STIHL Testere Satın Alma Rehberi

Biz STIHL olarak, sizin için en iyi motorlu testereyi seçmenin ne kadar büyük bir karar olduğunu ve dikkate alınması gereken birçok şeyin karar verme aşamasında sizi nasıl etkilediğini çok iyi anlıyoruz. Yakacak odunu keserken zaman kazanmak ister misiniz? Veya bahçede kendi küçük ağaçlarınızı kendiniz budayarak bir masraftan kurtulmak ister misiniz? Dünyadaki 1 numaralı motorlu testere üreticisi olan STIHL, motorlu testereler hakkında birkaç şey biliyor! Bu nedenle aşağıdaki motorlu testere alım kılavuzumuza göz atın.

Ne kesiyorsunuz?
Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ne keseceğinizdir. Testerelerinizi büyük ağaçlardan veya çalılardan küçük dalları budamak için mi kıllanacaksınız? Bahçede küçük ağaçları kesmek için mi kullanacaksınız? Yoksa kendi yakacak odununuzu çıkarmak için mi kullanılacaksınız?

Büyük kesimler yapacaksanız biraz daha güçlü motorlar gerekecektir. Ancak, kesmekte olduğunuz parça küçükse, daha hafif veya kablosuz modellerimizden biri ideal olacaktır. Büyük olmanın daha iyi olduğunu düşünmek cazip gelse de, işinizde en hafif testereyi kullanmanızı öneriyoruz. Büyük testereler oldukça ağır olabilir, bu nedenle çok büyük testereleri profesyonellere bırakmanızı öneririz!

Akülü testereler
2Akülü testereler, serimizde en hafif olanlardan. MSA 120 C-BQ COMPACT akülü sistemin bir parçasıdır ve dalları kesmek veya yakacak odun kesmek için idealdir. Kütük yumuşaklığına bağlı olarak bu testerelerle bir akü şarjından yaklaşık 100 adet 10 cm x 10 cm kesim elde edersiniz. Good Housekeeping Institute, MSA 120 C-BQ’ yi gözden geçirdi ve kullanımda dengeli olduğunu söyledi. Bu testerelerin aküsü, COMPACT akülü ürünler segmentindeki diğer makinalarda da kullanılabilir.

Büyük kütükleri ve dalları kesmek, hatta küçük ağaçlar düşürmek isterseniz, MSA 160 C-BQ ve MSA 200 C-BQ düşünmeye değer. PRO akülü sistemin bir parçası olan ve diğer 23 akülü ürünün yanında bu iki testere COMPACT serisinden daha fazla güç sunar ve aynı akülü ürün avantajlarına sahiptir.

3Bu ürünlerin tümü, düşük titreşime ve sıfır emisyona sahiptir. Benzinli bir makineyi çalıştırma güveni olmayan insanları için ve kullanmadan önceden yakıt karıştırmaya gerek duymadan çalıştırılabilen bu ürünler oldukça kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Zincir yağını elbet kullanmanız gerekir, ancak STIHL’in Ematic zincirli yağlama sistemi, klasik zincir yağlama yöntemlerine göre maksimum yağlama, daha uzun zamanda aşınma ve daha az yağ tüketimi sağlar. Şeffaf yağ deposu, ne zaman doldurmanız gerektiğini kolayca görebileceğiniz anlamına gelir. Genellikle, aküyü değiştirirken ya da şarj ederken yağı doldurmanızı öneririz.

Hepsinden iyisi, son derece sessizdirler. Gerçekten çok sessiz, MSA 120 C-BQ,ve MSA 200 C-BQ’ nın hepsine QuietMark verildi, bu nedenle kullanırken kulak koruyucuları giymenize gerek bile yok. QuietMark test etti ve pazarın en sessizi olduklarını doğruladı… Artık öfkeli komşularınız da olmayacak!

Benzin
4Testere satın alma kılavuzumuzdaki son seçenek, ev kullanıcıları için uygun ve giriş seviyesi, küçük motorlu testere olan benzinli MS 170 modellerimizdir. Benzinli testereler, daha büyük bahçeleri olanlar için mükemmel bir seçenektir. BestBuy’a göre “MS 180 test ettiğimiz en iyi motorlu testerelerden biri. Tüm kesme görevleriyle kolayca başa çıkıyor, bu nedenle kütükleri kesmek için çok az çaba sarf etmeniz gerekecek.”
Benzinli motorlu testerede, motoru çalıştırmak ve yağlamak için benzin ve yağ karışımına ihtiyacınız vardır. Makinenin kullanma kılavuzuna bakmalısınız.

Ek özellikler
Birçok modelimiz, model adlarının sonundaki harflerle gösterilen ek özellikler içeriyor. Aşağıda bu özelliklerle ilgili pratik bir kılavuzumuz bulunmaktadır:
C = Model adının sonundaki C harfi (örneğin MS 150 TC-E’de), testerenin bir Konfor modeli olduğunu gösterir. Bu, daha rahat kullanmak için tasarlanmış ilave özelliklere sahip olduğu anlamına geliyor.
E = E, benzinli testereyi daha kolay başlatmayı amaçlayan STIHL’in yenilikçi teknolojisi Ergo Start’ın temsilcisidir. En önemli nokta, testerenin daha kolay başlamasıdır! Bu özellikle önemliyse, Akülü bir testereyi de düşünebilirsiniz.
5B = B, zinciri gerdirmeyi kolaylaştıran STIHL Hızlı Zincir Gerdirme sistemini belirtir. Dişli kutusunun kapağını serbest bırakın ve optimum gerginliği ayarlamak için ayar düğmesini çevirin. Gevşek bir zincire sahip bir testereyi asla çalıştırmamalısınız.
Q = Bütün akülü testerelerimiz Quick Stop Süper fren özelliğine sahiptir; bu da, parmağınızı gaz kelebeğinden çektiğiniz anda zincir otomatik olarak duracaktır. Bu, testerenin daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Zincir – Nasıl çalışır?
STIHL testereler, palalar ve zincirler mükemmel kesim yapmak için mükemmel bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. STIHL zincirleri çelikten yapılır ve her biri özel olarak kontrol edilir. Bir zincire bakarsanız keskin kesme dişini ve düz derinlik ölçülerini görebilirsiniz. Zincir palanın etrafında dönerken, kesici diş küçük ahşap parçalarını traş eder. Çıkan kıymıklar, derinlik göstergesi ile kesici diş arasındaki boşluk ile aynı boyuttadır.

Bakım
6Testerenizin bakımı, özellikle de zincirinizi keskin tutmak önemlidir.Kör zincir en iyi ihtimalle, verimsiz bir şekilde kesime neden olur; En kötüsü, testerenin ağaçtan dışarı fırlamasına neden olabilir, ve bu çok tehlikeli olabilir. Satıcınız, zincirinizi sizin için bileyebilir, ya da bileme araçlarımızı evde kendiniz kullanabilirsiniz. Özellikle, 2’si 1 arada EasyFile işi çok kolaylaştırıyor! Bu şık küçük aracın tasarımı, hem kesme dişini hem de derinlik göstergesini aynı anda keskinleştirebileceğiniz şekilde yapılmıştır ve bu da bakım süresini önemli ölçüde azaltır.

Önce güvenlik
7Teknolojik gelişmeler (örneğin, tüm testerelere zincir freninin zorunlu olarak eklenmesi), son yıllarda motorlu testere kullanmayı daha da güvenli hale getirse de, yine de her zaman Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE) kullanmanız gerekir. Motorlu testere için üretilen koruyucu pantolon hayati önem taşımaktadır. STIHL’in pantolonları, lifler ile doldurulmuş olan bacaklarda koruyucu eklere sahiptir. Bir testere üst tabaka boyunca keserse, elyaflar zincir tarafından dışarı çekilir, zinciri yavaşlatmak ve durdurmak için dişliyi tıkar.
Yüz maskesi veya göz koruması, eldiven ve motorlu testere botu da öneriyoruz. Sıfırdan başlıyorsanız, bunun çok fazla ekipman gibi görünmesini anlıyoruz! Ancak tüm STIHL motorlu testere kullanıcıları tamamen korunmalıdır.

Motorlu testereyi hissedin
Araştırmanızı yaptınız, fakat testereyi elinize almadan olmaz – testereyi kontrol edebileceğinizden emin olmalısınız, bu sebeple daima bayinizi ziyaret ediniz ve seçeneklerinizi onlarla konuşmalısınız. SADAL Yetkili Bayileri, ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin için en iyi motorlu testereyi sunacaktır.