STIHL Zincir Fren Sistemleri

STIHL zincirli testereler geri tepme durumunda yaralanma riskini azaltmak amacıyla tasarlanmış STIHL Quickstop® zincir frenine sahiptir. Bazı zincirli testere modellerinde STIHL Quickstop® Plus (Q) ek fren özelliği de bulunmaktadır.

image_brake_engaged
Ön el siperi ileri pozisyondayken, fren aktiftir çünkü fren balatası sıkılmıştır.
image_brake_disengaged
Ön el koruyucusu geri pozisyondayken, fren aktif değildir,çünkü fren balatası gevşetilmiştir.

STIHL Quickstop®
STIHL zincirli testerelerde belirli geri tepme durumlarında yaralanma riskini azaltmak amacıyla tasarlanan zincir durdurma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin adı STIHL Quickstop® zincir frenidir. STIHL Quickstop® zincir freni testerenin kuvvetle geri tepmesi halinde oluşan eylemsizlik sonucunda veya operatörün eliyle aktif hale gelerek zincirin dönmesini durdurmak üzere tasarlanmıştır. Bazı çalışma pozisyonlarında STIHL Quickstop® zincir freni eylemsizlik sonucunda aktif hale getirilebilir, bu durumda zincir bir saniyeden kısa bir süre içerisinde duracaktır.

chain_brakeSTIHL Quickstop® Plus (Q) – ek zincir fren özelliği
STIHL bazı modellerde ek özellik olarak elle aktif hale getirilen zincir freni sunmaktadır. Bu sistem operatörün sağ eli arka sapı tamamen bıraktığında devreye girerek zinciri bir saniyeden kısa süre içerisinde durdurmak amacıyla tasarlanmıştır. Bazı modellerde mevcuttur.
Ön el siperi geri tepme yeterince kuvvetliyse yada kullanıcı tarafından ileri hareketiyle manüel olarak aktif hale getirilmektedir. Bu sistem zincirin bir saniyeden kısa sürede durdurulması için tasarlanmıştır.

brake_sysGaz emniyet tetiği (üstteki büyük tetik) ilave zincir freni özelliğini aktive etmektedir. Sağ elin arka saptan tamamen ayrılması gerekir. Bu özellik zincirin bir saniyeden kısa sürede durdurulması amacıyla tasarlanmıştır.

Kendiliğinden duran fren – Coast-down Brake
Yalnız elektrikli zincirli testerelerde mevcuttur. Tetik bırakıldığında zincirin dönmesini durdurmak için kullanılan ilave elektrikle kontrol edilen frendir (Q).

UYARI: Hiçbir zincir freni geri tepme nedeniyle yaralanma riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır.