Testere Zinciri ve Pala Değiştirme Zamanı

Motorlu testereniz için doğru zinciri seçmekten, zinciri doğru şekilde takmaktan, ne zaman bileme yapmanız gerektiğinden ve nasıl etkili bileme yapabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. Ancak bir noktadan sonra, motorlu testere zinciri çok aşınıyor ve zinciri tamamen değiştirmeniz gerekiyor.  Aynı durum zincir dişlisi ve pala için de geçerlidir. Ancak motorlu testere zincirinizi, zincir dişlinizi veya palanızı ne zaman değiştireceğinizi nasıl bileceksiniz? Bu yazımızda motorlu testere parçalarını yenilemeye karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktaları vurguluyoruz.

MOTORLU TESTERE ZİNCİRİ NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLİR

STIHL Zincirleri‘ndeki her dişte, aşağıda kırmızı ile gösterilen bir dizi aşınma işareti mevcuttur. Dişin bilenmesi ve derinlik mastarının törpülenmesi çelik ve krom kaplamayı aşındırarak dişin boyutunu kademeli olarak azaltır. Aşınma işaretleri silindiğinde, motorlu testere zincirinin değiştirilmesi çok önemlidir. Zinciri aşınma işaretini geçtikten sonra eğelemek ve kullanmaya devam etmek, zincirin kesme performansını büyük ölçüde azaltır ve dişin kırılma riskini artırır.

İdeal olarak, diş ve derinlik işaretleyicilerine kabaca aynı anda ulaşmalısınız. Durum böyle değilse, zinciri bilmeden yanlış bir şekilde bilemiş olabilirsiniz. Bu da derinlik  ayarını değiştirebilir ve titreşimin artmasına veya kesme performansının düşmesine neden olabilir. STIHL İkisi Birarada Eğe Aparatı, derinlik ayarını otomatik olarak mükemmel şekilde  korur ve bu sayede zincirinizin mümkün olduğunca uzun süre dayandığından emin olursunuz. Zincir dişlisinin alt tarafında da bir aşınma işareti bulunur. Zincir, zincir yağı olmadan kullanılırsa veya uzun süreler boyunca çok sıkı bir şekilde gerilirse, ekstra sürtünme dişin alt kısmında erken aşınmaya neden olur. Aşınma işaretinin yok olduğunu fark ederseniz zinciri hemen değiştirmelisiniz.

HASARLI VEYA EKSİK DİŞLER

Motorlu testerenin beklenmedik bir çivi veya taşa denk gelmesi, motorlu testere zincirine ciddi hasar verme potansiyeline sahiptir. Artan titreşimi ve zincirin orta kesiminde ani kavramayı önlemek için zincirdeki tüm dişlerin aynı uzunlukta olması önemlidir. Hasar, birkaç dişi önemli ölçüde kısaltmış veya kırmışsa, tüm dişleri aynı uzunlukta keskinleştirmek pratik olmayabilir. Bu nedenle yeni bir testere zinciri gerekir.

ZİNCİR DİŞLİSİNİ NE ZAMAN DEĞİŞTİRMELİYİZ?

Pala kapağının arkasında bulunan zincir dişlisi, zincirin arkasındaki itici güçtür. Bildiğiniz gibi zincir dişlisi normal olarak bir aşınmaya tabidir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla durumunu kontrol etmenizi öneririz. Aşınma izlerinin derinliği yaklaşık 0,5 mm’ye, yani aşınma sınırına ulaşırsa zincir dişlisi değiştirilmelidir. Ciddi şekilde aşınmış bir zincir dişlisi, testere zincirinin ve palanın daha çok aşınmasına ve ayrıca motorlu testerenin kesme performansının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle düzenli kontrol önemlidir.

PALANIZI NE ZAMAN DEĞİŞTİRMELİSİNİZ?

Zamanla, palanın rayları (bu resimde gösterilen kenarlar) aşınabilir ve oluk derinliğini (veya başka bir deyişle, zincirin oturması için kalan alan miktarı) azaltabilir. Eğer pala oyuğu çok küçük ise, zincir dişlerinin ayakları pala oyuğunun tabanına sürterek, zincirin pala etrafındaki o yumuşak dönüşünü dramatik oranlarda etkiler. Palanın tersine çevrilmesi, her iki tarafın da eşit şekilde aşınmasına ve palanın çalışma ömrünü daha da uzatmasına yardımcı olabilir. Bir pala dört zincir ömrüne dayanabilir, bu nedenle palanın eskimesi STIHL Müşterileri’nin düzenli olarak karşılaştığı bir sorun değildir. Ancak raylarda bir miktar aşınma olduğunu fark ettiyseniz, eğeleme takımlarımızda bulunan derinlik ölçme mastarının ucunu kullanarak oluk derinliğini kontrol edin. Oluk derinliği aşağıdaki tabloda listelenen minimum değerden azsa, kesinlikle palanın değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

 

 

 

 

 

 

 

PALA HASARI

SADAL Yetkili Bayi ve Servisleri‘nin hasar görmüş, sıkışmış, yamulmuş veya düzensiz aşınmış palaları tamir etmesi mümkündür. Bu nedenle, palanız makul onarımın ötesinde hasar almadıysa, hala nispeten yeniyse, değiştirmeyi düşünmeden önce onarım için bir SADAL Yetkili Servisi ile konuşmanızı öneririz. STIHL motorlu testerelerin, önerilen pala ve zincir ile mükemmel bir uyum ile çalışacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Bu nedenle, yeni bir yedek parçaya ihtiyaç duyduğunuzda, orijinal STIHL Parçaları için her zaman bir SADAL Yetkili Bayisini veya S-line Online Sipariş Sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.