STIHL TIMBERSPORTS® Takımlar Dünya Şampiyonası 2017 Lillehammer / Norveç

Yeni Zelanda, yeni dünya şampiyonu
STIHL TIMBERSPORTS® Serisi takımlar dünya şampiyonası bitti: 2.500’ün üzerinde ki müthiş seyircinin karşısında, heyecanlı bir rekabetin sonunda Lillehammer’daki Håkons Hall’da, Yeni Zelanda şampiyon olarak podyumda yerini aldı. Son şampiyonluğunu 2013 yılından ilan eden ve o zamandan bu yana şampiyonluk için büyük mücadele veren Yeni Zelandalılar, büyük bir surprize imza atan Polonya takımının önünde şampiyonluğunu ilan etti. Böylece Avustralya’nın arka arkaya gelen zaferler serisi sona erdi. Yarı finalde diskalifiye ile zaman cezası alan Avustralya üçüncü sıraya yerleşti. Son iki yılını ikincilikler ile tamamlayan Kanada, bu sene dördüncülük ile yetindi.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Lillehammer’daki Håkons Salonu, STIHL TIMBERSPORTS® takımlar dünya şampiyonasının büyük finali ile adeta sallandı. 2.500’den fazla seyirci karşısında Yeni Zelanda takımı, zafer kazanmak için unutulmaz bir savaş ortaya koydu. Sekiz kez dünya şampiyonluğu bulunan Jason Wynyard’ın liderliğindeki ekip, Polonya takımını muhteşem bir kalabalığın önünde yenerek dördüncü dünya şampiyonluğunu elde etti. Finallere giden yolda Yeni Zelandalılar, Büyük Britanya, ABD ve Kanada’yı mağlup etti. Yeni Zelandalı Jack Jordan “Yeteneklerini sergileyerek, iyi bir performans sergileyen Polonya ekibi için tebrikler. Buraya gelmek için uzun bir yolculuk yaptık, dönüşte bu yolculuğu kupa ile yapmak harika olacak” dedi. Ekip arkadaşı Jason Wynyard ise, “Sadece hata yapmadan finalden çıkmak istedik – ve bunu başardık” dedi.

Polonya, ikinciliği Avrupa’ya getirdi
Polonya ekibi yarışmanın sürprizini yaptı ve ikinci sırada yer aldı. Polonyalılar tüm güçleri ile mücadele etti, Hollandalıları ve Çekleri geçen ekip finallere giden yolda en büyük favori olan Avustralya’nın hakem kararı ile diskalifiye olması ile birlikte final yolunu açtı. Polonya bir sporcu eksikliği ile yarışarak olağanüstü bir performans sergiledi: Takım müsabakasındaki dört disiplin için sadece üç sporcu ile sahneye çıktı: Jack Groenwald iki disiplinde mücadele etti (Stock Saw ve Standing Block). Yarışmalar sonunda Krystian Kaczemarek: “Şampiyona bizim için çok zordu, çünkü dördüncü adamımız yoktu ve stratejimizi buna adapte etmek zorundaydık, ama iyi bir çözüm bulduk” diye düşüncelerini ifade etti. Polonyalılar tek malubiyetlerini finallerde, yeni dünya şampiyonu olan Yeni Zelanda’dan aldın. Arkadiusz Drozdek, ikincilikten son derece mutluydu: “Bizim için podyum her zaman ulaşılmaz bir hayaldi, Gümüş madalya kazandığımız için son derece mutluyuz.”

Avustralya’dan gelen “Chopperoos” üçüncü – Kanada dördüncü sırada
Büyük favori Avustralya üçüncülüğü aldı ve podyuma çıktı. Çeyrek finallere kadar müthiş performans gösteren Avustralya beklentileri karşılayacak ve finallere adını yazdıracak gibi görünüyordu. Ancak Brad De Losa, Polonya ile karşılaştıkları mücadelede şaşırtıcı bir hataya imza attı ve motorunu bir önceki disiplin bitmeden kütüğü soktu ve ceza aldı. Zaman cevasının eklenmesi ile Polonya’ya karşı kaybettiler. Avustralyalılar daha sonra, üçüncülük mücadelesinde Kanada’lılara karşı 47.85 saniye ile günün en iyi zamanını yaparak üçüncü sıraya yerleştiler. “Chopperoos” un hayal kırıklığı yine de büyüktü. “Üçüncülük konusunda kesinlikle mutlu değiliz, çünkü buraya altın kazanmaya geldik. Tabiki mutlu değiliz, özellikle de bu şekilde bir sonuç ile…”diye Brayden Meyer duygularını aktardı.

STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası
STIHL TIMBERSPORTS® 6 disiplinden oluşur. Üçünde balta kullanılır – Springboard, Standing Block Chop ve Underhand Chop – üçünde testere kullanılır – Stock Saw, Single Buck ve Hot Saw. Disiplinlerin çoğu geleneksel ormancılık tekniklerinden evrilmiştir ve 150 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Dünya Şampiyonası hem bireysel hem takım yarışlarını içerir. Cuma günü yapılacak takım yarışlarında, takıma ait dört sporcu diğer takıma karşı nakavt yarışına girer ve finalere kadar yarışmalar devam eder. Disiplinler Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop birbiri ardına tamamlanır. Altın madalya için 20’den fazla takım yarışır. Cumartesi günü yapılan ferdi yarışmalarında Dünya’nın en iyi 12 sporcusu 6 disiplinde yarışırlar. Takım yarışında olduğu gibi ancak en iyi olan bir sonraki yarışa katılabilir. Başarının anahtarı kondisyon seviyeniz, balta ve motorlu testere ile olan mükemmel teknik yeteneğiniz ve mental olarak bu yarışmanın baskısına dayanabilme gücünüz ve konsantrasyon kabiliyetinizdir.

IMG_2758 Team Australia Team Poland Team New Zealand Team New Zealand Team Australia Team Canada Team Poland

İlgili Yazılar

Haberler

Gelişmiş Akü Gücü

İster ahşap ev inşa ediyor olun, isterseniz odun kesin, çim biçin, patika kenarlarında ki otları kesin, çalıları, lükstrümleri düzeltin,şekle sokun veya yapraklardan zahmetsizce kurtulun. STIHL’in akülü ürünleri, her türlü bahçe…
Haberler

STIHL, teknoloji lideri konumunu pekiştiriyor

İşte karşınızda dünyanın ilk elektronik olarak kontrol edilen yakıt enjeksiyonlu motorlu testeresi STIHL, dünyanın ilk elektronik olarak kontrol edilen yakıt enjeksiyonlu motorlu testeresini seri üretime geçirmeden önce bir kez daha…
Haberler

Dünyanın En Eski Ekstrem Sporu

04:00: Alarm Kapanır. Birkaç saatlik uykuylayım. Giyindim, dünden kalan kahveden 2 bardak üzerine enerji içeceği. Gitmeye hazırım. 04.10: Arabaya biniş! Daha önce hiç duymadığım bir yere, daha önce hiç yapmadığım…