Stihl TIMBERSPORTS® Şampiyonlar Kupası 2018

Gerçek Ekstrem Spor Marsilya’da

Dünyanın lider kütük kesme yarışması olan Stihl TIMBERSPORTS® Serisinin Şampiyonlar Kupası Marsilya’da sahibini bulacak. 26 Mayıs 2018’de uluslararası yarışmacılar, kentin güzel limanının yanında bulunan ikonik MuCEM binasının önünde kıyasıya mücadele edecekler. Yarışmada, Yeni Zelanda’lı efsane dünya şampiyonu Jason Wynyard, Ev sahibi Fransa şampiyonu Pierre Puybaret, Avrupa’nın ve dünyanın dört bir yanından gelen on tane daha üst düzey atlet yer alacak.

Stihl TIMBERSPORTS® Şampiyonlar kupasında, sporcuların güç ve dayanıklılık gerektiren bir dizi disiplinde jilet keskinliğinde baltalar ve testerelerle mücadesini izleyeceğiz. 26 Mayıs’ta Marsilya’daki MuCEM’in önünde yapılacak olan bu zorlu yarışmayı, sadece en iyi olan kazanacak. Kentin güzel limanında kurulacak olan zeminde, bir dakikanın aldında bir sürede bitirmek için mücadele verecek olan seçkin sporcular, ard arda dört disiplinde kafa kafaya çarpışacak.

Marsilya’da başa baş mücadele
Ev sahibi Fransa için yarışan 2017 ulusal Şampiyonu, Bourg d’Oisans’tan Pierre Puybaret olacak. Puybaret’in birkaç ulusal şampiyonluğu ve bir çok ulusal rekoru bulunmakta. Ayrıca, Norveç’te düzenlenen 2017 Bireysel Dünya Şampiyonasında altıncı sırada yer aldı. Sporcu Marsilya’dan güçlü bir performans ve başarı ile dönmek istiyor: “Kendimi her zaman diğer sporculara karşı test etmeyi dört gözle bekliyorum. Rakip olan herkes hem fiziksel hem de zihinsel olarak mükemmel seviyede olacaktır. Tabii ki, yarışmaya ev sahipliği yapıyor olmamız, bana biraz daha fazla motivasyon verecek. ”

Marsilya’daki Şampiyonlar Kupası’nda yarışacaklar arasında, efsane sporcu ve bir çok dünya rekoru olan Jason Wynyard da olacak. Sporun önde gelen atletlerinden biri olan Yeni Zelandalı, sezonun ilk uluslararası yarışmasını dört gözle bekliyor. Iki iddaalı isim Çek Cumhuriyeti’nden Martin Komarek ve Kanadalı Stirling Hart, Avustralya’nın Brad De Losa, Avustralya, Polonya, İtalya, İsveç, Avusturya ve İngiltere’den bir çok sporcu yarışacak.
Türkiye Şampiyonu Murat Baş geçen sene Dünya Şampiyonası Ferdi yarışlarında Hotsaw’u çalıştıramamış, büyük bir talihsizlikle elenmiş, daha sonrasında Türkiye organizasyonu Şampiyonlar Kupası elemelerine katılmama kararı almıştı.

Stihl TIMBERSPORTS Şampiyonlar Kupası’nda yarışmacılar, dört disiplinde yarışacaklar: Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop. Her disiplin geleneksel kütük kesme çalışmalarına dayanır. Dünyanın en iyisi için, Şampiyonlar Kupası, iktidarın nihai testidir. Baskı başladığında, zafer şansı bulabilmek için dört disiplin boyunca güçlü kesim yapmaları, tutarlı bir şekilde çalışmaları ve sinirlerini korumaları gerekir.

Rookie Dünya Şampiyonası da Marsilya’da düzenlenecek.
Şampiyonlar Kupası’nın yanı sıra, aynı yerde Rookie Dünya Şampiyonasıda yapılacak. Dünyanın her yerinden dünyanın en iyi kütük kesen genç atletleri Marsilya’da mücadele edecekler. Ev sahibi Fransa’yı temsil eden 20 yaşındaki Lucas Schott olacak.

Canlı yayın:
www.stihl-timbersports.com
https://www.facebook.com/stihltimbersports
https://www.youtube.com/user/STIHLTIMBERSPORTStv

Tarih:
Rookie Dünya Şampiyonası: 26 Mayıs 2018, Saat: 14:00
Şampiyonlar Kupası: 26 Mayıs 2018, Saat: 17:00

Yer:
MuCEM, Esplanade J4, 13002 Marseille, France

Stihl TIMBERSPORTS® hakkında
Stihl TIMBERSPORTS®, uzun bir geçmişe sahip kütük kesme sporunda uluslararası bir seridir. İlk yarışmaların tarihi 1870’e kadar gitmektedir. İlk kütük kesme Dünya Şampiyonası 1891 yılında Tazmanya’da düzenlenmiştir. Bu zamandan beri kütük kesme sporu dünya çapında yaygınlaşmıştır. Bugün bile neredeyse tüm dallar -üçü baltayla üçü testereyle- geleneksel ormancılık faaliyetlerini çağrıştırmaktadır. Tüm dallar sporcu ve sporcunun taşıdığı ekipman ile kütük arasındadır. Dünya Şampiyonasının bireysel yarışmasında ve Dünya çapında gerçekleştirilen birçok ulusal şampiyonada sporcular altı disiplini tamamlamak zorundadır: Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop ve Hot Saw. Springboard ve Hot Saw disiplinleri Dünya Şampiyonası Takım Yarışmasına dahil edilmemiştir.