STIHL TIMBERSPORTS® Şampiyonlarından Sonbahar İpuçları

AĞAÇ BUDAMA

Ağaçlar bahçenize yapı ve ihtişam katar aynı zamanda mahremiyet, perdeleme, gölgelik ve bahçe yatağınıza zemin oluşturmada çok önemli bir rol oynar. Çoğu ağaç, soğuk aylarda uykuya dalmadan önce yapraklarını döker. Bu da Sonbahar’ı ağaçlarınızla ilgilenmeniz için en uygun zaman yapar!

Erken Sonbahar, ağaçların yüksekliğini azaltmak veya yüksek dal budama makinesiyle gölgeliği şekillendirmek için ideal zamandır. HTA 85 Akülü Yüksek Dal Budama makinesi ile bir ağacı budarken, nerede durduğunuzun farkında olmak önemlidir. Kollarınızı başınızın üzerine uzatmadan bel hizasında tutarak dengeyi koruyun ve dalların düşmesini önlemek için üzerinde çalıştığınız ağaç dalı ile  aranızda 60° ‘den az olmayan bir açı ayarlayın. Kesiklerin nereye düşebileceğini hızlıca planlamak ve kendinizi buna göre konumlandırmak her zaman iyi bir fikirdir. HTA 85 Akülü Budama Makinesindeki teleskopik şaft hızlı bir hareketle 3,9 metreye kadar uzatılabilir. Böylece 5 metre yüksekliğe kadar olan ağaçlara güvenle erişebilirsiniz. 5 metreden yüksek herhangi bir dalı profesyonel bir ağaç uzmanına bırakın.

Kısaca | Sonbaharda Ağaç Budama İçin En İyi İpuçları

 • Budamaya başlamadan önce, kesilen parçaların nereye düşebileceğine dair bir plan geliştirin ve buna hazırlanın.
 • Teleskopik şaft, tek bir hızlı hareketle 3,9 m’ye kadar uzatılabilir ve 5 m yüksekliğe kadar ağaçlara ulaşabilir.
 • Üzerinde çalıştığınız ağaç dalı ile 60 ° ‘den fazla olmayan bir açıyı koruyun. Bu, düştüğünde altında kalmamanızı sağlar!
 • Stabilite için kollarınızı bel hizasında tutun, başınızın üzerine uzatmayın.
 • Sonbaharın başlarında budama yaparken, ölü, hasarlı ve hastalıklı dalları kesmeye odaklanın.
 • Sadece keserken hafif baskı uygulayın ve palanın ucunu kullanmaktan kaçının.
 • Ağır dalları budarken palanın sıkışmasını önlemek için, önce sıkıştırma tarafında (genellikle dalın altında) küçük bir gevşetme kesiği, ardından karşı tarafta ikinci bir kesik yapın.
 • 5 metreden yüksek dalları profesyonel bir ağaç uzmanına bırakın!

YAPRAKLARI TEMİZLEME

Muhteşem altın, kırmızı ve turuncu ağaç yaprakları, sonbaharın en güzel yanlarından biridir, ancak bu yapraklar dökülmeye başladığında, SH 86 Benzinli üfleme ve emme makinesini kıllanma zamanı!

İnce bir yaprak döküntüsü, çimleriniz için doğal bir malç görevi görebilirken, çok fazla yaprak örtüsü, güneş ışığını ve hava akışını engelleyerek sonunda çimlerinizi öldürebilir. Bahçede çok fazla döküntü, suyun toprağa akmasını engelleyebilir ve mantar oluşumunu artırabilir. STIHL SH 86 ile yaprak çöpünü minimumda tutarak, daha soğuk aylara hazırlık için çim ve bahçe yataklarınızın güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir STIHL SH 86’yı kullanmak, yaprakları temizlemenin ve atmanın en kolay yoludur.

 

Kısaca | Sonbahar Yapraklarını Temizlemek İçin En İyi İpuçları

 • Başlamadan önce, makineye zarar verebileceğinden, bahçenizi ince dallar, kayalar ve döküntüler açısından değerlendirin.
 • Geri üflemeyi önlemek için (yapraklar her yere gittiğinde!) makinenin ucunu sığ bir açıda tutun, rüzgarla ve duvarlar boyunca üfleyin.
 • Kontrolü sürdürmek için değişen hızlar kullanın. Yaprakları hareket ettirmek daha kolay olduğundan sert yüzeyler daha yavaş bir hız gerektirir.
 • Yuvarlak başlık, çim gibi pürüzlü yüzeylerde çalışmak için harikadır.
 • Düz başlık, düz yüzeylerde kesin sonuç almak için ve ıslak yaprakları hareket ettirmek için mükemmeldir.
 • Yaprakları bir toplama noktasına üfledikten sonra, vakumlu parçalayıcı kurulumuna geçin.
 • Yığının tepesinden başlayın ve tıkanmayı önlemek için yaprakları yavaşça vakumlayın, öğütücü yaprakları boyutlarının yaklaşık 1/4’üne kadar küçültecektir.
 • O yaprakları saklayın! Önümüzdeki yıl bahçenizde kullanmak üzere kompost yığınınıza ekleyin!

ÇİTLERİ DÜZELTME VE KONTROL ALTINDA TUTMA

Çimleriniz ve daha küçük çalılarınız gibi, çitleriniz de ilkbahar ve yaz boyunca önemli ölçüde büyümüş olacak ve onları neredeyse her hafta düzeltmeniz gerekebilir. Sonbaharda bahçeniz sıcak aylardaki gibi fazla ilgiye ihtiyaç duymayacağından, kış yaklaşırken çitlerinizi hızlı ve kolayca düzetmeniz için en iyi zamandır.

Uzun çitler için, hem üstten hem de yandan büyümeyi engellemek için yüksek çit budama makinesini kullanın. Viburnum, Lilli Pilly’s ve Murraya gibi uzun çalılarınız, sonbaharın erken dönemlerinde yapılacak temizlikten sonraki birkaç ay boyunca harika görünecek. HLA 65, toplam  2,05 metre uzunluğa sahip teleskopik bir şafta sahiptir ve şaşırtıcı derecede hafif olduğu için, yüksek çitler üzerinde kolaylıkla çalışabilirsiniz.

Kısaca | Sonbaharda Çit Budama ve Düzeltme İçin En İyi İpuçları

 • Sonbaharda çitlerinize yalnızca hafif bir düzeltme yapın,  büyümenin daha hızlı olduğu bahara kadar yeniden şekillendirme işleminden büyük ölçüde  tasarruf edin.
 • Çitin kenarını keserken, alttan başlayın ve kesim sırasında STIHL çit kesme ve düzeltme makinenizi yukarı doğru bir yay çizerek sallayın, ileri yürümek için kesmeyi bırakın, çit düzelticiyi indirin ve ardından tekrarlayın.
 • Kesme bıçaklarını 10° ‘den daha az bir açıyla tutarak çitin üst kısmını kesin. Hafif açı, bıçakların küçük ince dalları yakalamalarını engelleyecektir.
 • HLA 65, toplam uzunluğu 2,05 m olan teleskopik bir direğe sahiptir. Şaşırtıcı derecede hafif, yüksek çitlerde kolaylıkla çalışabilirsiniz.
 • Herhangi bir düzensiz alanı incelterek sağlıklı büyümeyi teşvik edin ve güneş ışığının içeri girmesine izin verin.
 • HLA 65 bıçakları, mutlak hassasiyetle kesim yapmak için özel olarak tasarlanmış, İsviçre’de elmas taşlanmış kesicilerle üretilmiştir. SADAL Yetkili Bayiniz bunları keskinleştirebilir ve bakımlarının yapılmasına yardımcı olabilir.
 • Bıçaklarınızı en iyi durumda tutmak ve kullanımdan sonra temizlenmelerini kolaylaştırmak için STIHL Reçine Spreyi gibi bir reçine çözücü kullanın.

ÇİMLERİ BİÇME

Ülkenin hangi bölümünde yaşadığınıza bağlı olarak, yaz aylarında bir dereceye kadar sıcak hava ve yağış yaşayacaksınız. Bu, çoğu çimin kalın, yeşil ve gür büyümesi anlamına gelir. Hava soğuduğunda, bu hızlı büyüme hemen yavaşlayacak ve sonbaharın başlarını çimlerinizi kırpmak, kenarları belirginleştirmek ve biçmek için mükemmel bir zaman haline getirecektir. İlkbahardan önceki son biçme işleminiz, hava çok soğumadan sonbaharın sonlarında olmalıdır. Sezonun son çim biçme döneminden önce büyümeyi teşvik etmek için çimlerinize iyi bir su verin; bu, çimlerinizin kışın harika görünmesini sağlar.

Çim biçme makinenizi kullanarak, yürüyüş yollarınızda, garaj yolunuzda veya sert yüzeylerde kenarlardan ilerleyerek biçmeye başlayın. STIHL FSA 85 üzerindeki darbe koruması, kesme kafası ile zemin arasında güvenli bir mesafe bırakarak ağaçlarınızı ve istinat duvarlarınızı korumanıza yardımcı olur. Misina koparsa, sert bir yüzeye tam gazla hafifçe vurduğunuzda misina yeniden dolacaktır, bu tüm STIHL Tırpanlarda ortak bir özelliktir.

Çimleriniz soğuk aylarda daha yavaş bir hızda büyüdükçe, bahara kadar toparlanamayabilecek çıplak yamalar oluşmasını önlemek için orta yükseklikte biçmek en iyisidir. Çim biçme makinenizi 50-70 mm’ye ayarlayın; bu yükseklik kışın sıcaklık düştüğünde kökleri koruyacaktır.

Çim kırpıntılarınız harika besinlerle doludur, bu nedenle bunları kompost kutunuza eklediğinizden emin olun. Çim biçme makinenizi mükemmel çalışma koşullarında tutmak için, biçtikten sonra iyice temizleyin ve bıçaklarda herhangi bir aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin. Biraz sıkıcı görünsede, bahardan önce makinenizin bıçaklarını keskinleştirmek için yerel SADAL Bayinizi ziyaret edin. STIHL RMA 443 Akülü Çim Biçme Makinesi çok kullanışlı bir saklama konumuna sahiptir. Aletlerinizi kış aylarında güzel ve düzenli bir şekilde saklayın.

Kısaca | Sonbaharda Çimlerinizi Biçmek ve Kenarları Kesmek İçin En İyi İpuçları

 • Geç sonbahar, ilkbahardan önceki son biçme zamanıdır. Yürüyüş yollarınız, garaj yolları veya sert yüzeyler boyunca kenarlardan çim alanlarınızı biçmeye başlayın.
 • Bir çok STIHL Tırpanda bulunan akıllı darbe koruması, kenar kesme sırasında ağaçlarınızı ve zemini korumak için gerekli açıklığı koruyacaktır.
 • Kesme yüksekliği, kesme kafasının yerden uzaklığına göre belirlenir. Çok alçak kesimden kaçınmak için baş seviyesini koruyun.
 • İp koparsa, sert bir yüzeye tam gazla hafifçe vurmanız yeterlidir; misina tüm STIHL Tırpanlarda ortak bir özellik olarak yeniden dolacaktır.
 • Çim Biçme Makinenizi 50-70 mm’ye ayarlayın. Bu, sıcaklık düşünce ve kış aylarında kökleri koruyacaktır.
 • Çevrede iki tur yapın, bu dönüşü kolaylaştıracak ve ardından çimin geri kalanını düz çizgiler halinde biçiniz.
 • Daha düz bir çim biçme için, doğrudan tekerleklere değil, biçme makinesinin yaklaşık 2-3 metre ilerisine odaklanın.
 • Bıçaklarda aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin, SADAL Yetkili Servisinizi ziyaret ederek onları ilkbahara hazır hale getirin.
 • Çim Biçme Makinenizi temizleyin ve kış aylarında saklayın.

YAKACAK ODUN YIĞINI HAZIRLAMA

Sonbahar, STIHL Testere’nizi çıkarıp ağaç yığınınızı kış için stoklamaya başlamak için mükemmel bir zamandır. Ahşabın düzgün bir şekilde kuruması için uzun bir zamana ihtiyacı vardır, hava hala biraz ılıkken sonbaharın başlarında başlamak en iyisidir. Son dakikada kesilen ıslak odun iyi yanmaz ve çok fazla pis is ve duman oluşturur. Bahçenizdeki ölü dalları belirleyin ve mümkünse bunları kullanın. Bu, kuruma süresini kısaltacak ve böylece odununuzu daha erken yakmaya başlayabilirsiniz.

Güvenlik ve verimlilik için, testere zincirinizin keskin olduğundan emin olun. Kesikleriniz büyük kırıntılar bırakırsa, zinciriniz güzel ve keskindir. Ancak kesiklerinizde küçük, kumlu veya toz benzeri parçacıklar kalırsa bu, zincirinizin kör olduğu ve bakım için SADAL Yetkili Bayilerimizi ziyaret etmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Kısaca | Ağaç Yığını Stoklamak İçin En İyi İpuçları

 • Yakacak odun son dakikada kesilmemelidir, ağacın kuruması için zamana ihtiyacı vardır. Islak odun iyi yanmaz ve kurum ve dumana neden olur.
 • Mümkünse, kuruma süresini azaltmak için ölü dalları kullanın.
 • Güvenlik ve verimlilik için testere zincirinizin keskin olduğundan emin olun. Zincirinizin talaş boyutuna göre keskin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Büyük tam talaşlar, zincirinizin keskin, küçük ve toz gibi kum olması, keskin olmadığı anlamına gelir.
 • Yakacak odunu daha küçük kütükler halinde kesmek için bir testere tezgahı kullanın, bu eğilmeyi önler ve testere zincirinin kire kaçma riskini azaltır.
 • Asla doğrudan motorlu testerenin arkasında durmayın – hafifçe yana doğru sağlam bir duruş sergileyin.
 • Güvenlik için, her zaman tam devirde kesin ve kütük ile güç kafasına mümkün olduğunca yakın temas kurun.
 • İstiflediğiniz odun parçaları arasında hava akışına izin verecek boşluk olduğundan emin olun.