STIHL TIMBERSPORTS® Şampiyonlar Kupası 2018 Marsilya

Kanada’dan Stirling Hart, en zorlu kütük kesme yarışmasını kazandı

2018 Şampiyonlar Kupası Kanada’ya gidiyor! Geçen sene ikinci sırada kalan Stirling Hart, Marsilya’daki 2018 STIHL TIMBERSPORTS® Şampiyonlar Kupası’nda büyük zafer kazandı. Şehrin ünlü limanında bulunan 1.200 seyircinin olduğu arenada, 28 yaşındaki sporcu dünyadaki en iyi kütük kesen sporcularının on biriyle karşı karşıya geldi. Heyecan verici bir finalde, bu yıl ikinci sırada yer almak zorunda kalan, dokuz kez dünya şampiyonu Yeni Zelandalı Jason Wynyard’ı yendi. Avustralya’dan Mitch Argent üçüncü sırada podyum gördü.

Kanada’dan Stirling Hart, STIHL TIMBERSPORTS® Şampiyonlar Kupası’nı ve Marsilya’daki Vieux Limanı’ndaki Şampiyonlar Şampiyonu yüzüğünü kazandı. Heyecan verici bir nakavt finalinde Yeni Zelanda’dan gelen efsane Jason Wynyard ‘a karşı çok hızlı olduğunu kanıtladı. Dört disiplini sadece 1:03,40 dakikalık bir sürede tamamladı. Avustralya’dan Mitch Argent üçüncü sırada yer aldı.

Birinci sınıf kütük kesme sporu
Stirling Hart mücadele ile ilgili: “Geçen sene şampiyonlar kupasını kazanmaya çok yaklaşmıştım – o zamandan bu zamana aklımda sadece bu vardı” dedi ve ekledi: “Kazandığım için çok heyecanlıyım. Bundan sonra odak noktam bir sonraki uluslararası yarışma. Şampiyonlar Kupasını burada bir kaç gün kutlayacağım ve sonrasında buradan ayrılıp Dünya Şampiyonasına hazırlanmaya başlayacağım.” Marsilya’nın ünlü limanındaki gösteri alanına giren taraftarlar, birinci sınıf kütük kesen sporcuların şovunda şahit oldu. Genel zamanlamada üçüncü bitiren Mitch Argent, çeyrek final mücadelesinde 58.12 saniye ile çarpıcı bir zaman yaptı – günün en hızlı zamanı – ancak yarı finalde Stirling Hart’a yenildi. Bronz madalya maçında Argent, dördüncü sırada yer alan en iyi Avrupalı ​​sporcu olan Çek Cumhuriyeti’nden Martin Komarek’e üstün gelen taraf oldu.

Uluslararası elit yarışmacılar, balta ve testere ile savaştı
İkinci sıradaki Jason Wynyard, finalde hayal kırıklığına uğradı: “Elbette Şampiyonluk Yüzüğü’nü kazanmak için buraya geldim, ama işler planlandığı gibi gitmedi. Bu aşamaya kadar olan rekabet bana çok fazla enerji harcattı ve Stirling’e karşı yeterince gücüm kalmadı”. Dokuz dünya şampiyonluğu unvanına sahip olan ismiyle yenilgiden sonra bile duyarlıydı: “Stirling’i tebrik ediyorum. Bunun için çok çalıştı ve unvanı kazanmayı hak etti.”
Fransa’nın yerel favorisi Pierre Puybaret, kendi seyircisi önünde güçlü bir performans sergiledi ve çeyrek finale yükseldi ve burada kazanan Stirling Hart tarafından elendi. Komarek’i, dördüncü sırada Polonya’dan Michal Dubicki, ABD’den Arden Cogar, Pierre Puybaret, İsveç’ten Feribot Svan, Avusturya’dan Armin Kugler, İtalya’dan Paolo Vicenzi, Büyük Britanya’dan Simon Bond ve İtalya’dan Andrea Rossi takip etti.

Şampiyonlar Kupası: heyecan verici nakavt düelloları ve çelik gibi sinirler
Şampiyonlar Kupasının müsabaka formatı dayanıklılık, hassasiyet ve güç gerektirir. STIHL TIMBERSPORTS® Serisinden iki balta ve iki testere disiplini, arka arkaya durmaksızın tamamlandı ve her düello yarışmacıları bir sonraki tura yükseltti. Sporcuların motorlu testere disiplini olan Stocksaw, balta disiplininde Underhand Chop, Singlebuck testeresi ve Standing Chop içeren disiplinlerde mutlak konsantrasyon ve çelik gibi dayanıklı sinirleri olmalıdır.

Dünyanın en iyi kütük kesen sporcuları, yılın son ve en büyük organizasyonu olan 19 ve 20 Ekim 2018’de İngiltere’nin Liverpool kentindeki STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasında buluşacak.

00 01 1 2 3