TIMBERSPORTS® 2018 Liverpool Dünya Şampiyonası

FERDİLERİN KRALI: Laurence O’Toole Dünya Şampiyonu oldu

2018 STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasında ferdi yarışlarda Avusturalya’dan Laurence O’Toole kariyerinde ilk defa dünya kütük kesme sporlarının zirvesine çıkmayı başardı. Liverpool Echo Arena’da inanılmaz mücadele sonucunda, 36 yaşındaki sporcu son şampiyon Yeni Zellandalı Jason Wynyard’ın elinden şampiyonluk unvanını aldı. Muhteşem finalde Amerikalı Matt Cogar ikinci, Çek Martin Komarek üçüncü oldu.

Liverpool tarihinde ilk defa STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapmış oldu. Dünyada kütük kesme sporlarının en iyi sporcuları, Echo Arena’daki 3500 seyirciye nefes kesici anlar yaşattılar. Avusturalyalı şampiyon Laurence O’Toole  ilk disiplinde (Underhand Chop) 15.20 saniyelik çok iyi bir zamanlama le başladı ve erkenden üst seviyelere tırmandı. Günün en başarılı performansını ise Single Buck disiplininde 11.75 saniye ile gösteren O’Toole liderlik koltuğuna oturdu. Daha sonra takipçileriyle arasını Springboard’da günün en iyi zamanı olan 39.44 saniyede yaparak daha da açmayı başardı. Şampiyonluk sonrası O’Toole şöyle konuştu: “Underhand Chop ile çok iyi bir başlangıç yaptım, fakat daha sonra Stock Saw’da beklediğim performansı gösteremedim. Bu zorlu disiplinlerden sonra şampiyonluk unvanını ülkeme getirmek gurur verici. Beni bütün hafta boyunca burada destekeleyen aileme, arkadaşlarıma, ve takımıma çok teşekkür ediyorum”

Matt Cogar yeni bir rekor kırarak gümüş madalyayı aldı
Amerikalı Matt Coger finalde şampiyonluğu kaybetmesine rağmen çok başarılı bir performans sergiledi. Underhand Chop’ta güne 14.39 saniye ile başlayan Coger, Standing Block Chop’ta 11.03 saniye ile Jason Wynyard’ın 2007 rekorunu bir saniyeden fazla bir süre ile geçerek yeni rekora imza attı. Stock Saw’daki hatalı kesimi ona şampiyonluk yolunda önemli puanlar kaybettirdi ve ikinciliğe razı olmak durumunda kaldı. Cogar turnuva sonrasına şöyle konuştu: “Podyuma çıktığım için çok mutluyum. İkincilik harika bir duygu. Yeni Dünya Şampiyonunu ve Liverpooldaki muhteşem seyirciyi tebrik ediyorum.”

Martin Komarek en iyi Avrupalı olarak podyumda yerini aldı
Çek Martin Komarek şampiyonayı üçüncü tamamlayarak en başarılı Avrupa’lı sprocu ünvanını kazandı. Komarek, kötü bir başlangıç sonrasında Stock Saw, Single Buck ve Springboard disiplinlerinde çok başarılı performanslar göstererek geriden gelmesine rağmen podyuma çıkma başarısı gösterdi. Komarek podyum sonrasında şunları söyledi: “Çok heyecanlıyım. Gerçekten çok çalıştım ve podyuma çıkmayı başardım. Herşey şu an mükemmel.”

Murat Baş yarışmadı
Son 5 senedir ülkemizi bireysellerde temsil eden Murat Baş ise sakatlığı nedeniyle elemelere katılamamıştı.Takım yarışlarında yerini alan Murat Baş şöyle konuştu: “Ferdilerde podyuma çıkmayı ve ülkemi temsil etmeyi çok isterdim. Tribünde oturmak çok zor oldu. Bu sene şansızlıklar yakamı bırakmadı ama önümüzdeki yıl çok daha iyi hazırlanıp bayrağımızı gururla dalgalandıracağım. Bana güvenen ve destekleyen herkesten özür diliyorum.”

STIHL TIMBERSPORTS®  Hakkında
STIHL TIMBERSPORTS® uluslararası bir ekstrem spor serisidir. Kökeni Avusturalya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerine dayanır. Günümüzde bu alanın en başarılı sporcuları ulusal ve uluslararası yarışmalarda mücadele ederler. Toplam 6 disiplinin olduğu bu yarışmalarda 3 balta ve 3 testere disiplini mevcuttur. Springboard, Underhand Chop ve Standing Block Chop klasik balta disiplinleridir. Single Buck, Stock Saw ve Hot Saw ise testere disiplinleridir. Sporcular hem birbirlerine karşı hem de zamana karşı yarışırlar. STIHL TIMBERSPORTS®  hakkında (spor, gerekli ekipmanlar, kütük idaresi, vb.) daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

 Fotoğraf Galerisi:

Laurence O'Toole (AUS) (C) Matt Cogar (USA) (L) Martin Komarek (CZE) (R)

Muhteşem bir final sonucunda Avusturalya’lı Laurence O’Toole dünya şampiyonu ünvanını kazandı – Amerikalı Matt Coger ikinci, Çek Martin Komarek ise üçüncü oldu.

Laurence O'Toole (AUS)

Avusturalyalı Laurence O’Toole Stock Saw disiplininde talaşları havaya uçuruyor.

Jason Wynyard (NZL)

Springboard üzerindeki sporcu Yeni Zelanda’lı Jason Wynyard, şampiyonluk unvanını korumayı başaramadı.