STIHL İsviçre Zincir Fabrikasına, Ek Tesis Açıldı

STIHL Group geçtiğimiz günlerde St. Gallen İsviçre Kantonundaki Bronschhofen zincir üretim fabrikasına bir ilave üretim tesisinin açılışını yaptı. Toplam 40 milyon İsviçre Frangı yatırım yapıldı. Mevcut zincir fabrikasının uzunluğunun 55 metre arttırılması üretim ve mühendislik için 10.000 metre kare ekstra alan yaratmış oldu. STIHL denetim ve danışma kurulu başkanı Dr. Nikolas Stihl şöyle konuştu: “‘İsviçre’de Üretilmiş’ testere zincirlerimiz dünya pazarında lider konumda yer almakta ve teknolojik açıdan mükemmel olmasıyla tanınmaktadır. Bu ek tesis pozisyonumuzu daha da güçlendirecektir.”

İsviçre’ye Taahhüt
isviçre’deki STIHL zincir tesislerinin genel müdürü Joachim Zappe açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bu şekilde büyük çaplı bir ek tesis binası günümüz ekonomik ortamında hafife alınamaz. İsviçre Frangının değerine bakıldığında, böyle bir dönemde bu derece yüksek finansal kaynaklar içeren bir binaya yatırım yapacak endüstriyel şirket sayısı son derece azdır.” Zappe şöyle devam etti: “Ancak son bir buçuk yılda verimliliği arttırıp, maliyetleri azaltmayı başardık ve buna ek olarak vazgeçilmez birinci kalite üretim anlayışını garanti etmeye devam ettik. Buna dayanarak zincir üretiminde orta ve uzun vadede büyüme olacağına inanıyorum.” STIHL yönetim kurulu başkanı Dr. Bertram Kandziora ekledi: “Ek tesis testere zinciri endüstrisinin ve İsviçre’nin başarılı bir geleceği olduğuna güvendiğimizin göstergesidir.” Hükümet Komisyonu Üyesi Bruno Damann da takdirlerini ifade etti: “St Gallen kantonunda STIHL gibi şirketlerimiz olduğu için şanslıyız. Genel eğilimden etkilenmeyen ve bu zorlu ekonomik ortamda bir güven örneği oluşturan şirketler var.” Belediye Başkanı Susanne Hartmann bu yatırım kararından ve bu çevreye olan bağlılığından dolayı STIHL’ye teşekkür etti: “Wil kenti ve belediye konseyine duyduğunuz güvenden dolayı çok memnun ve gururluyuz.”

Daha yüksek verimlilik için çevre dostu enerji konsepti
Dr. Bertram Kandziora,”ek tesisin inşası sırasında, 16.500 metre küp toprak kazıldı, 900 ton betonarme demiri kullanıldı, 5.500 metre küp beton döküldü ve 350 ton yapı çeliği çalışması dikildi. Aynı zamanda, çevre dostu bir enerji konsepti uygulandı. Binanın tamamı ve üretim işlemlerinin çoğu ısı geri kazanım sistemi ve hava kompresörleri ve üretim makinelerinden elde edilen atık ısının kullanıldığı bir ısı pompası ile ısıtılacaktır. Herhangi bir ek ısıtma kazanına veya fosil yakıt kullanımına ihtiyaç yoktur. Bu enerji konsepti yılda yaklaşık 1500 megavat elektrik tasarrufu ve 400 tona kadar karbon dioksit tasarrufu sağlamaktadır. Dolayısıyla, ek tesis çevre için de faydalıdır “dedi.

Bir başarı unsuru olarak STIHL testere zincir üretimi
STIHL şu anda dünyada sadece güç ürünleri geliştirip üreten tek motorlu testere üreticisi olmakla kalmayıp aynı zamanda kendi pala ve testere zincirlerini de üretmektedir. STIHL yönetim kurulu başkanı Dr. Bertram Kandziora şöyle konuştu “Bu belirleyici bir başarı unsuru ve tüm bölgelerde birinci sınıf kalite sağlama iddiamızın kanıtıdır”. Testere zincirleri dünya genelinde 160 ülkeye ihraç edilmektedir. İsviçre’deki tesisler sürekli olarak artan talepten dolayı son beş yıldır devamlı bir şekilde genişlemeye devam etmektedir. Şu anda Wil ve Bronschhofen’deki STIHL zincir üretim tesislerinde 850 kadın ve erkek çalışan istihdam edilmektedir.