STIHL Ürünlerinde Magnezyum Nasıl Kullanılır?

Magnezyum denilince, bir kimyasal reaksiyon başlatarak yanma deneyleri yapılan kimya derslerini hatırlayabilirsiniz. Peki STIHL makinelerinde magnezyum parçaların kullanıldığını biliyor muydunuz?

STIHL, magnezyum alaşımları ile çalışma konusunda 60 yılı aşkın deneyime sahiptir ve magnezyum, uzun yıllardır makinelerimizin temel bileşenlerinden biridir. Son yıllarda magnezyumun en dikkate değer kullanımı, motorlu testere üzerinde geliştirdiğimiz yeni bir hafif piston oldu. Bu bileşen, makineye 60 cm³ sınıfındaki en yüksek çalışma hızı olan 14.000 devir/dakika gibi müthiş bir çalışma hızı sağlarken, aynı zamanda kilovat başına 1,5 kg gibi mükemmel bir ağırlık/güç oranı sunuyor.

STIHL’in tamamlayıcı ve yedek parçalarını ürettiği son teknoloji ürünü magnezyum döküm tesisi, 1971’de kuruldu ve şu anda 700’den fazla çalışanıyla Avrupa’nın en büyük magnezyum döküm tesislerinden biridir. 60 yıldan fazla bir süredir, magnezyum malzemeden mamül ve yarı mamüller, makinelerimiz ve otomotiv endüstrisi gibi diğer şirketler için STIHL tarafından üretilmektedir.

STIHL yeni yıla (2021) girmeden önce, dünyanın magnezyum pistonlu ilk motorlu testeresinde kullanılan magnezyum pistonu için büyük bir ödül kazandı! 2020 Mükemmellik Ödülü (The Award of Excellence 2020), motorlu testere pistonu için özel olarak geliştirilen parça ve üretim süreci için Uluslararası Magnezyum Derneği (IMA) tarafından Ticari Döküm Ürünü veya İşlemi kategorisinde verildi.

Ancak magnezyumun kullanıldığı bileşenler sadece piston gibi küçük parçalar değildir. Magnezyum, STIHL MS 261 gibi güçlü sınıf motorlu testereler dahil olmak üzere birçok yüksek performanslı profesyonel makine için motor üzerinde blok gövde olarak kullanılır. Aynı zamanda profesyonel motorlu testere zincir dişlisi kapakları, TS 410’daki kesme diski koruması ve diğer güç ürünlerimiz için de kullanılır. Kullanıcıların ağırlığını ve yükünü azaltmaya yardımcı olmak için yüksek dal budama makinelerinin kafaları ve çit kesme makinelerinin kesici takımlarında da kullanılmaktadır.

Magnezyum, bir malzeme olarak mekanik özellikleri nedeniyle yıllardır çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Güç aletleri için tam da ihtiyacınız olan şeydir; hafif, güçlü ve sağlamdır. Ayrıca döküm için idealdir, işlenmesi kolaydır ve sınırsız olarak geri dönüştürülebilir. Böylece kullanım ömrünü tamamlayan bir makine, yeni bir makineye geri dönüştürülebilir.

 

STIHL magnezyumu ham olarak kullanmaz ve onu özel formülüyle; EN-MB MgAl9Zn1 (A) (AZ 91) olarak bilinen bir magnezyum alaşımı olarak kullanır. Akılda kalıcı bir isim değil, farkındayız! Ancak bu, döküm özellikleri ve mekanik mukavemeti nedeniyle aslında en yaygın döküm alaşımıdır. Otomotiv parçalarından spor ekipmanlarına ve ev aletlerine kadar her şeyde kullanılır.

 

Magnezyum döküm tesisimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hatta www.magnesium.stihl.com adresinden sanal fabrika ziyaretini izleyebilirsiniz.