STIHL Timbersports Series, 30 yaşında

Hız, güç ve yeteneğin birleştiği, adrenalin, heyecan ve aksiyon dolu ekstrem bir spor olan STS artık ülkemizde de ilgi uyandırmaya başladı.

STS Nedir?

STIHL TIMBERSPORTS® SERIES kütük kesme sporunda uluslararası bir yarışma serisidir. Kütük kesme sporunun kökleri Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanmaktadır. Eski günlerde, ormancılar kendi aralarında “en iyi” olanı belirlemek amacıyla yerel olarak ağaç kesme yarışmaları düzenlerlerdi. Zamanla, bu “güç denemeleri” yüksek seviyeli atletizm dalında profesyonel yarışmalara dönüştü. 1985 yılında ANDREAS STIHL AG & Co KG şirketi ABD’de bir şampiyonluk serisi olarak STS’i başlattı. Bugün bu seri, kütük kesme sporunun birinci ligi olarak kabul edilmekte olup 500’den fazla atletin bulunduğu ve 35 milyon seyirci kitlesi bulunan çok büyük bir organizasyon haline dönüşmüştür.

Nasıl bir yarışmadır?

Takım ve bireysel halde yarışılmaktadır. 6 farklı disiplin vardır. Takımlar 4 disiplin, ferdiler 6 disiplin üzerinden yarışırlar. Disiplinleri kurallarına uygun olarak en hızlı tamamlayan takım yada bireysel sporcu yarışmayı kazanır. Disiplinler özel yarışma baltaları, motorlu testereler ve crosscut el testeresi ile yapılır. Her disiplinde mutlaka özel koruyucu ekipman kullanılır.

STS Türkiye’de!

STS ülkemizde SADAL A.Ş.’nin anasponsorluğunda bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülmektedir. Türk Takımı ilk defa 2012 yılında STS Dünya Şampiyonasına katılmıştır. 2013 yılı Dünya Şampiyonasında Türk Takımı Avrupa 3.sü olarak ülkemize büyük gurur yaşatmıştır.

Nerede görürüm?

Her yıl Türkiye Şampiyonası düzenlenmekte ve yurt dışında bizi temsil edecek sporcular belirlenmektedir. Bu yarışmalar halka açık olarak gerçekleştirilmektedir. Türk Takımı ve Türk Sporcuları bu sporu geniş kitlere ulaştırmak adına festival ve fuarlarda özel gösteriler düzenlemektedirler. https://www.sadal.com.tr/blog/category/stihl-timbersports/ adresinden hem bu sporla ilgili detaylı bilgi alabilir hemde güncel takvim ve duyuruları takip edebilirsiniz.