STIHL TIMBERSPORTS® Türkiye Takımı ve Yeni Adaylar

Hız, güç ve yeteneğin birleştiği, adrenalin, heyecan ve aksiyon dolu ekstrem bir spor olan STS (STIHL TIMBERSPORTS SERIES) Yine Türkiye takımı ve yeni adayların katıldığı kamplarla başlıyor.

Polonya’nın Poznan şehrinde düzenlenmiş olan STIHL TIMBERSPORTS® SERIES 2015 Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil etmiş ve ilk 10’a girerek kendini göstermiş olan STS TÜRKİYE TAKIMI tam kadro ve bu kadroda kendine yer arayacak olan yeni adayları ile kamp programına başlıyor.

Kütük kesme sporu olan ve kökleri Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanan bu ekstrem spor, başlarda ormancıların kendi aralarında “en iyi” olanı belirlemek amacıyla yerel ağaç kesme yarışmalarına başlamasıyla küçük çapta kitlere hitap etmiş, fakat zamanla bu “güç denemeleri” yüksek seviyeli atletizm dalında profesyonel yarışmalara dönüşmüştür. 1985 yılında ANDREAS STIHL AG & Co KG şirketi ABD’de bir şampiyonluk serisi olarak STS’i başlatması ile bugün bu seri, kütük kesme sporunun birinci ligi olarak kabul edilmekte olup 500’den fazla atletin bulunduğu ve 35 milyon seyirci kitlesi bulunan çok büyük bir organizasyon haline dönüşmüştür.

Nasıl bir yarışmadır?

Takım ve bireysel halde yarışılmaktadır. 6 farklı disiplin vardır. Takımlar 4 disiplin, ferdiler 6 disiplin üzerinden yarışırlar. Disiplinleri kurallarına uygun olarak en hızlı tamamlayan takım yada bireysel sporcu yarışmayı kazanır. Disiplinler özel yarışma baltaları, motorlu testereler ve crosscut el testeresi ile yapılır. Her disiplinde mutlaka özel koruyucu ekipman kullanılır.

STS Türkiye’de!

STS ülkemizde SADAL A.Ş.’nin anasponsorluğunda bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülmektedir. Türk Takımı ilk defa 2012 yılında STS Dünya Şampiyonasına katılmıştır. 2013 yılı Dünya Şampiyonasında Türk Takımı Avrupa 3.sü olarak ülkemize büyük gurur yaşatmıştır. Yine, 2014 ve 2015 yıllarında çeşitli ülkelerde düzenlenmiş olan Dünya Şampiyonlarında Türk takımı kendini göstermiştir.

Nerede görebilirim?

Her yıl Türkiye Şampiyonası düzenlenmekte ve yurt dışında bizi temsil edecek sporcular belirlenmektedir. Bu yarışmalar halka açık olarak gerçekleştirilmektedir. Türk Takımı ve Türk Sporcuları bu sporu geniş kitlere ulaştırmak adına festival ve fuarlarda özel gösteriler düzenlemektedirler. https://www.sadal.com.tr/blog/category/stihl-timbersports/ adresinden hem bu sporla ilgili detaylı bilgi alabilir hemde güncel takvim ve duyuruları takip edebilirsiniz.