte ve üretmekte. Şimdi şirket kendi EC motorlarını da üretmeye başlamayı planlıyor.

Tesis, Almanya’nın Waiblingen kentindeki ana şirket içerisinde kurulacak ve başlangıçta profesyonel sınıf akülü ürünler için EC motorları üretmeye odaklanacak. Toplam yatırım yaklaşık 17 milyon Euro olacaktır.