TIMBERSPORTS® Avrupa Şampiyonu;Polonya

Almanya Motorworld Münih de heyecanlı ve etkileyici mücadeleler sonucunda, Polonyalı Michal Dubicki, Krystian Kaczmarek ve Szymon ve Mikolaj Groenwald kardeşler STIHL TIMBERSPORTS® Avrupa Uluslar Kupası’nda birinci olmayı başardılar. Yarışları Almaya ikinci, Fransa ise üçüncü olarak bitirdi.

16 yaşındaki Polonyalı yetenekli sporcu Szymon Groenwald, çaylaklar yarışmasında hemşehrisi ve Avrupa Kütük Kesme Sporu efsanesi Michal Dubicki’den önce zafere giden yolu açtı ve Dubicki’de  Polonya’ya ev sahibi ülke Almanya ve Fransa’ya karşı profesyonellerin mücadele ettiği yarışmada şampiyonluğu kazandırdı.

Avrupa Uluslar Kupası aynı gün içinde iki yarışmaya sahne oldu. Dokuz ülkeden 16 sporcunun zafer için mücadele ettiği bireysel çaylaklar yarışmasını, aynı sayıda sporcunun mücadele ettiği profesyonel yarışlar takip etti. Bu yıl etkinliğe, geleneksel formatın dışında daha heyecan verici yeni bir format getirildi. Şampiyonluk, ülkelerin her iki yarışmasının sonucunun birleştirildiği uluslar sıralamasıyla belirlendi.

Szymon Groenwald, dört disiplinden üçünü kazanarak toplam 60 puana ulaşan çaylak yarışmasında ilk sırayı aldı. Ancak, Stock Saw’da en güçlü başlangıcı yapamadı, bu disiplini 12.91 saniye ile beşinci sırada bitirdi. Ardından Standing Block Chop’taki etkileyici bir galibiyet ile geri döndü ve 17.05 saniyelik bir süre kaydetti.

Üçüncü disiplin olan Single Buck, en iyi bireysel puanlarını belirleyen 16 çaylak sporcunun 14’ü ile büyüleyiciydi. Ancak Groenwald, 12.28 saniye ile çaylaklar dünya rekorunu kırarak tüm etkinliğin en göze çarpan performansını sergiledi. Son olarak, Polonyalı sporcu Underhand Chop disiplininde bir başka birincilik ile kesin bir zafer elde ederken, İsviçre’den Oliver Reinhard’ın etkileyici gösterisi, İtalyan Michel Perrin’i genel sonuçlarda ikinci sıraya düşmesine neden oldu.

Etkinlik akşamında Avrupa’nın en iyi sporcuları profesyonel yarışma için sahneye çıktıklar ve Polonyalı Dubicki, 14.19 saniyelik derecesiyle açılış disiplini Underhand Chop’ta yeni bir Avrupa rekoru kırarak yarışmaya ışıl ışıl başladı. Uzun süredir rakibi olan Pierre Puybaret, Stock Saw’daki 11,92 saniyelik heyecan verici performansıyla yarışmaya damgasını vurdu. Daha sonra, Avusturyalı Armin Kugler Standing Block Chop’taki tüm cesaretini göstererek 19.92 saniyelik en iyi süresini yaptı. Dubicki tüm disiplinlerde daha hızlı olduğu için genel sıralamada birinciliğe göz kırptı.
Nefes kesen çifte galibiyet Polonya’ya Avrupa Uluslar Kupası şampiyonluğunu verdi. Almanya ikinci oldu, Fransa bronz madalya kazandı.
2021 Avrupa Uluslar Kupası profesyonel sporcusu ve genel şampiyonu Michał Dubicki şunları söyledi: “Tüm ekibin mükemmel çabası nedeniyle bu yarışma bizim için son derece iyi geçti; bu da şampiyonluğu eve götürmemizi sağladı.”

İkinci bitiren Alman ekibinin bir parçası olan Danny Martin şunları ekledi: “Çaylaklar gümüş madalyanın temelini oluşturdu ve bizde bunu devam ettirdik. Profesyonellerin ve çaylakların aynı takımda birlikte rekabet etmesine olanak tanıyan formattan gerçekten keyif aldık ve ikincilikten memnunuz.”

Tam sonuçlar:
1) Polonya
2) Almanya
3) Fransa
4) İsviçre
5) İtalya
6) Avusturya
7) İsveç
8) Belçika
9) Hollanda

Avrupa Kupası için tam sonuçlar ve nihai sıralamalar STIHL TIMBERSPORTS® veritabanında bulunabilir.