STIHL TIMBERSPORTS®Avustralya Zoru Başardı.

20 Mayıs 2017 Hamburg’ta düzenlenen  STIHL TIMBERSPORTS® Champions Thropy 2017’yi, Avustralyalı Brad De Losa kazandı. 2014 ve 2015 yıllarında kupayı kazandıktan sonra, Şampiyonlar Şampiyonu Yüzüğünü tekrar kazandı. De Losa, birbirlerine karşı mücadele eden dünyadaki en iyi sekiz kütük kesen sporcu arasında zirveye oturdu. Kanadalı Stirling Hart ise, De Losa’ya karşı heyecanlı bir final sonunda ikinciliği aldı. Çek Cumhuriyeti’nden Martin Komárek üçüncü sırada, Avrupa’nın en iyi sporcusu oldu. Sıralamada bu sporcuların ardından Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Almanya ve Fransa’dan gelen birinci sınıf atletler yer aldı.

Hamburg Cruise Center Altona’daki iştahlı bir kalabalığın önünde, STIHL TIMBERSPORTS® Champions Thropy 2017’de birinci sırayı alan Avustralyalı 39 yaşındaki Brad De Losa’ydı. Bir dizi elemenin ardından ve yoğun geçen düellolardan sonra, Avustralyalı finalde Kanadalı Stirling Hart’la yarıştı. 1:02.23 saniyelik şimşek hızıyla, dört kütük blok boyunca şampiyonluk yolunu açıp rakibinin önünde 0,48 saniye ile tamamladı. Üçüncülükle tamamlayan Çek Cumhuriyeti’nden Martin Komárek, güç ve dayanıklılık gösterisinde ki en iyi Avrupalı atlet olduğunu gösterdi.

Dünya standartlarında kütük kesme sporu
Aksiyon dolu akşamın heyecanlı sonucundan sonra “Şampiyonlar Şampiyonu’nu olmak benim için büyük bir onur, bu rekabet inanılmaz derecede zor. Müsabakadan önce çok çalıştım, bu kadar zorlu bir sporda başarılı olmak harika bir his. Rakiplerim bugün çok güçlülerdi ve bu sene tekrar kazanabildiğim için çok mutluyum. Stirling beni finalde sonuna kadar zorladı.” dedi Brad De Losa. Yeni Zelanda’lı eski Dünya Şampiyonu Jason Wynyard’ın dördüncü sırada yer almış olması Hamburg’daki Şampiyonlar Kupası’ndaki olağanüstü rekabet düzeyini ortaya koydu.

Üst sınıf sporcular balta ve testere ile rekabet ettiler
Stirling Hart ikinci sırada yer aldıktan sonra “Fark bu kadar yakın olunca, kendine o ufak hataları nerelerde yaptım diye sorarsın, nereleri daha iyi yapabilirdim diye sorarsın. Günün sonunda, aşırı fiziki mücadelenin getirmiş olduğu zorlanmalardan kaynaklanan birkaç küçük kayma bana ikinciliği getirdi. Ama, sonuçtan gerçekten memnunum “dedi. Martin Komárek Dünya sıralamasında üçüncü, ve Avrupa sıralamasında ilk sırayı aldı. Amerika’lı Matt Cogar beşinci oldu ve İsviçreli Christophe Geissler altıncı, Alman sporcu Dirk Braun’un yedinci, Fransız Roger Gehin ise sekizinci oldu.

Brad Delosa (AUS) Stirling Hart (CAN) Martin Komarek (CZE) Jason Wynyard (NZL)