STIHL TIMBERSPORTS® 2018 Takım Dünya Şampiyonası, Liverpool

Avusturalya TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonluğunu 6. kez kazandı

STIHL TIMBERSPORTS® Takım Yarışları Dünya Şampiyonu belli oldu: Liverpool Echo Arena’da müthiş mücadele sonucunda Avusturalya takımı tarihinde 6. kez dünya şampiyonluğuna uzandı. Yarı finalde bir dünya rekoruna imza attıktan sonra finalde Amerika Birleşik Devletleri’ni mağlup eden Avustralyalılar, son beş yılda dördüncü kez bu unvanı kazanmış oldu. Son şampiyon Yeni Zelanda ise ünvanını koruyamadı ve üçüncü Kanada’nın arkasında dördüncü oldu.

Liverpool Echo Arena 19 Ekim 2018 Cuma günü 3,000 taraftar önünde çok çekişmeli bir final müsabakasına sahne oldu. Avusturalya takımı sonunda hakkettiği bir zafer kazandı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önünde altıncı şampiyonluğuna ulaştı. Finale giden yolda sırasıyla Birleşik Krallık, Çekya ve Kanada’yı eleyen Avusturalya, yarı finaldeki 45.10 saniyelik performansı ile kendi dünya rekorunu geliştirmiş oldu. Takımın önemli atletlerinden Brad De Losa şampiyona sonrası şöyle konuştu: “Artık kutlama zamanı! Gerçekten çok istedik, çok mücadele ettik ve harika bir performans gösterdik. Yarı finallerde dünya rekoru kırmamız inanılmazdı. Liverpool’daki kalabalığa çok teşekkür ediyorum, onların önünde yarışmak büyük bir ayrıcalıktı.”

Amerika Birleşik Devletleri podyuma geri döndü
Geçen seneki hayal kırıklığı yaşatan beşincilik sonrası daha fit ve formda görünen Amerika Birleşik Devletleri, finale giden yolda Polonya, Türkiye ve Yeni Zelanda’yı elemeyi başardı. Yarı finalde son şampiyon Yeni Zelanda’yı eleyerek iddiasını ortaya koyan Amerikalılar, bu turda 51.28 saniye ile kendi rekorlarını da geliştirmiş oldular. Amerikan takımının yıldızı Matt Cogar, ikincilikten memnun bir şekilde konuştu: “Bu kadar ileri gelmek için gerçek gücümüzü göstermemiz gerekiyordu ve bunu başardık, ayrıca ülkemiz için yeni bir rekor kırdık! Bu gerçekten harika bir duygu.”

Kanada üçüncü, Yeni Zelanda ise dördüncü oldu
Tıpkı Amerika gibi, Kanada takımı da bir sene sonra podyuma geri dönmeyi başardı. Yarı finalde şampiyon Avusturalya’ya elenmeden önce Norveç ve Almanya’yı saf dışı bırakan Kanadalılar, 49.72 saniye ile kendi rekorlarını kırmalarına rağmen elenmekten kurtulamadılar. Üçüncülük mücadelesinde ise moralleri yüksek tutan Kanada takımı, son şampiyon Yeni Zelanda’yı yenerek podyum sevinci yaşadı. Kanadalı sporcu Stirling Hart podyum sonrasında şu şekilde konuştu: “Madalya almak çok güzel bir duygu, takımımla gurur duyuyorum.”
Yeni Zelanda takımı Liverpool’a son şampiyon unvanını korumak için gelmişti, fakat kıran kırana geçen bir yarı final sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne elenmekten kurtulamadı. Mini finalde Kanada’ya kaybeden “Kiviler” Jason Wynyard ve Adam Lowe gibi yıldız isimlere rağmen dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Çekler ise 55.53 saniyelik performansları ile yeni bir Avrupa rekoru kırmayı başardı.

Türkiye zoru başardı
Bir asırı geçkin bir süredir bu sporu yapan Avusturalya, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada ve 40 sene tecrübeli Avrupa takımlarının arasında sadece 6 senelik bir geçmişe sahip Türk Takımı bu dünya şampiyonasından da başı dik döndü. Sıralama yarışında Standing Block Chop disiplininde Tilki lakaplı Seral’in kesme açısını kaçırması ile gerilere düşen Türk Takımı ilk eleme yarışlarından 1:13.63’lük derecesiyle İrlanda’yı daf dışı bıraktı ve yarışlara birinci olarak çıktı.

Geçen sene elendiği Amerika Takımı ile bu senede eşleşen Türk Takımında dünya’nın en hızlı motorlu testere kullananı ünvanına sahip Murat Demir ilk disiplinde (StockSaw) Amerikalı Matthew Slingerland’ı fark atarak geçti ve takıma avantaj kazandırdı. Ancak ikinci disiplinde (Underhand Chop) baltası sürekli saplanan Murat Baş bu avantajı koruyamadı ve öne geçen Amerikalılar Singlebuck’ta Alparslan Balaban’ın daha sonrasında Standing Block’ta Seral Çeviğin önünde yarışı tamamladılar. Böylece Türk Takımı (01:10.49) şampiyonada 2. olan Amerikalılara (00:54.85) elenmekten kurtulamadı. Buna rağmen Türk Takımı Dünya sıralamasında bir basamak daha çıkarak 9. sıraya yükseldi. Yarışma sonrası Türk Takımı Kaptanı Gökhan Güvendik İngiliz kameralarına şu şekilde konuştu: “Çok şansız başladık. Zamanlama yarışlarında bir hata bizim belkide Avrupa Şampiyonu olmamızın önüne geçti. Buna rağmen takım çok iyi toparladı. Bu sene Jason (Murat Baş) sadece son kamplarda bizimle beraberdi. Kamp eksikliği hissedildi. Tilki (Seral Çevik) bel sakatlığı olmasına rağmen yarıştı. Casper (Murat Demir) herzamanki gibi inanılmaz işler çıkardı. Minik (Alparslan Balaban) 3.yarışta kolunu sakatlamak pahasına yarıştı. Yoğun kamp dönemi ve şampiyonanın ardından 3 aylık bir ara verip bu süreçte eksiklerimizi ve 2019 yılı için yeni program belirleyeceğiz. Bu sene yeni sporcuları takıma katmak istiyoruz. Başvuruları bekliyoruz. 2012’de 22.nci sırada başladığımız Dünya Şampiyonasında 2014’te 17.nciliğe, 2017’de 10.nculuğa ve bu sene 9.culuğa yükseldik. Çok yeni bir takım olmamıza rağmen istikrarlı bir şekilde yükseliyoruz. Emeği geçen herkese, Türk Takımının gururlu sporcularına, bizi destekleyen halkımıza ve bizi seyredip alkışlayan İngilizlere teşekkür ediyorum. Seneye çok daha iyisini başarmak için geleceğiz.”

STIHL TIMBERSPORTS® Hakkında
STIHL TIMBERSPORTS® uluslararası bir ekstrem spor serisidir. Kökeni Avusturalya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanır. Günümüzde bu alanın en başarılı sporcuları ulusal ve uluslararası yarışmalarda mücadele ederler. Toplam 6 disiplinin olduğu bu yarışmalarda 3 balta ve 3 testere disiplini mevcuttur. Springboard, Underhand Chop ve Standing Block Chop klasik balta disiplinleridir. Single Buck, Stock Saw ve Hot Saw ise testere disiplinleridir. Sporcular hem birbirlerine karşı hem de zamana karşı yarışırlar. STIHL TIMBERSPORTS® hakkında (spor, gerekli ekipmanlar, kütük idaresi, vb.) daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi:

Team United States, Team Australia, Team Canada
Muhteşem bir mücadele sonucunda Avusturalya takımı şampiyonluğa ulaştı, Amerika takımı ikinci, Kanada Takımı ise üçüncü oldu.

Team Turkey, Team Ireland

Türk Takımı İrlandaya karşı yarışıyor.

 

Spectators

Liverpool ECHO Arena’da 3000 seyirci muhteşem bir atmosfer oluşturdu

İlgili Yazılar

Haberler

STIHL’den Büyük Bir Yatırım Daha

STIHL bu yıl 90.ncı kuruluş yıldönümü kutlamakta olup başarı öyküsüne devam ediyor. Dağıtım kanalı olarak Yetkili Bayi Ağını kullanan firma büyümesine bayileriyle birlikte devam ederken uzun vadede teknolojik alt yapısını…
Haberler

Güvenli Çalışmanın Basit Yolları

GÜVENLİK, motorlu testere, çalı tırpanı gibi bir ürününe sahip olmanın çok önemli bileşenidir. STIHL ürünleri de bundan istisna değildir. Genel güvenlik bilgilendirmelerini her aşamada dikkate alın ve gereksiz hatalardan kaçının. Sizinle paylaştığımız…